Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. We wrześniu powstanie raport nt. nieprawidłowości w służbach mundurowych - zapowiada posłanka PO, Bożena Kamińska (wideo)

Izabela Krzewska
- Głosów, doniesień, informacji, pism, które spływają do mojego biura, jest bardzo dużo. Samych doniesień w sprawie służb mundurowych, w szczególności policji, zdecydowanie jest więcej, niż ujawnionych przelotów pana marszałka Kuchcińskiego - mówi poseł Bożena Kamińska.
- Głosów, doniesień, informacji, pism, które spływają do mojego biura, jest bardzo dużo. Samych doniesień w sprawie służb mundurowych, w szczególności policji, zdecydowanie jest więcej, niż ujawnionych przelotów pana marszałka Kuchcińskiego - mówi poseł Bożena Kamińska. K. Dąbrowski
Podstawą mają być doniesienia, jakie trafiają do biura parlamentarzystki od funkcjonariuszy policji i straży pożarnej z całej Polski, w tym również z woj. podlaskiego.

Tego dotyczyła m.in. zwołana w Białymstoku konferencja prasowa.

W konferencji udział wzięli emerytowany strażak KP PSP w Grajewie oraz dwaj byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Policjanci twierdzą, że zostali zwolnieni ze służby, gdyż odważyli się mówić głośno o złych warunkach panujących w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych (tzw. PDOZ). Absencja i długotrwałe zwolnienia lekarskie to ich zdaniem tylko pretekst, żeby pozbyć się niewygodnych podwładnych. Obaj walczą o przywrócenie do służby.

Norbert Kościesza odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. Ten 7 sierpnia oddalił jednak jego wniosek.

- Ten wyrok świadczy tylko o jednym: że policjantów, takich jak my, można szykanować bezprawnie, można ich zwolnić z policji biorąc pod uwagę zwolnienia lekarskie, które były ze względu na urazy w służbie - przekonuje Kościesza. - Pan komendant stwierdził, że jestem policjantem nieprzydatnym. Sędzia "umyła ręce" od tego wszystkiego. Wzięła pod uwagę tylko prawo materialne. Wychodzi na to, że nie warto być sygnalistą, dlatego, że policjant zostanie bezkarnie zwolniony.

Wyrok w jego sprawie jest nieprawomocny. Norbert Kościesza zamierza odwołać się do NSA. To sprawa honorowa - zaznaczał w rozmowie z dziennikarzami.

W czwartek wysłał do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji list polecony z prośbą o spotkanie z minister Elżbietą Witek.

- W imieniu swoim i tych wszystkich ludzi wołam, błagam o pomoc, zainteresowanie tym, co się dzieje w mundurowce - apelował Wojciech Fiłonowicz, zwolniony policjant.

- Potwierdzam, że zgłaszane przez nas nieprawidłowości do komendantów są później przekształcane przeciwko nam w postępowania dyscyplinarne - dodaje Tomasz Lichota, emerytowany strażak podlaski strażak.

Podobnych historii, jak twierdzi suwalska posłanka PO, Bożena Kamińska, są dziesiątki. Jako przykład podaje ostatnie doniesienia o rzekomym wykorzystywania apolitycznych służb mundurowych do rozwożenia do Ochotniczych Straży Pożarnych biuletynu na temat pracy wiceministra Jarosława Zielińskiego jako posła oraz sygnały z KMP w Lesku (woj. podkarpackie), gdzie miało dochodzić do mobbingu ze strony przełożonych.

KMP w Suwałkach skontrolowana. Uchybienia były, ale to nadgorliwi szefowie, nie Jarosław Zieliński

- Głosów, doniesień, informacji, pism, które spływają do mojego biura, jest bardzo dużo. Samych doniesień w sprawie służb mundurowych, w szczególności policji, zdecydowanie jest więcej, niż ujawnionych przelotów pana marszałka Kuchcińskiego - mówi poseł Bożena Kamińska.

Zapowiedziała, że do końca jej kadencji przygotuje podsumowujący raport obejmujący uwagi adresowane pod kątem nie tylko garnizonu podlaskiej policji, ale także z tereu całego kraju.

Raport ma być gotowy do połowy września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna