Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Wielki Jarmark Kaziukowy 2023. Zobacz, co przez dwa dni można kupić na placu przed teatrem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wielki Jarmark Kaziukowy znajduje się na placu przed Teatrem Dramatycznym w białymstoku
Wielki Jarmark Kaziukowy znajduje się na placu przed Teatrem Dramatycznym w białymstoku Urszula Łobaczewska
W sobotę (18.03) białostoczanie kupują m.in. własnoręcznie wykonane palmy i ozdoby wielkanocne, rękodzieło ludowe, regionalne potrawy i różne przysmaki czy biżuterię i wina. W Białymstoku na placu przed Teatrem Dramatycznym, przez dwa dni trwa Wielki Jarmark Kaziukowy.

Wydarzenie to – w ramach XVI Dni Kultury Kresowej – przygotowały: Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny, białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna oraz Książnica Podlaska.

- Jest dużo ludzi, pogoda dopisała, więc bardzo się cieszymy. Gdybyśmy organizowali jarmark dwa tygodnie temu, na Kazimierza, byłoby ciężko, właśnie przez pogodę. Zwykle w niedzielę odwiedza nasz dużo więcej ludzi i mam nadzieje, że jutro tez tak będzie. Według szacunków sprzed roku na Jarmarku Kaziukowym było około 20 tys. osób - mówi Rafał Cierniak, prezes Fundacji Grodzieńszczyzna i Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.

Przed teatrem swoje stragany rozstawiło ok. 140 wystawców z Polski, Litwy i Białorusi. A ponieważ pogoda dopisała, na plac przyszło mnóstwo ludzi. - Jest słonecznie i ciepło to jak tu nie przyjść na Kaziuki. Trzeba. Na pewno kupię palmę i jakieś ozdoby, a pewnie zastanowią się nad sękaczem, bo w domu wszyscy go lubią – przyznała kobieta w średnim wieku.

Czytaj również:

- Nas interesują ciemne chleby z Litwy, podobno smaczne. Widzieliśmy też ekologiczne wina. To ciekawe, może kupimy coś takiego na święta – zastanawiało się małżeństwo białostoczan.

Na stoiskach można kupować m.in. regionalne przysmaki, w tym m.in. sery korycińskie, miody, dania na ciepło (pieczone ziemniaki, kiełbasa z grilla, bigos), różne ryby wędzone, ciasta z Suwalszczyzny, czyli sękacze i mrowiska(kruche ciasto przelewane ciepłym miodem z makiem, rodzynkami, orzechami, bez cukru), regionalne pieczywo, palmy (od 10 do 60 zł) i ozdoby wielkanocne (np. zajączki), a także biżuterię, stroje ludowe, oscypki, przyprawy i owoce suszone z całego świata, różne rodzaje chałwy, chleby i wędliny z Litwy, ekologiczne wina czy wreszcie potrawy tatarskie z Kruszynian.

Czytaj również:

- Normalnie ludzie przyjeżdżają do nas, więc teraz my jesteśmy w Białymstoku. Na Kaziukach od zawsze. Oczywiście z naszymi tatarskimi danami, więc mamy np. kryszonkę, czynaki, pilaw czy czebureki na gorąco z mięsem lub kapustą i nasze bułeczki drożdżowe - opowiadała Dżenneta Bogdanowicz z Tatarskiej Jurty.

- Wino ekologiczne oznacza, że owoce pochodzą z ekologicznych plantacji, które nie stosują środków ochrony roślin, pestycydów i powstają takim babcinym sposobem – tłumaczyła nam sprzedawczyni, pani Monika.

Czytaj również:

Dodajmy, że oprócz Jarmarku Kaziukowego organizatorzy XVI Dni Kultury Kresowej przygotowali też inne wydarzenia, w tym m.in.: przedstawienie słowno-muzyczne z udziałem „Projektu Zimne Dranie”, czyli piosenki lwowskie, wileńskie i przeboje XX-lecia międzywojennego (sobota - godz. 15.30, aula w Książnicy Podlaskiej), a w niedzielę: złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego (o 11.00), a godzinę później - rozdanie nagród laureatom konkursu plastycznego „Marszałek w oczach dziecka” (Galeria Sleńdzińskich przy Rynku Kościuszki).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Białystok. Wielki Jarmark Kaziukowy 2023. Zobacz, co przez dwa dni można kupić na placu przed teatrem - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna