MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. WORD będzie przygotowywał egzaminatorów na prawo jazdy… do egzaminów. Zajęcia online już za chwilę

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Aby zostać egzaminatorem, trzeba mieć: skończone 23 lata, przynamniej średnie wykształcenie, prawo jazdy od minimum trzech lat oraz przedstawić zaświadczenie, że nie było się prawomocnie skazanym za przestępstwo umyślne. Dodatkowo należy przedstawić orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania zawodu egzaminatora.
Aby zostać egzaminatorem, trzeba mieć: skończone 23 lata, przynamniej średnie wykształcenie, prawo jazdy od minimum trzech lat oraz przedstawić zaświadczenie, że nie było się prawomocnie skazanym za przestępstwo umyślne. Dodatkowo należy przedstawić orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania zawodu egzaminatora. WORD Białystok
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku organizuje kurs dla obecnych egzaminatorów i kandydatów do tego zawodu. Szkolenie rusza 5 listopada i jako jedyne w kraju będzie miało zajęcia teoretyczne w trybie online, więc będzie można w nim uczestniczyć z dowolnego miejsca w Polsce. Ponadto, jako jedyne w kraju zaoferuje fakultatywny przedmiot "Przygotowanie do egzaminu weryfikacyjnego", które ma przygotować absolwentów do zdania egzaminu.

Zdobycie zawodu egzaminatora nie jest takie łatwe. Wprawdzie trzymiesięczne zajęcia teoretyczne (szkolenia w dni wolne od pracy) nie powinny być wyzwaniem, ale to nie wszystko.

- Kandydat na egzaminatora (lub egzaminator zdobywający dodatkowe uprawnienia np. na kategorię A, C lub D) musi pod okiem wykładowców uczestniczyć w 10 obserwacjach prawdziwych egzaminów, a potem poprowadzić samodzielnie, lecz pod okiem doświadczonych egzaminatorów 10 egzaminów. Dopiero wtedy może podejść do egzaminu weryfikacyjnego, który odbywa się dwa razy w roku – wyjaśnia Przemysław Sarosiek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Czytaj również:

Egzamin organizuje Ministerstwo Infrastruktury (od dwóch lat egzaminy takie prowadzi Białystok). W jego trakcie trzeba rozwiązać bardzo wymagający test teoretyczny, a potem zdać egzamin praktyczny (często na obcym dla siebie pojeździe na ulicach miasta, gdzie odbywa się egzamin). Od kilkunastu lat pozytywną ocenę na tych testach zdobywa tylko około 6 proc. kandydatów.

- Dostrzegliśmy ten problem organizując egzaminy weryfikacyjne dla kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów. Nasi absolwenci włożyli dużo pracy, aby zdać egzaminy za pierwszym razem. Zdobyli sporo informacji o pytaniach, dowiedzieli się, jak przygotować się praktycznie do egzaminu, na co zwrócić uwagę itp. Gdy usłyszeliśmy, że kilkanaście osób z Polski szukało ich pomocy, a potem zdały egzaminy, zapadła decyzja, aby nasi kursanci też mieli taką możliwość – mówi Przemysław Sarosiek.

Dlatego WORD Białystok zatrudnił dwóch najlepszych absolwentów, jako wykładowców nowego przedmiotu "Przygotowanie do egzaminu weryfikacyjnego". Oni nie tylko opowiedzą, jak to wygląda od kuchni, ale praktycznie pomogą przy przygotowaniach do egzaminów i odpowiedzą na pytania. - Będą takimi opiekunami grupy – dodaje dyrektor białostockiego ośrodka.

Dodatkowo ośrodek wprowadził możliwość zapisywania się tylko na poszczególne przedmioty (jako sposób na praktyczne powtórzenie materiału przed egzaminami weryfikacyjnymi). Listopadowy kurs będzie zarazem ostatnim szkoleniem przed podwyżką cen za zajęcia organizowane przez WORD, która wejdzie od 1 stycznia 2023 roku.

Czytaj również:
polecane]22722189[/polecane]

Przypomnijmy. Aby zostać egzaminatorem, trzeba mieć:

  • skończone 23 lata,
  • przynamniej średnie wykształcenie,
  • prawo jazdy od minimum trzech lat,
  • przedstawić zaświadczenie, że nie było się prawomocnie skazanym za przestępstwo umyślne,
  • dodatkowo należy przedstawić orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania zawodu egzaminatora.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. WORD będzie przygotowywał egzaminatorów na prawo jazdy… do egzaminów. Zajęcia online już za chwilę - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna