Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Zapasy krwi zmniejszyły się o 50 proc. RCKIK apeluje do dawców o zgłaszanie się i donację

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Anatol Chomicz
Przełom stycznia i lutego nie jest łatwym okresem dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Ferie, sezon grypowy i pandemia sprawiły, że dawców jest mniej, a zapasy kurczą się. Szczególnie poszukiwani są posiadacze dwóch grup krwi.

Poszukiwani posiadacze grup krwi 0 i A

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku apeluje o oddawanie krwi. Jak mówi Bartosz Szutkiewicz z RCKiK, dramatu nie ma, ale centrum musi uzupełnić zapasy.

- Weszliśmy teraz w trudny okres. Zazwyczaj przełom stycznia i lutego charakteryzował się tym, że stany magazynowe były niskie. Działo się tak z dwóch powodów. Po pierwsze sezon grypowy, po drugie - ferie zimowe. Te czynniki sprawiały, że pula dawców malała. A teraz dodatkowo nałożyła się na to fala pandemii omikrona.

Dziennie centrum odwiedza ok. 100-200 osób, które chcą podzielić się krwią. Najchętniej wybierane są czwartki. Jest to związane z obowiązującym od roku prawem, które przyznaje dwa dni wolnego osobom, które zdecydują się podzielić krwią lub osoczem.

Wolne przysługuje jedynie w okresie obowiązywania na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. A więc, gdy pandemia się skończy, obowiązywać będzie dotychczasowe prawo, dające jeden dzień wolnego w dniu donacji krwi.

Centrum krwiodawstwa szczególnie poszukuje dawców z grupami krwi 0 i A.

- W tej chwili stan magazynowy zmniejszył się o 50 proc., dlatego apelujemy o zgłaszanie się do nas. Zapraszamy wszystkich, którzy są zdrowi, czują się na siłach i nie mieli ostatnio kontaktu z osobami zakażonymi - mówi Szutkiewicz.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każdy zdrowy i dorosły człowiek (w wieku 18-65 lat). Po zakwalifikowaniu jako dawca, pobiera się jej około 450 mililitrów. Zabieg pobierania trwa zazwyczaj 5-10 minut, natomiast na całą wizytę w centrum trzeba zarezerwować ok. 1,5 godziny. Nie trzeba się wcześniej rejestrować.

Obecnie krew pełną można pobierać od kobiet nie częściej niż 4 razy do roku, od mężczyzn nie częściej niż 6 razy do roku, a minimalna przerwa między donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Krew można codziennie oddawać w siedzibie RCKiK przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 23 w Białymstoku oraz oddziałach w: Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Łomży i Suwałkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Białystok. Zapasy krwi zmniejszyły się o 50 proc. RCKIK apeluje do dawców o zgłaszanie się i donację - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna