Białystok > Zmarła Anna Markowa

  Białystok > Zmarła Anna Markowa

  (SK)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Wczoraj 18 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie zmarła 76 letnia Anna Zofia Markowa - pisarka, poetka, autorka tekstów piosenek min. dla Ireny Santor, Marii Koterbskiej, Sławy Przybylskiej, Danuty Rinn, Joanny Rawik.
  Urodzona w Lublinie, absolwentka filologii polskiej na KUL- u. Z Białymstokiem związała życie w latach 70-tych. Była laureatką nagrody literackiej Prezydenta Białegostoku im. Wiesława kazaneckiego, otrzymała wyróżnienie za tomiki poetyckie: "Coraz mniej" w 1992 r. i "Moja piękna ciemnowłosa" w 1995 r. oraz za zbiór opowiadań "Długożywie".

  Ponadto Anna Markowa była dziennikarką, autorką audycji publicystycznych o tematyce kulturalnej i społecznej, felietonów, recenzji teatralnych, autorką słuchowisk i reportaży. Pisała też poezję, powieści i opowiadania. W swoich wierszach poruszała tematykę piękna, życia, śmierci i miłości.

  Autorka swoje artukuły publikowała min na łamach kilkunastu czasopism: Kultury, Kameny, Odgłosów, Życia Literackiego, Odry oraz w prasie lokalnej.

  Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury.

  Wielokrotna laureatka wojewódzkich nagród za twórczość literacką w Opolu i Białymstoku.

  Otrzymała też honorową odznakę Polskiego Radia i Telewizji za dorobek radiowy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo