Podczas konkursu zawodnicy mają do skoszenia pas turzycowiska o długości 50 m, a sędziowie oceniają dokładność. Koszeniu sprzyja atmosfera współzawodnictwa pomiędzy kosiarzami, jaka niegdyś towarzyszyła bagiennym sianokosom.
Mistrzem Świata w koszeniu bagiennych łąk dla przyrody został w tym roku Pan Rafał Brych, który skosił pas 50 metrowy w czasie 1 min.45,40 sek. zaś Mistrzami Drużynowymi zostali Pan Eugeniusz Popławski z synem Piotrem (czasy: 2min.00,88 sek. i 2min. 24,67 sek). O wynikach decydowały ułamki sekundy.
Na łąkach w dolinie Biebrzy znajdują schronienie bardzo rzadkie ptaki, jak: wodniczka, dubelt, derkacz, kulik, batalion, kszyk – gatunki bardzo rzadkie, i w wielu innych miejscach Polski i Europy już zanikłe. Wszystkie one potrzebują koszenia po to, aby siedliska, na których zakładają gniazda i wyprowadzają lęgi, nie zarosły. Więc łąki biebrzańskie i unikalne gatunki ptaków z nimi związanych bardzo potrzebują koszenia. Przez wieki rolnicy robili to ręcznie. Na dzisiejszej imprezie każdy może spróbować jaka to ciężka praca. To dla Biebrzańskiego Parku Narodowego okazja, by tłumaczyć, dlaczego chronimy łąki przed zarastaniem” – mówił Artur Wiatr, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Swoich sił w koszeniu próbowali zaproszeni goście w konkurencji „O Wójtową Osełkę i Koszyk Wójtowej”. Wydarzeniu towarzyszyły stoiska edukacyjne i rękodzielnicze, a zabawę dopełniały występy zespołów: Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej, Długołęczanek oraz Zhraja i Kudziela – prezentujących repertuar tradycyjnych pieśni podlaskich.
Oprócz konkursu koszenia odbył się konkurs wiedzy o przyrodzie biebrzańskiej pn. „Wykosić wiedzą”, dedykowany mieszkańcom z okolic Parku. Na stoisku edukacyjnym BbPN prowadzono warsztaty przyrodniczych obserwacji, gier i zabaw z upominkami.
Pierwsze Biebrzańskie Sianokosy odbyły się w 1999 roku z inicjatywy WWF, we współpracy z Towarzystwem Biebrzańskim oraz Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Od początku współorganizatorem jest gmina Trzcianne. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Minister Klimatu i Środowiska – Pani Paulina Hennig-Kloska oraz Marszałek Województwa Podlaskiego – Pan Łukasz Prokorym. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Województwo Podlaskie. Partnerami wydarzenia byli ponadto: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Gmina Trzcianne i Bank Spółdzielczy w Mońkach.
Źródło: bbpn.gov.pl
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?