MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. 82-latek spowodował kolizję za kółkiem. Zatrzymała go policja. Wraca pytanie o obowiązkowe pytania lekarskie seniorów

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Od 2028 r. prawo jazdy będzie wydawane w Polsce tylko na 15 lat, a nie bezterminowo. Do uzyskania nowego prawa jazdy będzie trzeba dostarczyć aktualne badania lekarskie, tylko wówczas, kiedy pojawią się przeciwwskazania natury medycznej. Po groźnych wypadkach, policjanci mają przekazywać wydziałom komunikacji dane o uczestnikach wypadków z dużym uszczerbkiem na zdrowiu.
Od 2028 r. prawo jazdy będzie wydawane w Polsce tylko na 15 lat, a nie bezterminowo. Do uzyskania nowego prawa jazdy będzie trzeba dostarczyć aktualne badania lekarskie, tylko wówczas, kiedy pojawią się przeciwwskazania natury medycznej. Po groźnych wypadkach, policjanci mają przekazywać wydziałom komunikacji dane o uczestnikach wypadków z dużym uszczerbkiem na zdrowiu. KPP Bielsk Podlaski
"Za" są lekarze, Unia Europejska i nasze Ministerstwo Infrastruktury. Póki co, polski rząd nie wprowadził jednak nowych przepisów. Proponuje seniorom darmowy system szkoleń i warsztatów w ośrodkach ruchu drogowego.

Jak wynika ze statystyk podlaskiej policji, osoby w wieku 60 plus spowodowały w ubiegłym roku 1.949 kolizji i 101 wypadków (26 osób zginęło, 93 zostały ranne). W tym roku (do maja) 622 kolizji i 18 wypadków, w których 4 osoby zginęły, a 16 zostało rannych.

Ostatni przykład pochodzi z Bielska Podlaskiego. We wtorek po godzinie 7, dyżurny bielskiej policji otrzymał zgłoszenie o kolizji przy ulicy Batorego. Na miejscu mundurowi ustalili, że 82-latek kierujący oplem wymusił pierwszeństwo i zderzył się z innym pojazdem. Mało tego. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach, wyszło na jaw, że złamał pięć zakazów sądowych prowadzenia pojazdów mechanicznych. Starszemu mężczyźnie grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Tak czy inaczej, w grupie wiekowej kierowców 60 plus zdarzeń drogowych jest relatywnie mniej niż w pozostałych: 18 proc wypadków w 2019 r. i 15,7 proc kolizji. Mniej zdarzeń powodują tylko kierowcy z kategorii 18-24 lata. Niechlubne rekordy należą do osób w wieku 25-39 lat, które są sprawcami około 30 proc. zdarzeń. W ubiegłym roku byli odpowiedzialni za 3.708 kolizji i 170 wypadków, 36 ofiar śmiertelnych i 192 rannych.

Statystyki obalają więc stereotyp, że to seniorzy stanowią największe zagrożenie na naszych drogach. Ale praktycznie wszyscy zgadzają się co do faktu, że z wiekiem ludzkie zdolności psychomotoryczne maleją. Kierowcę mogą dopaść cukrzyca, jaskra, choroba wieńcowa czy padaczka po udarze. Senior nie traci jednak uprawnień i dalej ma ważne uprawnienia do zasiadania za kierownicą.

Stąd właśnie pomysł Unii Europejskiej, aby we wszystkich krajach członkowskich wprowadzić obowiązkowe badania lekarskie dla kierowców po 60. roku życia. Na razie urzędnicy nie zdecydowali się na zmianę przepisów. Prócz tych, że prawo jazdy będzie wydawane w Polsce tylko na 15 lat a nie bezterminowo (chodzi o kategorie AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T). W 2028 roku wszystkie wydane bezterminowo dokumenty tracą ważność i trzeba je będzie wymienić. W większości przypadków wystarczy wypełnić wniosek, wnieść opłatę, dostarczyć aktualne zdjęcie i okazać dowód osobisty.

Czytaj też: Podlaskie. Tragiczny bilans weekendu. Trzy ofiary śmiertelne wypadków na drogach [ZDJĘCIA]

Może się zdarzyć, że do uzyskania nowego prawa jazdy będzie trzeba dostarczyć aktualne badania lekarskie. Taki scenariusz jest jednak realny tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy w międzyczasie pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania natury medycznej. Skąd wydział komunikacji otrzyma takie informacje? To zadanie m.in. dla funkcjonariuszy policji, którzy mają przekazywać dane o uczestnikach wypadków z dużym uszczerbkiem na zdrowiu. Wniosek trafia do organu, który wydał prawo jazdy (starostwo, urząd miasta), a ten przekaże sprawę lekarzowi - orzecznikowi. Poza tym sami kierujący są zobowiązani do składania oświadczeń zdrowotnych pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Na razie obowiązkowych badań lekarskich po 60-tce w Polsce nie będzie. Ministerstwo Infrastruktury nie zdecydowało się na zmianę przepisów. Ale już w ubiegłym roku pojawiła się inicjatywa organizacji darmowy system szkoleń i warsztatów w ośrodkach ruchu drogowego dla seniorów.

Pandemia koronawirusa trochę pokrzyżowała te plany. Najpewniej jesienią takie szkolenia odbędą się w WORD w Białymstoku, podczas tzw. weekendów bezpiecznej jazdy. Bo choć starsi kierowcy są ostrożniejsi, mniej brawurowi niż młodsi, częściej niż inni jeżdżą "na pamięć".

Zobacz także: WORD Białystok organizuje bezpieczne egzaminy na prawo jazdy od rana do nocy. Przyjeżdżają kursanci z całej Polski (zdjęcia)

- Każdy kierowca ma swoje nawyki, a im jesteśmy starsi, tym te nawyki są silniejsze. Z ankiet i z rozmówi z uczestnikami wcześniejszych weekendów bezpiecznej jazdy wynikało, że przydałyby się zajęcia dla seniorów przypominające zasady ruchu drogowego, zasady bezpiecznego poruszania się, bezkolizyjnych skrzyżowań, nowych znaków i rozwiązań - elementów, które nie istniały w czasach, kiedy zdawali egzamin na prawo jazdy. Działają intuicyjnie, naśladują innych kierowców, ale czasem są bezradni i zdezorientowani - mówi Przemysław Sarosiek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku.

Dodaje, że każda dłuższa choroba powodująca obniżenie sprawności psychofizycznej powinna skutkować skierowaniem na dodatkowe badania lekarskie. Niezależnie od wieku.

Ponad to współczesne rozwiązania i skomplikowany ruch "poplątanych jezdni" stwarzają problemu dla wielu kierowców. Np. na przebudowanym skrzyżowaniu ul. Wiosennej, Słonecznej i 11 Listopada, a także Tysiąclecia, Piastowskiej, czy Alei Niepodległości - gdzie pojawiają się dodatkowe pasy i zmieniona organizacja ruchu.

Warsztaty w WORD miałyby polegać na omówieniu przykładów na podstawie filmów szkoleniowych i przygotowaniu kierowców do wykonania manewrów, które sprawiają im kłopot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna