MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsk Podlaski. Cerkiew Prawosławna celebruje Wielkanoc. Tłumy wiernych uczestniczyło w nocnym nabożeństwie mimo padającego deszczu

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Bielsk Podlaski, Parafia Narodzenia Bogurodzicy
Bielsk Podlaski, Parafia Narodzenia Bogurodzicy Irena Łozowik
Dla wyznawców prawosławia jak i dla wszystkich chrześcijan, Wielkanoc jest najważniejszym dniem w kalendarzu liturgicznym. Jezus pokonał śmierć! Wierni radośnie wykrzykują: Chrystos Woskres! Woistieno Woskres! (Chrystus Zmartwychwstał! Zaiste Zmartwychwstał). Podobnie było w najstarszej świątyni w Bielsku Podlaskim, cerkwi Preczyścienskiej, gdzie mimo deszczu zjawiły się tłumy.

Wielki Tydzień Męki

Ostatnie dni przed świętem Wielkiej Nocy poświęcone są rozważaniom Męki Pańskiej. Każdy dzień tego tygodnia nosi miano Wielki i każdy ma głęboką treść symboliczną. Przez pierwsze trzy dni Wielkiego Tygodnia podczas nabożeństw zwanych godzinami kanonicznymi czytane są kolejno Ewangelie wszystkich czterech ewangelistów.

Zobacz również: Sobór św. Mikołaja w Białymstoku. Wielki Czwartek w Cerkwi Prawosławnej, tłumy wiernych i blask setek świec

Mimo deszczu w Parafii Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim, odbył się Krestnyj Chod:

  • Wielki Poniedziałek - teksty o Józefie sprzedanym przez braci w niewolę,
  • Wielki Wtorek wspomina się dziesięć panien, pięć roztropnych i pięć nierozsądnych,
  • W Wielką Środę przypomina się wiernym o jawnogrzesznicy z Betanii, która obmyła stopy Jezusa swymi łzami,
  • Najważniejsze uroczystości rozpoczynają się w Wielki Czwartek - wspomina się ustanowienie Eucharystii, wieczorem odprawiana jest jutrznia Wielkiego Piątku i śpiewana pieśń o dobrym łotrze,
  • W Wielki Piątek nie odprawia się mszy, a jedynie wieczorne nieszpory, a na środek cerkwi wynosi się płaszczanicę,
  • Wielka Sobota to wigilia paschalna.

Wielka Sobota w Cerkwi

W Wielką Sobotę wierni w dzień święcą pokarmy. Wieczorem, przed płaszczanicą symbolizującą Grób Pański odprawiana jest połunoszczenica (północnica). Kapłani zmieniają szaty liturgiczne z ciemnych na białe. W cerkwi najpierw wygasza się wszystkie światła, a następnie je zapala. Jest to znak Zmartwychwstania Pańskiego. Płaszczanica zostaje przeniesiona przez Królweskie Wrota ikonostasu i pozostanie tam aż do wigilii Wniebowstąpienia Pańskiego.

Zobacz wyjątkowe uroczystości paschalne w cerkwi Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim:

Liturgia Paschy rozpoczyna się o północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Paschalną uroczystą procesją (Krestnyj Chod) przy biciu dzwonów, obchodzi trzykrotnie cerkiew śpiewając hymn:

Zmartwychwstanie Twoje Chryste Zbawicielu aniołowie opiewają na niebiosach i nam pozwól na ziemi czystym sercem Ciebie chwalić.

Charakter święta nawiązuje do Zmarwychwstania - zwycięstwa nad śmiercią oraz Paschy - wyzwolenia z niewoli. Radosny i uroczysty charakter święta, prawie wszystko się śpiewa, zaś bardzo mało mówi. W trakcie liturgii wielokrotnie wyśpiewywane są słowa:

Chritos woskriesie iz miertwych, smiertiju smiert’ popraw, i suszczim wo grobiech żiwot darowaw, co znaczy: Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć i będącym w grobach życie dał.

Zobacz wyjątkowe uroczystości paschalne w cerkwi Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim:

Po nabożeństwie paschalnym wierni pozdrawiają się słowami Christos Woskriesie – Woistinu Woskriesie (Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychstał). W niedzielny poranek wierni spożywają uroczyste śniadanie i rozpoczynają świętowanie w gronie rodziny i przyjaciół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna