Wielki Tydzień Męki
Ostatnie dni przed świętem Wielkiej Nocy poświęcone są rozważaniom Męki Pańskiej. Każdy dzień tego tygodnia nosi miano Wielki i każdy ma głęboką treść symboliczną. Przez pierwsze trzy dni Wielkiego Tygodnia podczas nabożeństw zwanych godzinami kanonicznymi czytane są kolejno Ewangelie wszystkich czterech ewangelistów.
Zobacz również: Sobór św. Mikołaja w Białymstoku. Wielki Czwartek w Cerkwi Prawosławnej, tłumy wiernych i blask setek świec
Mimo deszczu w Parafii Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim, odbył się Krestnyj Chod:
- Wielki Poniedziałek - teksty o Józefie sprzedanym przez braci w niewolę,
- Wielki Wtorek wspomina się dziesięć panien, pięć roztropnych i pięć nierozsądnych,
- W Wielką Środę przypomina się wiernym o jawnogrzesznicy z Betanii, która obmyła stopy Jezusa swymi łzami,
- Najważniejsze uroczystości rozpoczynają się w Wielki Czwartek - wspomina się ustanowienie Eucharystii, wieczorem odprawiana jest jutrznia Wielkiego Piątku i śpiewana pieśń o dobrym łotrze,
- W Wielki Piątek nie odprawia się mszy, a jedynie wieczorne nieszpory, a na środek cerkwi wynosi się płaszczanicę,
- Wielka Sobota to wigilia paschalna.
Wielka Sobota w Cerkwi
W Wielką Sobotę wierni w dzień święcą pokarmy. Wieczorem, przed płaszczanicą symbolizującą Grób Pański odprawiana jest połunoszczenica (północnica). Kapłani zmieniają szaty liturgiczne z ciemnych na białe. W cerkwi najpierw wygasza się wszystkie światła, a następnie je zapala. Jest to znak Zmartwychwstania Pańskiego. Płaszczanica zostaje przeniesiona przez Królweskie Wrota ikonostasu i pozostanie tam aż do wigilii Wniebowstąpienia Pańskiego.
Zobacz wyjątkowe uroczystości paschalne w cerkwi Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim:
Liturgia Paschy rozpoczyna się o północy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Paschalną uroczystą procesją (Krestnyj Chod) przy biciu dzwonów, obchodzi trzykrotnie cerkiew śpiewając hymn:
Zmartwychwstanie Twoje Chryste Zbawicielu aniołowie opiewają na niebiosach i nam pozwól na ziemi czystym sercem Ciebie chwalić.
Charakter święta nawiązuje do Zmarwychwstania - zwycięstwa nad śmiercią oraz Paschy - wyzwolenia z niewoli. Radosny i uroczysty charakter święta, prawie wszystko się śpiewa, zaś bardzo mało mówi. W trakcie liturgii wielokrotnie wyśpiewywane są słowa:
Chritos woskriesie iz miertwych, smiertiju smiert’ popraw, i suszczim wo grobiech żiwot darowaw, co znaczy: Chrystus powstał z martwych, śmiercią podeptał śmierć i będącym w grobach życie dał.
Zobacz wyjątkowe uroczystości paschalne w cerkwi Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim:
Po nabożeństwie paschalnym wierni pozdrawiają się słowami Christos Woskriesie – Woistinu Woskriesie (Chrystus Zmartwychwstał – Prawdziwie Zmartwychstał). W niedzielny poranek wierni spożywają uroczyste śniadanie i rozpoczynają świętowanie w gronie rodziny i przyjaciół.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?