Bielsk Podlaski. Nowy nietypowy funkcjonariusz w szeregach...

  Bielsk Podlaski. Nowy nietypowy funkcjonariusz w szeregach bielskiej policji

  dd

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Bielsk Podlaski. Nowy nietypowy funkcjonariusz w szeregach bielskiej policji
  1/4
  przejdź do galerii

  ©KPP Bielsk Podlaski

  Bielska Policja wzbogaciła się o owczarka belgijskiego o imieniu Hera, który pomoże funkcjonariuszom w zwalczaniu przestępczości narkotykowej. Przewodnikiem psa został aspirant Rafał Piotrowski, który wraz ze swym pupilem przeszedł specjalistyczne szkolenie.
  Od grudnia ubiegłego roku w szeregach bielskiej Policji służy „nowy funkcjonariusz”. To suczka rasy owczarka belgijskiego o imieniu HERA. Teraz wraz ze swoim opiekunem aspirantem Rafałem Piotrowskim służy lokalnej społeczności. To pies wyszkolony do wyszukiwania narkotyków.

  Zobacz galerię

  Pomimo krótkiego pobytu w jednostce, Hera ma już sukcesy na swoim koncie. W styczniu br. Hera, wraz z innym bielskim psem do wykrywania zapachu narkotyków, pomogła policjantom ujawnić miejsce przechowywania 8 torebek marihuany zawierających łącznie 35 gram substancji. Kilka dni później w innym lokalu na terenie miasta ponownie wskazała mundurowym miejsce, w którym ukryte były środki odurzające w postaci amfetaminy.

  Aspirant Rafał Piotrowski jest opiekunem również drugiego owczarka belgijskiego. Hades jest psem patrolowo-tropiącym. Wraz z przewodnikiem czworonożny „funkcjonariusz” uczestniczy w codziennej służbie patrolowej na terenie miasta, w działaniach prewencyjnych oraz w tropieniu ludzkich śladów. W grudniu Hades, jako jeden z dwóch psów policyjnych z Polski, uczestniczył w międzynarodowych zawodach kynologicznych na Słowacji.

  Służące w Policji psy muszą mieć specjalne predyspozycje m.in. nie mogą bać się hałasu, muszą mieć odpowiedni poziom agresji, reagować na polecenia.

  Przed rozpoczęciem służby pies musi przejść odpowiedni kurs. Szkolenia specjalistyczne przewodników psów służbowych oraz ich podopiecznych prowadzi Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W Zakładzie Kynologii Policji w Sułkowicach tresowane są psy patrolowo – tropiące, które poza przygotowaniem do działań prewencyjnych uczą się także tropienia ludzkich śladów.

  Bielska komenda ma obecnie do dyspozycji siedem psów służbowych. Pięć z nich przeszkolonych jest do służby patrolowo-interwencyjnej. Dwa psy są specjalnie wyszkolone do wyszukiwania narkotyków.  Magazyn informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 17.01.2019

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)