Wierni Cerkwi Prawosławnej wspominają Świętego Mikołaja Cudotwórcę
22 maja (9 wg starego stylu) prawosławni świętują rocznicę przeniesienia relikwii świętego Mikołaja, cudotwórcy szczególnie popularnego wśród wyznawców. Na Podlasiu znajduje się kilka cerkwi, którym ów święty patronuje. Np.:
- Białystok (sobór),
- Białowieża,
- Drohiczyn,
- Michałowo.
Również mieszkańcy Bielska Podlaskiego bardzo uroczyście obchodzą dzisiejsze święto. Wierni tradycyjnie uczestniczą w procesji (Krestnyj Chod) z cerkwi św. Michała, gdzie znajduje się ołtarz boczny św. Mikołaja, do kaplicy, której święty patronuje. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz parafii i jednocześnie dziekan okręgu bielskiego ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk w asyście kilkunastu duchownych.
Zobacz zdjęcia z uroczystości świątecznych w Bielsku Podlaskim:
Kim jest święty Mikołaj?
Mikołaj od młodzieńczych lat okazywał szczególne skłonności do cnotliwych czynów. Gdy dostrzegł to jego wuj, który był biskupem, wyświęcił go na prezbitra. Po śmierci rodziców cały odziedziczony po nich pokaźny majątek Mikołaj rozdał biednym, nieustannie troszczył się o dobro swych wiernych. Słynął z łagodności, pokory i szczodrości. Jednocześnie wiele wycierpiał z powodu prześladowań.

Mikołaj od lat należy do świętych najbardziej czczonych w Cerkwi Prawosławnej. Uważa się go za szczególnego orędownika przy różnych chorobach (zwłaszcza choroby oczu). Święty jest opiekunem rodzin, patronem wdów i sierot, modlą się do Niego podróżujący, znajdujący się w niewoli, będący w trudnej sytuacji materialnej, mający problemy rodzinne. Ikony św. Mikołaja należą do najbardziej popularnych w prawosławnych świątyniach i domach.
Parafia Świętego Michała Archanioła w Bielsku Podlaskim
Parafia została erygowana za panowania Zygmunta Starego, tj. przed 1548. Przypuszczalnie cerkiew istniała już w II połowie XV w. Główną świątynią parafialną jest obecnie piękna błękitna, drewniana cerkiew Michajłowska znajdująca się w centrum miasta. Budowla pochodzi z 1789 roku, w 1914 roku dobudowano do niej dzwonnicę, a w 1989 część ołtarzową.
Obok świątyni w latach 80-tych XX w. wybudowano plebanię (arch. Jerzy Grygorowicz), w której mieści się wyjątkowa kaplica-baptysterium z genialną polichromią prof. Jerzego Nowosielskiego.

Kaplica św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim
Kaplica leżąca u zbiegu ulic Zamkowej i Poniatowskiego została zbudowana w 1996 w miejscu monasterska cerkwi św. Mikołaja z 1678, która została spalona w 1941. Budowla swoja formą nawiązuje do nieustniejącej dzwonnicy przycerkiewnej.
Zobacz również:
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?