Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielski hufiec ma swoją monografię (zdjęcia)

Krzysztof Jankowski
W mojej książce zawarłem wiele ciekawostek z historii bielskiego harcerstwa - mówił autor monografii hm. Wiesław Falkowski.
W mojej książce zawarłem wiele ciekawostek z historii bielskiego harcerstwa - mówił autor monografii hm. Wiesław Falkowski. Fot. Krzysztof Jankowski
Bielsk Podlaski: Solidnej monografii doczekało się bielskie harcerstwo.
Bielski hufiec ma swoją monografię (zdjęcia)
fot. Krzysztof Jankowski

(fot. fot. Krzysztof Jankowski)

Historia zielonego mundurka

Solidnej monografii doczekało się bielskie harcerstwo. Przygotował ją jeden z najstarszych druhów - Wiesław Falkowski. Książkę zaprezentowano po raz pierwszy w sobotę, na uroczystym spotkaniu w kolebce bielskiego ZHP - I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki.

- To w murach tej uczelni w 1919 r. rozpoczęła się przygoda harcerska Bielska Podlaskiego. Nie mogliśmy więc wybrać innego miejsca na upamiętnienie historii naszej organizacji - mówił hm. Marek Boratyński, komendant hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Bielsku Podlaskim.

Traugutt i Plater

Bielskie harcerstwo obchodziło okrągły jubileusz 90-lecia w zeszłym roku.

- Już wtedy myśleliśmy nad kilkunastostronicową pozycją, ale w miarę pracy nad monografią urosła do rozmiarów poważnej księgi - mówił komendant, jednocześnie dziękując za pomoc sponsorom wydawnictwa i przyjaciołom hufca.

Pierwszy zastęp harcerski w Bielsku Podlaskim powstał w marcu 1919 r. Kierował nim Kazimierz Inojewicz, a w jego skład wchodzili m.in.: Jan Koniński i Leopold Wróblewski. Kilka miesięcy później powołano pierwszą drużynę harcerską, której komendantem został urzędnik starostwa Zygmunt Kłopotowski, oraz drużynę żeńską, której inicjatorką była Bronisława Burzyńska.

- Patronem drużyny męskiej został Romuald Traugutt, a żeńskiej Emilia Plater - mówił autor książki, wieloletni bielski pedagog, hm Wiesław Falkowski.

Harcerstwo rozwijało się w oparciu o kadrę i uczniów miejscowego gimnazjum.

- Pierwsza drużyna harcerska powstała w naszej szkole. Nasi uczniowie wielokrotnie zdawali egzamin z patriotyzmu. Dziś także jesteśmy wierni tym samym ideałom - zapewniała gospodyni spotkania Jolanta Jancewicz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim.

Trudne czasy

Po roku pracy do bielskiego harcerstwa należało już 120 dziewcząt i chłopców.

- Rozwój zatrzymała wojna polsko-bolszewicka - opowiadał hm. Falkowski. - Niewiele jest też dokumentów dotyczących ZHP z okresu międzywojennego. Wielu bielskich skautów, wraz z rodzinami, wywieziono na Sybir.

Harcerstwo rozwijało się za to po II wojnie światowej - do roku 1949.

- Drużyny reaktywowano w pierwszych dniach września 1944 r. - mówił autor monografii. - Pamiętam nasz pierwszy obóz harcerski w Samułkach koło Strabli, którego byłem uczestnikiem.

W 1949 r. ZHP zlikwidowano.

- Harcerstwo rozwijało się dynamicznie i było zagrożeniem dla Związku Młodzieży Polskiej - tłumaczył Wiesław Falkowski. - Do tradycji powrócono dopiero w 1957 r.

Harcmistrz w wilczym dole

Na sobotniej uroczystości obecni byli komendanci bielskiego hufca z dawnych lat. Wspólnie zapalili świece, wymieniali się też wspomnieniami i anegdotami.

- Pamiętam, jak kiedyś wpadłem do wilczego dołu wykopanego wokół naszego obozu - mówił hm. Falkowski.

- Harcmistrz wpadł, choć wcześniej sam był pomysłodawcą jego wykopania, by ograniczyć możliwość przedzierania się z obozu chłopięcego do dziewczęcego - śmiał się hm Włodzimierz Łoziński.

Jeszcze więcej ciekawostek i anegdot zawiera monografia bielskiego hufca.

- Opisałem w niej historię lilijki, którą w latach 40-tych wykonano z łuski pocisku, czy dzieje sztandarów, które od tamtych czasów przechowano, narażając się na niebezpieczeństwo i szykany - mówił autor książki.

Bielski hufiec ma swoją monografię (zdjęcia)
fot. Krzysztof Jankowski

(fot. fot. Krzysztof Jankowski)

Bielski hufiec ma swoją monografię (zdjęcia)
fot. Krzysztof Jankowski

(fot. fot. Krzysztof Jankowski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna