Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bigos dobry na każdą okazję

(pb)
Bigos najlepiej smakuje kilka dni po przyrządzeniu
Bigos najlepiej smakuje kilka dni po przyrządzeniu
Wersji tej potrawy jest tyle, ilu kucharzy (kucharek). Uchodzi za klasyczne danie polskiej kuchni. Bigos w pewnym względzie jest też podobny do wina: im starszy (ale bez przesady), tym lepszy.

Składniki: główka kapusty, tyleż samo kapusty kiszonej, dwie marchewki, pałka kiełbasy, kawałek boczku, 3/4 kg mięsiwa (różne gatunki, w tym pieczone), kilka cebul, puszka pomidorów bez skórki, szklanka czerwonego, wytrawnego wina, kilka grzybów suszonych, listek laurowy, sól, pieprz (w ziarenkach), ziele angielskie, ewentualnie majeranek, kminek, chętni mogą też dodać suszone śliwki.

Wykonanie: W garnku o grubym dnie obsmażyć na smalcu lub oleju pokrojoną w kostkę cebulę z kiełbasą, boczkiem i mięsem. Dodać poszatkowaną świeżą kapustę, pokrojoną drobno marchewkę, dolać wino, gotować. Przykryć. Mieszać, żeby się nie przypaliło. Po około 1/2 godzinie dodać pokrojaną kiszoną kapustę i pomidory. Kwas bigosu zależy właściwie od proporcji między kapustą świeżą i kiszoną. Im więcej kiszonej, tym "mocunek" potrawy większy. Teraz czas na grzyby, które trzeba namoczyć we wrzątku, odcedzić, pokroić w paseczki i wrzucić do gara. Dodać przyprawy, stosownie do potrzeb i możliwości kubków smakowych. Gotować jeszcze na małym ogniu przynajmniej przez godzinę.

Tak przygotowany bigos to dopiero początek. Potrawa smakuje przyzwoicie przynajmniej po trzech dniach odgrzewania i mrożenia. Obecna aura nadaje się idelanie do tej operacji kulinarnej - wystarczy kawałek balkonu, na który da się wystawić garnek.

Dla kucharzy (kucharek) z fantazją dobra rada: w kuchni staropolskiej, zwłasza na polowaniach, znany był bigos z wiwatem. Sztuka polegała na tym, by odrzewając przygotowaną wcześniej potrawę, zalepić ciastem pokrywkę. Ta po jakimś czasie strzelała, co budziło niekłamany aplauz publiki.

Znane są różne wersje bigosu. Litewski przyrządza się z kwaśnych jabłek, a nie kiszonej kapusty, hultajski ma w sobie wiele rodzajów różnorakich mięs, węgierski podaje się z dodatkiem ostrej papryki i śmietany, myśliwski doprawia się jałowcem i dorzuca doń dziczyznę.

My czekamy na wersje bigosu naszych Czytelników. Wpisujcie się na forum i przesyłajcie nam maile na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna