Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa Regionów w Orzeszkowie. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Narwi

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W Orzeszkowie odbyła się powiatowa Bitwa Regionów
W Orzeszkowie odbyła się powiatowa Bitwa Regionów Marta Chmielińska
W sobotnie popołudnie w Orzeszkowie odbyła się Bitwa Regionów, w której rywalizowało ze sobą sześć Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu hajnowskiego. Najsmaczniejszą potrawę przygotowały panie z Narwi i to one zdobyły pierwsze miejsce w tych zmaganiach. W czasie festynu strażacy ochotnicy z Orzeszkowa otrzymali symboliczny czek na 25 tysięcy złotych.

Placuszki z żółciaka siarkowego, dubicki kartoflak czy babka ziemniaczana z Narwi o tradycyjnej nazwie "hopka" to tylko niektóre z potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich na konkurs kulinarny. Bitwa Regionów była też okazją do spotkania samorządowców z mieszkańcami powiatu hajnowskiego oraz przekazania wsparcia strażakom.

Senator Jacek Bogucki odczytał list prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego skierowany do wójta i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dubinach i uczestników "Bitwy Regionów".

Obecny w Orzeszkowie poseł Jarosław Zieliński dziękował Lucynie Smoktunowicz, wójt gminy wiejskiej Hajnówka, za zorganizowanie tych powiatowych kulinarnych potyczek.

- Takie konkursy odbywają się we wszystkich powiatach - mówił Jarosław Zieliński. - Jest to konkurencja dorobku Kół Gospodyń Wiejskich z zakresu kulinariów. To bardzo dobry i pożyteczny pomysł, to przedsięwzięcie promuje polską kulturę ludową tak cenną, bo z niej wszyscy przecież wyrastamy. Promuje również polską, zdrową żywność - w naszym przypadku żywność podlaską, znaną z tego, że jest zdrowa i smaczna. Żywność tę warto poznawać i promować, upowszechniać o niej wiedzę i z niej korzystać.

Komisja konkursowa oceniała sześć różnych potraw

Zanim komisja konkursowa wyruszyła oceniać przygotowane potrawy, startujące w zmaganiach Koła wylosowały kolejność w jakiej prezentować się miały poszczególne stoły.

- Dzisiejszy konkurs jest już trzynastym spotkaniem w naszym województwie, to jest pierwszy etap powiatowy, kolejny etap będzie wojewódzki, po którym wybrane jedno koło będzie nas reprezentować w konkursie ogólnokrajowym – tłumaczył. - Jesteśmy dumni z tych potraw chcielibyśmy, żeby to dziedzictwo kulinarne było przekazywane kolejnym pokoleniom – powiedział Henryk Dębowski, wiceprzewodniczący komisji oceniającej potrawy.

Nieznany żółciak siarkowy

Panie z Teremisek postanowiły zdobyć podniebienia komisji konkursowej niecodzienną potrawą z grzybów rosnących na puszczańskich drzewach. Żółciak siarkowy - bo o nim mowa, to grzyb mało znany nawet w regionie, w którym występuje.

- Nawet u nas nie wszyscy znają żółciaka, a to bardzo smaczny grzyb - mówią panie z KGW "Tera Miśki" z Teremisek. - Do jedzenia nadają się młode okazy, bo starsze nabierają goryczki. Z żółciaka można przygotować wiele potraw, my mamy grzybki w panierce idealne na zdrową i bezmięsną kanapkę oraz żółciaka marynowanego, który smakuje wyśmienicie.

Najsmaczniej gotuje Narew

Stoły przygotowane przez KGW uginały się od jadła - swojskich kiełbas, domowych chlebów, ciast i regionalnych dań. W kulinarnych zmaganiach zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich z Narwi i panie otrzymały 1000 złotych nagrody. Najwyżej ocenioną potrawą była babka ziemniaczana "Hopka", która nazwę swą wzięła od tego, że jest jędrna i sprężysta. To potrawa pieczona w Narwi od pokoleń.

- Różni się ona od tradycyjnej babki tym, że ma kaszę jęczmienną w składzie, jest na nią bardzo dużo chętnych. Piekły to nasze babcie – podkreślała Ala Szadkowska z KGW w Narwi.

Czek dla strażaków

Piknik w Orzeszkowie stał się okazją do wręczenia strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszkowie symbolicznego czeku na 25 tysięcy złotych. Pieniądze te pochodzą z budżetu województwa i zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu, czek wręczył Marek Malinowski, członek zarządu województwa, a odebrała go wójt gminy Hajnówka.

- 25 tys. zł, które otrzymaliśmy w dniu dzisiejszym, przeznaczymy na system powiadamiania DSP, deskę ratowniczą i szyny Kramera. To takie pierwsze potrzeby. Dosyć precyzyjnie mamy to określone, ponieważ w tym roku na jesieni przystępujemy do alarmowego systemu krajowego - mówiła Marzena Iwaniuk, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszkowie.

Dofiinansowanie z budżetu województwa dla ochotniczych straży pożarnych w 2022 r. jest rekordowe i wynosi 2,8 mln zł dla ponad 300 jednostek OSP ze 110 gmin.

Bitwę Regionów ubarwiły występy „Czyżowian” oraz Chóru Leśników Puszczy Białowieskiej.

Na zakończenie pikniku odbył się koncert „Dla Orzeszkowa”, a wystąpiły na nim: „Ruczajok”, „Orlanie”, „Lailand” oraz Siostry Ostapczuk. Piknik został zorganizowany przez Urząd Gminy Hajnówka oraz Gminne Centrum Kultury w Dubinach.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto