Biznes i nauka. Jak rozpędzić regionalną gospodarkę, czyli miejsce automatyzacji i robotyzacji w podlaskiej gospodarce

Opr. (AM)
Udostępnij:
Przedstawiciele nauki, biznesu i administracji spotkali się niedawno w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Była to okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń w wykorzystywaniu automatyzacji i robotyzacji procesów w gospodarce województwa podlaskiego. O rozwoju regionu w oparciu o jego największe atuty mówił również Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Podczas wydarzenia pod nazwą "Automatyzacja i robotyzacja procesów w gospodarce Podlasia" zostały przedstawione założenia dotyczące planowanych działań zarówno z poziomu regionu jak i kraju. Poprzez liczne przykłady przytaczane przez przedsiębiorstwa z Podlasia, dowiedzieliśmy się, że automatyzacja i robotyzacja procesów stała się faktem. Wiele podlaskich firm to właśnie dzięki robotyzacji może skutecznie konkurować na rynku międzynarodowym.

Ważne było podkreślenie ścisłej współpracy przedsiębiorstw ze środowiskiem badawczo – naukowym, ktore jest źródłem nowych pomysłów, które są potem wdrażane w przedsiębiorstwach. Bez współpracy biznesu z nauką, nie jest możliwy dalszy postęp. Konferencję podsumował panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli biznesu, nauki i krajowego klastra metalowego: "Szanse i bariery rozwoju automatyzacji i robotyzacji w przedsiębiorstwach województwa podlaskiego".

- Cieszę się, że spotykamy się dzisiaj w tak bardzo zróżnicowanym gronie. Wymiana wiedzy i doświadczeń w takim zespole jest niezbędna, aby wypracować optymalne rozwiązania, które mam nadzieję, pozwolą na zdynamizowanie procesów automatyzacji i robotyzacji w naszych przedsiębiorstwach oraz zwiększą ich konkurencyjność – mówił Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego, jednocześnie przewodniczący Podlaskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości.

Cyfrowa transformacja

Włączenie gospodarki regionu w przemysł 4.0 oraz wykorzystanie procesów transformacji cyfrowej zostało wskazane, jako jedno z istotnych wyzwań w aktualnej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego (do roku 2030). Jednym z programów, który realizuje tę strategię to program Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027.

Czytaj również:

- Jesteśmy aktualnie na bardzo ważnym etapie negocjacji Kontraktu Programowego oraz konsultacji społecznych projektu programu regionalnego. Poprzez zapisy tego programu zdecydowaliśmy się zaproponować przedstawicielom Komisji Europejskiej realizację projektów, które uważamy za strategiczne dla rozwoju naszego regionu. Są wśród nich takie inicjatywy jak „Podlaski park przemysłowy przemysłu 4.0" zaproponowany przez Polski Klaster Budowlany, inicjatywa Klastra Obróbki Metali "Smart Education for Industry 4.0" czy zgłoszony przez Klaster Technologiczny Infotech "Technoplex".

- 16 grudnia ogłosimy także laureatów Podlaskiej Marki, czyli przykłady wykorzystania potencjału gospodarki 4.0. Takie namacalne, które możemy zobaczyć i poznać w naszym regionie – dodał marszałek.

Dobra współpraca

O dobrej współpracy z władzami województwa mówił Paweł Nowak, dyrektor działu Zarządzania Wiedzą Platformy Przemysłu Przyszłości (PPP), jeden z organizatorów konferencji.

- Platforma Przemysłu Przyszłości od samego początku mocno wspiera działania związane z cyfryzacją Podlaskiego. To w tym regionie powstała druga Rada Przemysłu Przyszłości. To na Podlasiu znajdują się też różne podmioty, z którymi współpracujemy: izby gospodarcze, klastry, ale też np. Politechnika Białostocka. To niezwykle budujące, że władze samorządowe odpowiedzialnie i dalekowzrocznie wspierają inicjatywy, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności podlaskich przedsiębiorców - podkreślał Paweł Nowak.

Czytaj również:

W dalszej części spotkania, skomplikowaną tematykę procesów automatyzacji i robotyzacji w firmie i ich udoskonalanie, próbowali przybliżyć uczestnikom konferencji dr hab. inż. Mariusz Hetmańczyk, prof. Politechniki Śląskiej oraz dr hab. inż. Andrzej Koszewnik, prof. Politechniki Białostockiej.

Największe atuty gospodarki regionu

Z kolei o inteligentnych specjalizacjach Podlaskiego mówiła Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości urzędu marszałkowskiego zaznaczając, że w stosunku do mijającego okresu programowania nie uległy one znaczącym zmianom.

- Komisja Europejska założyła koncentracje finansowania skupioną na specjalizacjach, gdyż traktuje je jako główne, najszybciej rozwijające się gałęzie, które mogą rozpędzić całą gospodarkę. Rdzeń specjalizacji, który został określony wcześniej, został określony trafnie i nadal te specjalizacje z tak zwanego rdzenia pozostają aktualne. Co się zmieniło? Uwypuklona została branża ICT, która w województwie podlaskim powinna być traktowana jako specjalizacja kluczowa – podkreślała dyrektor Malinowska.

Czytaj również:

Te wiodące branże to: przemysł rolno-spożywczy, metalowo-maszynowy, szkutniczy, sektor medyczny i nauki o życiu oraz ekoinnowacje i nauki o środowisku. Ich rozwój ma wzmocnić konkurencyjność Podlaskiego.

Przemysł 4.0 w podlaskich firmach

W kolejnej części spotkania przedstawiciele firm z regionu m.in. Malow, Promotech czy Tobo, zaprezentowały efekt swojej pracy oraz płynące z nich korzyści w obszarze automatyzacji i robotyzacji.

– Wykorzystujemy szereg technologii, które są w ramach idei Przemysłu 4.0. Mamy Internet rzeczy, komunikację między maszynami, robotyzację i automatyzację, druk 3D, a także urządzenia mobilne i własne rozwiązania chmurowe oraz cyfryzację procedur manualnych. Właśnie w ramach robotyzacji i automatyzacji Przemysłu 4.0 zgłosiliśmy się do Podlaskiej Marki Roku, w ramach projektu realizowanego z urzędem marszałkowskim utworzyliśmy Centrum Badawczo-Rozwojowe – opowiadał Henryk Owsiejew, prezes suwalskiej spółki Malow.

Konferencja została zorganizowana przez Platformę Przemysłu Przyszłości i Izbę Przemysłowo–Handlową w Białymstoku pod patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wojewody podlaskiego, marszałka województwa i prezydenta Białegostoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie