Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 400 kobiet z województwa podlaskiego ma się w tym roku stawić do kwalifikacji wojskowej

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Z obowiązkowej służby wojskowej są zwolnione m.in. kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie, sprawujące opiekę nad dzieckiem lub osobą obłożnie chorą, a także  niezdolne do pracy lub niepełnosprawne
Z obowiązkowej służby wojskowej są zwolnione m.in. kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie, sprawujące opiekę nad dzieckiem lub osobą obłożnie chorą, a także niezdolne do pracy lub niepełnosprawne Anatol Chomicz/ archiwum Polska Press
2023 to pierwszy rok, w którym kwalifikacja wojskowa kobiet odbywa się według nowego "klucza". Na komisję lekarską muszą stawić się kobiety o określonych kompetencjach. Jakich? Jak będzie przebiegać badanie? Te pytania zadaje sobie wiele pań. Rozwiewamy wątpliwości.

Do końca tegorocznej kwalifikacji, która rozpoczęła się w połowie kwietnia, zostały jeszcze prawie 3 miesiące. Dotyczy głównie osób z rocznika 2004 r., a więc tych, którzy w tym roku kalendarzowym kończą 19 lat. Do kwalifikacji mogą się też zgłosić ochotnicy do 60. roku życia. I to niezależnie od wykształcenia, czy... płci, czyli także kobiety.

Czytaj też:

W tym roku do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są też kobiety urodzone w latach 1999-2004. Chodzi o te posiadające kompetencje przydatne w wojsku. Mowa zarówno o absolwentkach, jak i kobietach, które w roku szkolnym bądź akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub naukę w w zawodach, o których mowa w przepisach ustawy o obronie Ojczyzny - ustawy wprowadzonej po wybuchu wojny na Ukrainie.

W woj. podlaskim w tym roku przed komisją lekarską ma stanąć 395 pań.

- To głównie kobiety, które kończą studia lekarskie, weterynaryjne, ale i kierunki techniczne - na przykład wykształcenie morskie również predysponuje do wzięcia udziału w kwalifikacji - wymieniał Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, na konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej w woj. podlaskim.

Prócz wymienionych, może to być kierunek pielęgniarski, psychologiczny, analityki medycznej, ratownictwa medycznego.

Przebieg kwalifikacji budzi wśród kobiet pewne obawy. Jak taka kwalifikacja przebiega? Jak wygląda badanie? Czy trzeba rozebrać się do naga? W jakim gremium się to odbywa?

- Kwalifikacja wojskowa kobiet odbywa się w dniach wyodrębnionych w wojewódzkim planie kwalifikacji wojskowej wyłącznie dla kobiet - uspokaja kpt. Damian Bernatowicz, oficer prasowy ośrodka zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR). - Badania te odbywają się na zasadach ogólnych, to jest w obecności jedynie lekarza - przewodniczącego komisji, średniego personelu do spraw zdrowia oraz sekretarza komisji z zachowaniem pełnej intymności.

Dodaje, że na wniosek osoby stającej do kwalifikacji badanie może być przeprowadzone wyłącznie w obecności lekarza - przewodniczącego komisji.

Zobacz także:

W tym roku wszyscy kandydaci po raz pierwszy wezmą udział w obowiązkowych badaniach psychologicznych. Przeprowadzane jest na podstawie ankiety oraz indywidualnej rozmowy wezwanego z psychologiem. Po takim badaniu sporządzana jest opinia psychologiczna.

Kobiety, które przejdą kwalifikację wojskową, mogą zostać powołane do służby. Z obowiązkowej służby wojskowej są zwolnione m.in. kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie, sprawujące opiekę nad dzieckiem lub osobą obłożnie chorą, a także niezdolne do pracy lub niepełnosprawne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna