Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 9 mln zł z rządowego funduszu na przewozy autobusowe w województwie podlaskim. Wsparcie otrzymało 28 gmin

OPRAC.: Tomasz Maleta (na podstawie PUW)
Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Blisko 9 mln zł z rządowego Funduszu Wsparcia Przewozów Autobusowych wesprze w tym roku w województwie podlaskim funkcjonowanie 94 linii autobusów komunikacji publicznej, dofinansowanie otrzyma 28 samorządów. Wśród nich gminy Zabłudów, Turośń i Supraśl. Władze tej ostatniej ponawiają zapowiedź utworzenia nowej linii podmiejskiej do Białegostoku.

- Mam nadzieję, że dzięki temu dostępność komunikacyjna dla mieszkańców regionu będzie większa - powiedział w środę (10.06) podczas podpisania umów wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Trzy złote za wozokilometr

Umowy z wojewodą podlaskim podpisali: wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć, burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski i burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek.

Czytaj też: Nowa linia autobusowa Białystok - Supraśl. Gmina Supraśl uruchomi ją wspólnie z PKS

Gminy te znalazły się wśród jedenastu, które złożyły wnioski w drugim, dodatkowym naborze w ramach Funduszu Wsparcia Połączeń Autobusowych. Każdy samorząd, który wziął w nim udział, otrzyma dofinansowanie, a jego łączna kwota to 6,7 mln zł.

Czytaj też:Odcięci od świata

Gminy dostają 3 zł dopłaty do tzw. wozokilometra. Podlaski Urząd Wojewódzki zawiera także aneksy z tymi samorządami, które po pierwszym naborze na 2020 rok dostały mniejsze wsparcie. Wyższa stawka - od 1 kwietnia - to efekt zmiany przepisów, nowelizacji ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o użyteczności publicznej.

- Cieszę się, że biorąc pod uwagę te trudności, które przeżywamy, jest rządowe wsparcie dla samorządów w zakresie połączeń autobusowych, a samorządy są zainteresowane funduszem - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Czytaj też: Zawieszone połączenia autobusowe w województwie podlaskim zostaną ponownie uruchomione (ZDJĘCIA)

Dodał, że łącznie w 2020 r. po obu naborach w regionie będą dofinansowane 94 linie autobusowe u 28 samorządów na łączną kwotę prawie 9 mln zł. Samorządy muszą pokryć minimum 10 proc. kosztów utrzymania danej linii.

Czytaj też:Autobusowe wsparcie dla gmin

Koronawirus zamroził liczbę pasażerów

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć powiedział, że z powodu sytuacji epidemiologicznej "drastycznie spadła" liczba pasażerów autobusowej komunikacji publicznej

- To znacząco wpłynęło na wynik ekonomiczny. Bez tego wsparcia - powiem z dużą dozą prawdopodobieństwa - nie bylibyśmy teraz w stanie reaktywować tych linii, bo przez jakiś okres jest pewna bariera psychologiczna, mieszkańcy znacząco ograniczyli swoje korzystanie z tej komunikacji - powiedział.

Burmistrz Zabłudowa zauważył, że dofinansowanie można otrzymać także do linii, która przebiega przez dwie gminy, jak w przypadku trasy Wojszki - Stanisławowo w gminie Zabłudów

Czytaj też:Połączenie Białystok - Supraśl: Mieszkańcy mają kłopoty z dojazdem do szkół i pracy. PKS nie zabrał 20 uczniów, był tak zatłoczony

Nowa linia z uzdrowiska

Dzięki dofinansowaniu, jakie gmina Supraśl otrzymała w ramach programu z rządowego Funduszu Wsparcia Przewozów Autobusowych, zostanie uruchomiona linia do Białegostoku. Dotacja wyniosła około 200 tys. zł, czyli 1/3 wszystkich kosztów, które gmina musiałaby wydać dla przedsiębiorstwa komunikacyjnego.

- Dzięki wsparciu rządowemu i oszczędnościom będziemy mogli partycypować, w pośredni sposób, w zakupie nowego taboru - mówił 10 czerwca burmistrz Supraśla po podpisaniu umowy z wojewodą podlaskim - Pozwoli to nam na utworzenie od września nowej linii podmiejskiej, łączącej Supraśl z Białymstokiem.

Przypomnijmy, że kilka lat temu między Białymstokiem i Supraślem kursowała linia 111 obsługiwana przez BKM. Później przewozy zaczęli obsługiwać prywatni przewoźnicy, a w ostatnim czasie usługi wykonuje PKS Nova. I ten przewoźnik będzie prowadził od września nową linię między stolicą Podlaskiego i uzdrowiskiem.

Jakościowo będzie to nawet lepszy standard od białostockich MPK, bo będą to nowe autobusy, a koszyk ulg i zwolnień na ceny biletów analogiczny jak w Białostockiej Komunikacji Miejskiej

- zapowiedział burmistrz Supraśla.

Czytaj też:

Będzie więcej autobusów PKS do Supraśla. Ale nadal bez linii 111 BKM. Jest nowy rozkład PKS Nova

;Supraska epopeja transportowa[/a]

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna