Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogusław Wolniewicz nie żyje. Zmarł w wieku 90 lat w Warszawie

Tomasz Bielicki
Bogusław Wolniewicz zmarł w wieku 90 lat w Warszawie
Bogusław Wolniewicz zmarł w wieku 90 lat w Warszawie Archiwum
Bogusław Wolniewicz nie żyje. Zmarł w Warszawie w wieku 90 lat. Pochodził z Torunia. Był filozofem i publicystą, słynącym z niezwykle kontrowersyjnych poglądów.

Bogusław Wolniewicz nie żyje. Zmarł w wieku 90 lat

Prof. Bogusław Wolniewicz był absolwentem wydziału filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Od 1963 do 1998 roku pracował na Katedrze Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Był autorem wielu prac naukowych, uznanym tłumaczem i komentatorem prac Ludwiga Wittgensteina. Wykłada nie tylko w Polsce, ale również m.in. na Uniwersytecie w Chicago, Uniwersytecie Bostońskim i Uniwersytecie Cornella, w Cambridge i na Uniwersytecie Moskiewskim.

Od 1955 r. profesor Wolniewicz był członkiem PZPR. Pod koniec lat 90. związał się ze środowiskiem Radia Maryja, gdzie często komentował bieżące wydarzenia. Słynął z kontrowersyjnych poglądów m.in. na temat transplantacji i feminizmu, który uważał za sprzeczny z naturą. Jego poglądy często uznawane były za antysemickie i islamofobiczne.

Bogusław Wolniewicz zmarł w Warszawie w wieku 90 lat

Prof. Bogusław Wolniewicz specjalizował się w filozofii religii i filozofii współczesnej. Dystansował się od głównych nurtów filozofii XX wieku i przyjmował tezy „wielkich myślicieli”, m.in.: Arystotelesa, Leibniza, Hume’a, Kanta i szczególnie Wittgensteina. Krytyczny wobec freudyzmu, fenomenologii, postmodernizmu i fundamentalizmu religijnego, a od lat 90. XX wieku także marksizmu, reprezentuje postawę analityczną i metafizyczną. Główne założenia jego myśli to aksjologiczny absolutyzm w wersji racjonalistycznej i metafizyczny pesymizm w spojrzeniu na człowieka oraz społeczeństwo.

Do bezpośrednich uczniów Wolniewicza należą jego doktoranci – Zbigniew Musiał, Ulrich Schrade (zmarł w 2009), Beata Witkowska-Maksimczuk; magistranci – Agnieszka Maria Nogal, Paweł Okołowski, Klaudiusz Suczyński; wieloletni uczestnicy seminariów Wolniewicza – Jan Zubelewicz, Jędrzej Stanisławek. Osoby te kontynuują i rozwijają prace Wolniewicza i jego styl uprawiania filozofii.

Pod znacznym wpływem Wolniewicza pozostawali nie tylko jego najbliżsi uczniowie, ale też wielu z najważniejszych filozofów i logików polskich. Należał do nich zwłaszcza Roman Suszko, którego prace logiczne powstały pod znacznym wpływem filozoficznej interpretacji Wittgensteina dokonanej przez Wolniewicza, zawartej zwłaszcza w pracy Rzeczy i fakty. Owocem tej inspiracji jest logika niefregowska, jedno z najważniejszych osiągnięć powojennej logiki polskiej. Uczniem Suszki i współpracownikiem Wolniewicza był logik Mieczysław Omyła, kontynuujący tak logiczne, jak i ontologiczne prace Suszki i niejednokrotnie odwołujący się do Wolniewiczowskiej ontologii sytuacji. Ontologia sytuacji inspiruje także dotyczące krat warunkowo rozdzielnych (dystrybutywnych) prace matematyczne Jana Zygmunta i Jacka Hawranka. Prace Wolniewicza spotkały się z zainteresowaniem także filozofów i logików zagranicznych, o czym świadczy np. wiele recenzji jego prac anglojęzycznych w „Mathematical Review”.

Źródło: Wikipedia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna