Bomba na skraju puszczy

  Bomba na skraju puszczy

  Urszula Ludwiczak

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Bomba na skraju puszczy

  ©Opr. graf. Radek Mogilewski

  <b>Powiat hajnowski.</b> Czy na terenie gminy Narewka powstanie baza paliw rosyjskiego potentata, firmy Łukoil? To okaże się najwcześniej w przyszłym roku, ale już dzisiaj planowana inwestycja budzi wiele emocji.
  Bomba na skraju puszczy

  ©Opr. graf. Radek Mogilewski

  Tego, co ma powstać na wykupionych przez inwestora za pomocą innych firm 25 hektarach gruntu, do niedawna nie wiedział ani wójt gminy, ani mieszkańcy, którzy sprzedawali ziemię. Tymczasem wg medialnych doniesień, w miejscowości Osada Leśna ma stanąć co najmniej 20 zbiorników na benzynę, gaz i olej. Największe z nich będą mogły pomieścić 5 tys. m sześc. paliw.
  Według ekologów baza paliw w tym miejscu to bomba z opóźnionym zapłonem dla ekosystemu puszczy.
  Są tam bowiem kanały nawadniające i w przypadku awarii i wycieku skażona może zostać cała puszcza. Dlatego choć wójt Narewki, Mikołaj Pawilcz potwierdza, że powstanie bazy paliw na tym terenie jest możliwe, to dodaje, że o wszystkim zadecyduje raport oddziaływania na środowisko, od którego zależy wydanie pozwolenia na budowę.
  - Jeśli ta inwestycja ma u nas powstać, to nie może zagrażać ani środowisku, ani ludziom tu mieszkającym - mówi wójt Pawilcz. - Jako że za opracowanie takiego raportu płaci jednak firma inwestująca w bazę, aby nie było żadnych wątpliwości, chcę przekonać radnych, aby z pieniędzy gminy opracować jeszcze od siebie taki raport. To nie są duże pieniądze.
  Wójt dodaje, że wbrew niektórym doniesieniom, ewentualna baza powstałaby na terenie odległym od objętego ochroną terenu Parku Narodowego i Puszczy Białowieskiej.
  - To jakieś 10 km od parku i 5-6 od puszczy - mówi. - Tych terenów nie obejmuje też projekt Natura 2000.
  Do tego w sąsiedztwie są już podobne inwestycje, np. baza przeładunkowa gazów technicznych, a także baza państwowego Operatora Logistycznego Paliw Płynnych. Wójt nie ukrywa też, że tego typu inwestycja byłaby korzystna dla gminy, która zyskałaby na doprowadzanym podatku, a także na nowych miejscach pracy dla ok. 50 osób.
  Ekolodzy już zapowiadają zajęcie się tematem. Wiadomo że jeśli baza powstanie, należy spodziewać się wzmożonego ruchu TIR-ów i związanego z tym zanieczyszczenia środowiska.
  - Tu chodzi o obszar chronionego krajobrazu, czyli teren najmniejszej rangi ochrony, ale też z zakazem dla tego typu inwestycji - mówi Adam Bohdan z podlaskiego oddziału Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. - W poniedziałek jadę do urzędu gminy aby zapoznać się z dokumentacją na ten temat. Złożymy też wnioski o opinię hydrologa na temat inwestycji, poprosimy o informację wojewodę. Po bliższym zapoznaniu się z tą sprawą, podejmiemy decyzje, co dalej robić z naszej strony.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)