Bony na laptopy dla nauczycieli. Kto może się starać i jak złożyć wniosek? Ile wyniosą bony na laptopy dla pedagogów? Wyjaśniamy

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, mówi o laptopach dla czwartoklasistów i bonach dla nauczycieli na laptopy. Ile wyniosą bony? Kiedy nauczyciel może starać się o bon na zakup laptopa? Jak złożyć wniosek? Wyjaśniamy.

Spis treści

MEiN rozda laptopy dzieciom i nauczycielom

Szef MEiN zapowiedział juz na początku roku rządowy program dotyczący zakupu laptopów dla uczniów IV klas szkół podstawowych. W tym roku sprzęt otrzyma 370 tys. uczniów.

laptop
Laptopy dla nauczycieli. Wyjaśniamy szczegóły, kto może starać się o bon na laptop? Gdzie złożyć wniosek? Unsplash

- To jest projekt, który będzie nam towarzyszył od 1 września 2023 r. przez kolejne lata. Każdorazowo uczniowie, którzy będą przystępowali do nauki w czwartej klasie szkoły podstawowej, będą dostawali laptop na własność, by mogli rozwijać się przy pomocy nowoczesnych urządzeń – podkreślił Czarnek.

Dodał, że choć wielu uczniów ma laptopy, to nie wszyscy. „Chcemy wyrównywać szanse, by wszyscy mieli dostęp do nowoczesnych technologii”, wskazał.

Jak poinformował programie „Siódma 9” pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, laptopy będą zabezpieczone przed sprzedażą. Zapewnił, że zostaną wprowadzone przepisy, które uniemożliwią ich ewentualną odsprzedaż.

Bony na laptopy dla nauczycieli zamiast przetargu na sprzęt

Ustawa, która już została podpisana przez prezydenta, zakłada także przekazanie nauczycielom bonu o wartości 2,5 tys. zł z przeznaczeniem na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

Środki będzie można wykorzystać do 31 grudnia 2025 r. Nauczyciel będzie mógł zakupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zainteresowani będą także mieli możliwość dopłacenia do droższego modelu sprzętu – w tym przypadku wartość bonu pomniejszy cenę zakupu. W przypadku zakupu droższego laptopa, trzeba będzie dołożyć brakującą kwotę ze środków własnych.

Ile wyniosą bony na laptopy dla pedagogów? Zasady przyznawania bonów na sprzęt

Bony na zakup laptopów mają wynieść 2500 zł. Na zakup laptopa nauczyciel będzie mógł otrzymać dofinansowanie raz na 5 lat.

- W przypadku uczniów postawiliśmy na jednolity standard dla wszystkich w klasie, ale nauczyciele mają różne potrzeby i ustawa daje im możliwość wyboru takiego sprzętu, jaki najlepiej przyda im się w pracy. Dopuszczamy zarówno tradycyjne komputery przenośne, jak i sprzęt oparty o chmurę – mówił Cieszyński.

Organ prowadzący szkołę będzie mógł złożyć wniosek o bon dla uprawnionego nauczyciela za pomocą dedykowanej platformy, która zostanie udostępniona przez ministerstwo cyfryzacji.

- Co ważne, jeżeli ktoś uzna, że warto dopłacić jakąś kwotę od siebie do sprzętu, który bardziej mu pasuje, taka możliwość - tak samo jak w przypadku programu z dekoderami - będzie dostępna – dodał Cieszyński.

Bony na laptopy tylko dla nauczycieli szkół podstawowych?

Jak czytamy na stronie MEiN, wsparcie finansowe będą mogli otrzymać nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy będą zatrudnieni na dzień 30 września 2023 r.

Chodzi o osoby pracujące w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej. Szczegółowe określenie grup, którym będzie przysługiwać świadczenie, określi rozporządzenie ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Oznacza to, że większość nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych może ubiegać się o bon.

Kto nie otrzyma bonu na laptopa?

Ustawa wskazuje, że prawo do bonu nie przysługuje nauczycielowi, który na dzień składania zbiorczego wniosku:

 • pozostaje w stanie nieczynnym,
 • przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym,
 • przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia,
 • jest zawieszony w pełnieniu obowiązków,
 • przebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej niż 14 dni,
 • jest urlopowany,
 • jest całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

Ważne! Jeśli nauczyciel otrzymał laptopa, laptopa przeglądarkowego lub świadczenia na sfinansowanie ich zakupów z innych programów finansowanych ze środków publicznych, nie może skorzystać z obecnego programu, chyba że zwróci poprzedni sprzęt lub środki.

Nauczyciel składa oświadczenie do organu prowadzącego szkołę za pośrednictwem dyrektora szkoły, że nie otrzymał laptopa, laptopa przeglądarkowego lub świadczenia na sfinansowanie ich zakupów w ramach wsparcia udzielonego z innych programów finansowanych ze środków publicznych. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.". Klauzula ta zastępuje pouczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia - czytamy w ustawie

Jak ubiegać się o dofinansowanie na laptopa? Wniosek i procedura

Nauczyciel uprawniony do skorzystania z bonu, składa wniosek do organu prowadzącego szkołę. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem dyrektora placówki. Co musi zawierać wniosek o przyznanie bonu na laptopa? Podstawowe dane:

 • imię (imiona) i nazwisko,
 • numer PESEL,
 • numer telefonu komórkowego,
 • adres poczty elektronicznej.

Organ prowadzący w terminie 30 dni od otrzymania wniosków ze szkół składa jeden wniosek dla wszystkich uprawnionych nauczycieli w systemie teleinformatycznym. Przyznanie środków odbywa się na podstawie weryfikacji wniosku i nie wymaga wystawienia decyzji. Nauczyciel otrzyma kod potwierdzający przyznanie bonu jest na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 7 lipca 2023 r. o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.

FAQ - Bony na laptopy dla nauczyciela

Najważniejsze informacje o bonach dla nauczycieli

Kiedy następuje wypłata bonów?

Przyznanie środków odbywa się na podstawie weryfikacji wniosku i nie wymaga wystawienia decyzji. Nauczyciel otrzyma kod potwierdzający przyznanie bonu jest na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej.

Jak złożyć wniosek o bon?

Nauczyciel uprawniony do skorzystania z bonu, składa wniosek do organu prowadzącego szkołę za pośrednictwem dyrektora placówki. Organ prowadzący w terminie 30 dni od otrzymania wniosków ze szkół składa jeden wniosek zbiorczy dla wszystkich uprawnionych nauczycieli w systemie teleinformatycznym.

Czy nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może otrzymać bon?

Nie. Prawo do bonu nie przysługuje nauczycielowi, który na dzień składania wniosku: 

 • pozostaje w stanie nieczynnym, 
 • przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopie dla poratowania zdrowia, 
 • jest zawieszony w pełnieniu obowiązków, 
 • przebywa na urlopie bezpłatnym, trwającym nie krócej niż 14 dni, 
 • jest urlopowany lub całkowicie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy o związkach zawodowych.

Kto może skorzystać z bonu na laptopa dla nauczycieli?

Bon mogą otrzymać nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy będą zatrudnieni na dzień 30 września 2023 r. w publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w publicznych szkołach artystycznych, a także w niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia publicznej szkoły artystycznej.

Ile wynosi bon na laptopa dla nauczyciela?

Nauczyciele mogą otrzymać bon o wartości 2,5 tys. zł

Na co można przeznaczyć bon dla nauczycieli?

Ustawa zakłada, że bon dla nauczycieli może być przeznaczony na zakup laptopa lub laptopa przeglądarkowego.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bony na laptopy dla nauczycieli. Kto może się starać i jak złożyć wniosek? Ile wyniosą bony na laptopy dla pedagogów? Wyjaśniamy - Strefa Edukacji

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Minta Nina
[ JOIN US ] I am making a good salary from home $16580-$47065/ Dollors week , which is amazing under a year ago I was jobless in a horrible economy. ( o72z) I thank God every day I was blessed with these instructions and now it’s my duty to pay it forward and share it with Everyone,

Here is I started.…………> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie