Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2020. W Białymstoku ogólnomiejska procesja, w diecezji łomżyńskiej i diecezji ełckiej urzoczystości w parafiach i wokół kościołów

OPRAC.:
Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Białystok 2018. Procesja Bożego Ciała
Białystok 2018. Procesja Bożego Ciała Anatol Chomicz
W Białymstoku przejdzie tradycyjna, ogólnomiejska procesja przez centrum, w diecezji łomżyńskiej możliwe są uroczystości parafialnymi ulicami, w diecezji ełckiej jedynie wokół kościołów. Tak mają w regionie wyglądać tegoroczne uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

W diecezji łomżyńskiej początkowo miało nie być tradycyjnych procesji ulicami parafii. Jednak 5 czerwca ordynariusz bp Janusz Stepnowski wydał zalecenie, w którym zachęcał duszpasterzy do organizowania tradycyjnych procesji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przy czym muszą pamiętać o uprzednim uzyskaniu zgody i zabezpieczenia odpowiednich służb, w tym policji, straży miejskiej oraz zarządcy dróg.

Przypomniał, że podczas zgromadzeń organizowanych poza kościołami i innymi obiektami kultu religijnego (w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych) nie obowiązuje limit 150 osób, a uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa ( za wyjątkiem sprawujących kult religijny). Jest to niezbędne, bo zachowanie odległości między osobami nie mniejszej niż 2 metry, o czym stanowi rozporządzenie Rady Ministrów, jest w procesji bardzo trudne w realizacji.

W ogłoszeniach parafialnych zachęcających do udziału w uroczystościach należy podkreślić konieczność zaopatrzenia się w maseczki ochronne i ich bezwzględne używanie w czasie procesji

.
- napisał bp. Janusz Stepnowski.

Zobacz:Tak kiedyś wyglądały procesje

W komunikacie diecezji ełckiej czytamy, że procesję można zorganizować na terenie przykościelnym. Możliwe są dwa warianty liturgii procesyjnej w zależności od wielkości terenu przykościelnego:

  • 1 ołtarz, do którego procesja przychodzi 4-krotnie zatrzymując się i odmawiając poszczególne modlitwy
  • 4 ołtarze wokół kościoła

W każdym przypadku, jeśli wierni mają iść w procesji, powinni zachowywać nakazane odstępy, lub mieć zakryte usta i nos.

- Ze względu na brak możliwości zorganizowania procesji Eucharystycznej, w której zawsze wierni manifestują swoją wiarę proponujemy, aby w dzień Uroczystości Bożego Ciała i przez cała oktawę zorganizować adorację Najświętszego Sakramentu dla wiernych poszczególnych ulic czy miejscowości parafii - czytamy w komunikacie kurii ełckiej.

Uroczystość Bożego Ciała jest wyjątkowa dla parafii pw. Bożego Ciała w Suwałkach. Tego dnia wypada odpust parafialny. Mszy odpustowej o godz. 10.30 będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ks. Bp Adrian Galbas. Następnie wyruszy procesja wokół kościoła zatrzymując się przy czterech ołtarzach.

- W związku z tym prosimy by tego dnia do kościoła na 10.30 nie przyjeżdżać samochodem, a jeżeli jest to konieczne to prosimy pozostawić auto na pobliskich parkingach. Parking przy kościele będzie zamknięty. Prosimy o zorganizowanie się i podjęcie na czas procesji feretrony, chorągwie, figury i baldachim

- czytamy w komunikacie na stronie suwalskiej parafii

Podobnie jak w Ełku, także w Białymstoku miały początkowo wyglądać uroczystości Bożego Ciała, Jednak 8 czerwca arcybiskup Tadeusz Wojda wydał zarządzenie, w którym postanowił, że ogólnomiejska procesja przejdzie doroczną trasą od Fary do kościoła. św. Rocha.

Czytaj też:Metropolita białostocki zmienił zdanie w sprawie procesji

Pogoda dopisała - jak co roku zresztą na Boże Ciało, choć prognozy pogody zapowiadały nawet grad. Procesje z okazji Bożego Ciała odbyły się w białostockich parafiach. Najwięcej wiernych przybyło do centrum miasta. Po liturgii w kościele farnym wierni przeszli Rynkiem Kościuszki i Lipową do kościoła świętego Rocha.

Boże Ciało. Procesja przeszła ulicami Białegostoku (zdjęcia)

Teraz oglądasz: Procesja Bożego Ciała w 2017 roku przeszła przez centrum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna