Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brakuje białych

Krzysztof Jankowski
– Do przygotowania najładniejszych wielkanocnych pisanek najlepiej służą jajka o jak najjaśniejszej skorupce – mówi Maria Babulewicz z Bielska Podlaskiego (na zdj. z prawej).
– Do przygotowania najładniejszych wielkanocnych pisanek najlepiej służą jajka o jak najjaśniejszej skorupce – mówi Maria Babulewicz z Bielska Podlaskiego (na zdj. z prawej). BDK
Bielsk Podlaski.Twórcy pisanek alarmują: - Brakuje jajek z białymi skorupkami, z których wychodzą najpiękniejsze pisanki!

Półki w sklepach i marketach pełne są jajek, ale wszystkie one mają brązowe skorupki. Do takich przyzwyczaili się konsumenci.
- Ale znacznie słabiej sprawdzają się one przy pisaniu pisanek - twierdzą Maria Babulewicz i Elżbieta Fionik, instruktorki z Bielskiego Domu Kultury.
Zasada jest prosta - im jajko ma jaśniejszą skorupkę, tym więcej kolorów można wydobyć z pisanki.
- Od bieli, przez kolory lżejsze do coraz intensywniejszych. W ten sposób uzyskujemy większą gamę barw - wyjaśnia Babulewicz.
- Pisankarki z okolicznych wsi mają z tym w ostatnich latach kłopot. Twierdzą, że przez cały post zbierają jajka z białymi skorupkami, by nie zabrakło ich na pisanki. A wypieki przygotowują z jajek ciemnych - dodaje Fionik.
Sprawdziliśmy w bielskich sklepach - faktycznie, na półkach znaleźliśmy tylko jajka o ciemnych skorupkach.
- Dzisiejsi producenci są w stanie wyprodukować jajka każdego koloru - śmiał się Mirosław Burzyński z bielskiego "Arhelanu".
Dlaczego więc na rynku brakuje jajek białych?
- Bo podaż zależy od popytu. A polscy konsumenci najchętniej kupują jajka o kolorze kremowym, wpadającym w czerwień - wyjaśnia Mirosław Dankiewicz, farmer z podbielskich Baniek. - Tak to już się przyjęło na naszym rynku, choć np. w Stanach Zjednoczonych wszystkie jajka są białe. U nas białe jajka pewnie uchodziłyby za brojlerowe albo sprowadzane z zagranicy. Hurtownicy nie chcą więc ich zamawiać.
Jak twierdzą hodowcy, polscy klienci wolą jajka ciemniejsze, bo uważają je za wartościowsze. Okazuje się jednak, że nie ma to uzasadnienia.
- Kolor skorupki zależy w głównej mierze od rasy kury, która jajko zniosła - mówi Dankiewicz.
"Karmazyny" znoszą jaja o ciemnej skorupce, a "leghorny" o jasnej. Mniejszy wpływ na kolor skorupek i żółtek ma dieta kury.
- Pasza oparta na kukurydzy powoduje, że jajka będą ciemniejsze - wyjaśnia Mirosław Dankiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna