MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brąz to za mało. Siatkarze powalczą w Pucharze Świata

Vital Heynen i jego zawodnicy rozpoczynają walkę w Pucharze Świata. Znów staną na podium?
Vital Heynen i jego zawodnicy rozpoczynają walkę w Pucharze Świata. Znów staną na podium? Fot.Conny Kurth/cev
Siatkarze rozpoczynają walkę w Pucharze Świata. Do Japonii polecieli też prawie wszyscy nasi medaliści mistrzostw Europy.

Jestem złym trenerem. Powinienem być teraz szczęśliwy, ale nie jestem. Nie potrafię pogodzić się z porażkami, a złoty medal zawsze jest moim celem. Zwłaszcza że wy na niego zasłużyliście. Zrobiliśmy duży krok do przodu po porażce ze Słowenią. Dzięki temu w ciągu dwunastu miesięcy wywalczyliśmy aż trzy medale, potwierdzając, że wciąż jesteśmy topową drużyną. Myślę, że lekcja, jaką dostaliśmy w Słowenii, sprawi, że za rok nie powtórzymy tych błędów - powiedział Vital Heynen po zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Europy. Jego przemowę w szatni zarejestrowały kamery Polsatu Sport.

Miniony rok w wykonaniu polskich siatkarzy był znakomity, a może być jeszcze lepszy. Do mistrzostwa świata, brązowego medalu Ligi Narodów, kwalifikacji olimpijskiej i trzeciego miejsca na Starym Kontynencie, Biało-Czerwoni chcą dołożyć zwycięstwo w Pucharze Świata, który rozpocznie się już we wtorek. Impreza zostanie rozegrana w trzech japońskich miastach - Fukuoce, Hiroshimie i Nagano i potrwa do 15 października.

Przez dwa tygodnie reprezentacja Polski rozegra aż 11 meczów. System turnieju jest bardzo prosty - każdy zagra z każdym. W Pucharze Świata siatkarzy weźmie udział 12 czołowych reprezentacji z każdej strefy: Japonia (gospodarz), Polska (mistrz świata), Włochy, Rosja, USA, Kanada, Brazylia, Argentyna, Iran, Australia, Egipt, Tunezja. W sumie kibice zobaczą aż 66 meczów.

Puchar Świata rządzi się również swoimi prawami. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zezwoliła na zgłoszenie 25 zawodników. W kadrze meczowej znajdzie się jednak miejsca tylko dla 14 siatkarzy, a ich nazwiska będą musiały być ogłoszona na 24 godziny przed meczem.

Vital Heynen zabrał do Japonii 24 siatkarzy, w tym prawie wszystkich brązowych medalistów sprzed paru dni. Belg dał im wolną rękę, lecz pomimo tego z udziału w turnieju zrezygnowali tylko tylko Dawid Konarski i Piotr Nowakowski. - Mam dość, tęsknię za rodziną, za dzieckiem, za najbliższymi. Jesteśmy cały rok poza domem, już podczas ME było mi ciężko. Nie wytrzymałbym turnieju w Japonii - tłumaczy Nowakowski.

Razem z nimi do kraju wróci również Michał Kubiak. Kapitan reprezentacji Polski odpocznie jednak tylko kilka dni, a następie dołączy do kadry w Japonii. Po zakończonym turnieju zostanie w Kraju Kwitnącej Wiśni i rozpocznie przygotowania do sezonu ligowego z Panasonic Panthers.

- Normalne to nie jest, że prostu z jednego turnieju jedzie się na drugi. Coś z tym trzeba zrobić. Moim zdaniem to skandal, że w niedzielę kończą się mistrzostwa Europy, a dzień później niektóre drużyny muszą lecieć do Japonii, gdzie dzień później zaczną udział w Pucharze Świata. To niedopuszczalne - krytykował napięty terminarz Kubiak.

Część siatkarzy wyruszyła do Japonii jeszcze w trakcie trwania mistrzostw Europy. Wśród nich znalazł się m.in. MVP mistrzostw świata Bartosz Kurek, który w ostatnich miesiącach zmagał się z kontuzją kręgosłupa, przez co w tym roku nie rozegrał w kadrze żadnego meczu. Kadra trenowała pod okiem Jakuba Bednaruka, który już w lipcu miał okazję współpracować z ekipą Heynena. Brązowy medal Ligi Narodów w Chicago to w dużej mierze jego zasługa.

- Vital poprosił mnie, żebym przygotował zespół do dwóch pierwszych spotkań, ale to on usiądzie na ławce i wystąpi w roli pierwszego trenera. Ja we wtorek i środę będę tylko jego asystentem. Proponował mi zostanie do końca PŚ, ale muszę wracać do kraju, by kontynuować przygotowania do PlusLigi z Będzinem - oznajmił Bednaruk.

Przygotowywana przez niego drużyna wystąpi w dwóch pierwszych meczach - z Tunezją (wtorek) i Japonią (środa). W kolejnych dziewięciu spotkaniach mają już grać uczestnicy ME, wsparci przez Bartoszów - Kurka i Kwolka, Marcina Kaczmarka i Norberta Hubera.

Siatkarze mają o co grać. W tym roku zwycięzca Pucharu Świata otrzyma 600 tys. dolarów dla drużyny i 30 tys. dolarów dla federacji. Mecze Polaków będzie można obejrzeć na antenach Polsatu Sport.

Skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Japonii:
Rozgrywający: Marcin Janusz, Grzegorz Łomacz, Fabian Drzyzga, Marcin Komenda;
Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek, Maciej Muzaj;
Środkowi: Michał Szalacha, Bartłomiej Lemański, Norbert Huber, Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski;
Przyjmujący: Tomasz Fornal, Bartosz Kwolek, Piotr Łukasik, Rafał Szymura, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk, Michał Kubiak;
Libero: Jakub Popiwczak, Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.

Terminarz Pucharu Świata siatkarzy (godziny czasu polskiego):

1 października, godz. 8:00: Polska - Tunezja

2 października, godz. 12:20: Polska - Japonia

4 października, godz. 8:00: Polska - USA

5 października, godz. 5:30: Polska - Argentyna

6 października, godz. 5:30: Polska - Włochy

9 października, godz. 8:00: Polska - Rosja

10 października, godz. 5:30: Polska - Egipt

11 października, godz. 5:30: Polska - Australia

13 października, godz. 8:00: Polska - Brazylia

14 października, godz. 5:30: Polska - Kanada

15 października, godz. 5.30: Polska - Iran

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna