Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzuch może boleć z nerwów

Ewa Kurzyńska [email protected]
Ból towarzyszący zespołowi jelita drażliwego może mieć różne nasilenie. Pacjentowi mogą dokuczać także skurcze.
Ból towarzyszący zespołowi jelita drażliwego może mieć różne nasilenie. Pacjentowi mogą dokuczać także skurcze.
Zespół jelita drażliwego jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do gastrologów.

Szacuje się, dokucza on od kilku do kilkunastu procent dorosłych Polaków - wylicza dr hab. n. med. Bartosz Korczowski, gastroenterolog.

Objawy choroby pojawiają się najczęściej w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Choć zdarza się, że chorują także nastolatki.

- Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu należą bóle brzucha oraz problemy związane z wypróżnianiem się. W zależności od postaci choroby pacjentowi mogą dokuczać biegunki lub zaparcia. Oddanie stolca sprawia, że chory odczuwa znaczną ulgę i poprawę samopoczucia. Co ważne, dolegliwości ustępują w porze nocnej - tłumaczy doktor Korczowski.

Zespół jelita drażliwego podejrzewa się, gdy dolegliwości utrzymują się co najmniej trzy miesiące. U co czwartego chorego problemy gastryczne są na tyle dokuczliwe, że konieczne staje się szukanie pomocy lekarza.

- Co ważne, zespół jelita drażliwego to schorzenie, u podłoża którego nie leży stan zapalny czy inne zmiany patologiczne w jelitach - tłumaczy nasz specjalista.
Diagnostykę zaczyna się od wykluczenia innych schorzeń, np. celiakii (choroba polegająca na nietolerancji glutenu), stanów zapalnych jelit czy lambiozy (zakażenie pasożytnicze). W tym celu wykonuje się szereg badań, np. USG jamy brzusznej, badanie kału na obecność pasożytów czy krwi utajonej. Gdy dzięki badaniom udaje się wykluczyć organiczne przyczyny dolegliwości, lekarz może rozpoznać zespół jelita drażliwego.

- W leczeniu schorzenia pomocna jest odpowiednia dieta. Gdy dolegliwości są bardzo uciążliwe z pomocą mogą przyjść także leki - mówi Bartosz Korczowski.
Wśród chorych mniej więcej dwie trzecie stanowią kobiety. Badania nad przyczynami schorzenia wykazały, że na ZJD częściej cierpią osoby żyjące w stresie, wrażliwe emocjonalnie.

- Często pojawieniu dolegliwości towarzyszy jakaś silna sytuacja stresowa, np. utrata pracy, choroba bliskiej osoby. W takich sytuacjach w uporaniu się z dolegliwościami może pomóc konsultacja z psychologiem, czasem psychiatrą - dodaje doktor Korczowski.

ZJD to dolegliwość, która na skutek zmian w diecie czy psychoterapii może minąć na dobre. Częściej bywa jednak tak, że dolegliwości wracają co jakiś czas.
- Wielu chorym w uporaniu się ze schorzeniem bardzo pomaga świadomość, że nie cierpią na chorobę, która może zagrażać ich życiu. Bywa, że samo postawienie diagnozy o zespole jelita drażliwego powoduje ustąpienie objawów - twierdzi nasz ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna