MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Rail Baltica. Jest nowy wiadukt kolejowy w Ełku

red.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Mieszkańcy Ełku korzystają z pierwszego bezkolizyjnego skrzyżowania zbudowanego w ramach modernizacji międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica. Pociągi jeżdżą wiaduktem nad ul. Kolejową, a kierowcy podróżują pod torami.

Nowy wiadukt kolejowy w Ełku

Bezpieczne skrzyżowanie ul. Kolejowej z torami linii Białystok – Ełk powstało w sąsiedztwie przystanku Ełk Szyba Wschód. Wiadukt kolejowy (tunel pod torami) zastąpił dotychczasowy przejazd w poziomie szyn – kierowcy nie muszą już zatrzymywać się w tym miejscu przed rogatkami.

- Przyjęte rozwiązanie komunikacyjne usprawni ruch i poprawi dostępność w rejonie przystanku. Część prac wykończeniowych będzie jeszcze kontynuowana - informuje Tomasz Łotowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Bezkolizyjne skrzyżowanie PKP w Ełku

  • W ramach inwestycji powstał wiadukt kolejowy o długości 21 m.
  • Na odcinku 360 m przebudowana została także przebiegająca pod nim ul. Kolejowa.
  • Jest jezdnia po jednym pasie ruchu w każdą stronę.
  • Wykonawca finalizuje roboty przy budowie chodnika i ścieżki rowerowej.
  • Lepszy odstęp do peronów, jak również sąsiednich bloków, zapewniają dojazdowe drogi wewnętrzne o łącznej długości 280 m. Dojście do pociągów osobom o ograniczonej mobilności zapewnią ścieżki z antypoślizgową nawierzchnią.

Rail Baltica zmienia kolej w Ełku

Wiadukt nad ul. Kolejową to pierwsze bezkolizyjne skrzyżowanie oddane do użytku w mieście. Zaawansowane są także pozostałe budowy. Na koniec maja planowane jest otwarcie dla ruchu przebudowanego odcinka ul. Suwalskiej pod wiaduktem kolejowym. Obecnie wykonawca prowadzi w tym miejscu prace wykończeniowe przy nawierzchni drogowej. Postępują także roboty na budowie równoległych wiaduktów kolejowego i drogowego nad ul. Towarową – trwa budowa układu drogowego, w tym ronda.

Jest już konstrukcja mostu kolejowego nad rzeką Ełk. Wykonawca przystąpił do układania nawierzchni torowej. Na stacji Ełk toczą się prace wykończeniowe na dwóch nowych peronach oraz w tunelu pod torami.

Inwestycja o wartości 613 mln zł realizowana jest w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk”. Roboty zaplanowano do lata 2024 r. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna