MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Trasy Niepodległości. Od 25 marca ruszają prace. Objazdy, utrudnienia, mapy, wizualizacje

Marta Gawina
Marta Gawina
Trasa Niepodległości będzie zrealizowana do końca 2018 r.
Trasa Niepodległości będzie zrealizowana do końca 2018 r. UM Białystok
Rozpoczynają się główne prace budowlane przy trasie niepodległości. Mieszkańców kilku osiedli czekają ogromne utrudnienia w ruchu.

Od soboty całkowicie zamknięta dla ruchu zostanie al. Niepodległości od Wrocławskiej do Klepackiej. Nie wjedziemy na fragmenty ulic Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Nie przejedziemy przez kilka ważnych skrzyżowań. Zawężona do jednej jezdni będzie ul. Popiełuszki. Nie będzie skrętu w lewo z Zielonogórskiej w Wrocławską. Trasy zmieni kilka linii autobusowych.

Zmian w organizacji ruchu będzie znacznie więcej. Odczują je głównie kierowcy i mieszkańcy trzech dużych osiedli: Leśnej Doliny, Zielonych Wzgórz oraz Starosielc. Znaki informacyjne już stoją. Widać też słupki ograniczające ruch. Trzeba przygotować się na objazdy, korki, dłuższy dojazd do pracy, szkoły, domu.

Wszystko przez największą inwestycję drogową w naszym mieście - trasę niepodległości. Rozpoczynają się właśnie główne prace budowlane. Będą prowadzone jednocześnie na długim odcinku: od al. Jana Pawła II przez ul. Popiełuszki aż to torów kolejowych.

Jak długo potrwają utrudnienia? - Trudno konkretnie określić termin. Trzeba zakładać, że w niektórych miejscach utrudnienia potrwają do końca budowy - mówi Anna Kowalska z białostockiego magistratu.

Zakończenie prac przewidziane jest na jesień przyszłego roku. Trasa niepodległości to zachodnia obwodnica miasta. Liczy ok. 10 kilometrów.

W tej chwili to największa i najdroższa inwestycja drogowa w Białymstoku. Pozwoli ominąć centrum miasta od zachodniej strony. Trasa niepodległości będzie składać się z dwóch alei: Niepodległości oraz Paderewskiego. Jej początek to skrzyżowanie al. Jana Pawła II z ul. Narodowych Sił Zbrojnych, które też zostanie przebudowane. Następnie pobiegnie przez Leśną Dolinę, Zielone Wzgórza, Starosielce i Nowe Miasto do ul. Wiadukt przy wyjeździe do Kleosina.

Przewidziane są dwie jezdnie, dojazdy z osiedli do głównej trasy, drogi rowerowe, chodniki, wiadukty, tunele, kładki dla pieszych i rowerzystów. Powstanie też jedenaście dwupoziomowych skrzyżowań.

Trasa Niepodległości będzie zrealizowana do końca 2018 r. Wykonawcą jest firma Budimex. Wartość inwestycji to 351,5 mln zł, z czego 267,5 mln zł stanowi dotacja w ramach Programu Polska Wschodnia 2014-2020 – najwyższa jaką dotąd Białystok otrzymał na inwestycje.

Zobacz wizualizację nowej Trasy Niepodległości:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna