Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek pełen tajemnic

(db)
- Z tego budynku ośrodek kultury przeniesie się do obiektu z lat 70. XX wieku. To dobra decyzja - mówi dyrektor Maciej Sulik.
- Z tego budynku ośrodek kultury przeniesie się do obiektu z lat 70. XX wieku. To dobra decyzja - mówi dyrektor Maciej Sulik. D. Biziuk
Dąbrowa Białostocka. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej czeka przeprowadzka. Budynek, w którym obecnie mieści się ta placówka, zostanie rozebrany.

Wprawdzie są to plany, ale niebawem staną się faktem. Prawdopodobnie już na początku przyszłego roku. Dąbrowski ośrodek kultury zajmie lokal przy ul. Szkolnej, gdzie kiedyś funkcjonowało przedszkole i tzw. "mała szkoła" dla klasy I-III.

Dyrektor się cieszy

- Wiadomo, że decyzja o zmianie lokalizacji naszej placówki ma zapaść podczas sesji rady miejskiej, która będzie obradowała pod koniec grudnia - powiedział Maciej Sulik, dyrektor dąbrowskiego M-GOK.

- Co sądzę o planowanej przeprowadzce? Zmiana siedziby ośrodka kultury jest bardzo wskazana. Osobiście cieszę się z tej decyzji. Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że w lokalu, jaki mamy zająć, trzeba wykonać sporo prac adaptacyjnych - dodaje.

Tylko rozbiórka

Mieszkańcy Dąbrowy znają historię budynku zajmowanego obecnie przez ośrodek kultury. Drewniany obiekt... przyjechał tutaj w latach 50. XX wieku z sokólskich koszar wzniesionych za czasów carskich.

- Dotychczasowa konstrukcja została rozbudowana, po czym ulokowano tutaj szkołę. W tamtych czasach zabezpieczono budynek odpowiednim impregnatem.

Jego specyficzny zapach jest wyczuwalny do dzisiejszego dnia. Słyszałem opowieści, że po zetknięciu z tym impregnatem, puchły nawet uczniowskie kalosze! Można zatem sobie wyobrazić, jak szkodliwy był to środek - wyjaśnił Tadeusz Ciszkowski, burmistrz Dąbrowy.

Po opuszczeniu zabytkowego obiektu przez szkołę, ulokowano w nim dąbrowski dom kultury. Jakie będą dalsze losy starego budynku?
- Czeka go rozbiórka. Remont nie wchodzi w grę - poinformował burmistrz Tadeusz Ciszkowski.

W trakcie rozbiórki okaże się, co kryją fundamenty drewnianego budynku. Niektórzy mieszkańcy są przekonani, że to tutaj znajdują się macewy z miejscowego cmentarza żydowskiego. Ponoć są tacy, którzy już widzieli fragmenty zaginionych macew.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna