Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2017: 62 projekty zgłoszone do budżetu. To rekord

Anna Kopeć
- Wrzesień to miesiąc, w którym planujemy różne działania promujące ideę budżetu obywatelskiego - mówi Rafał Rudnicki, który prezentuje siłownię pod chmurą przy ul. Węglowej
- Wrzesień to miesiąc, w którym planujemy różne działania promujące ideę budżetu obywatelskiego - mówi Rafał Rudnicki, który prezentuje siłownię pod chmurą przy ul. Węglowej Anatol Chomicz
Mieszkańcy będą na nie głosować w październiku. Pieniędzy w budżecie obywatelskim tym razem jest mniej.

Do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 zakwalifikowano 25 projektów ogólnomiejskich i 37 osiedlowych. Łącznie to 62 przedsięwzięcia. To największa liczba projektów w czteroletniej historii tej inicjatywy.

- Nigdy do tej pory mieszkańcy nie mieli takiego wyboru - przyznaje Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Przystosowanie plaży dojlidzkiej dla osób z problemami wzrokowymi, budowa strzelnicy, „sprytne ławki”, przy których będzie można naładować komórkę lub laptop i skorzystać z internetu, pomnik młodego Ludwika Zamenhofa przy ul. jego imienia czy św. Floriana na Rynku Kościuszki, instalacja poświęcona Wiktorowi Wołkowowi, podłączenie Starosielc do monitoringu miejskiego, montaż w miejscach publicznych skrzynek z defibrylatorami - to tylko kilka nowych projektów, na które będzie można głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.

Wśród potrzeb mieszkańców, które zostały zakwalifikowane do głosowania są także turnieje sportowe, zajęcia wspinaczkowe, festyny osiedlowe, nowe boiska osiedlowe, plenerowe siłownie, skatepark, place zabaw, tradycyjnie już ścieżki rowerowe, chodniki, ulice i parkingi.

O tym, które projekty powinny być zrealizowane w przyszłym roku z miejskich pieniędzy zdecydują mieszkańcy. Do wyboru mają 62.

- To największa liczba projektów w historii budżetu obywatelskiego. Do tej pory pod głosowanie nie było poddawanych aż tyle projektów - podkreśla Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Zgodnie z wolą białostockich radnych do podziału jest 10 mln zł. 3 mln z tej kwoty mogą być przeznaczone na duże projekty o charakterze ogólnomiejskim, 7 mln na projekty osiedlowe. To znacznie mniej niż w latach ubiegłych. Zatem konkurencja między projektami będzie spora.

Nowością w tej edycji budżetu obywatelskiego jest to, że na projekty osiedlowe mogą głosować nie tylko mieszkańcy danego osiedla, ale też innych. Inwestycje nie mogą być też realizowane przy placówkach oświatowych. Jedna osoba może zagłosować na maksymalnie jeden projekt ogólnomiejski i maksymalnie dwa osiedlowe. Podobnie jak w ubiegłym roku głosować będą mogli także małoletni, którzy będą mieli pisemną zgodę opiekuna prawnego.

Zasady głosowania, poszczególne projekty oraz ich autorów będzie można poznać na Festynie Obywatelskim. Ten odbędzie się w niedzielę w godz. 12-16 na placu przed Teatrem Dramatycznym. Wystąpi na nim raper Michał „Cira” Ciruk i Just Edi Show z pokazem iluzji. Nie zabraknie bezpłatnych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego odbędzie się w dniach 4-18 października. Tegoroczne projekty zakwalifikowane do realizacji poznamy do 31 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna