W tym roku budżet obywatelski w Bielsku Podlaskim będzie miał nieco inną formę niż zazwyczaj. Mieszkańcy będą mogli wybrać dowolną liczbę projektów inwestycyjnych lub społeczno-kulturalnych. Bez ograniczeń.
- Mamy określoną pulę pieniędzy, 400 tysięcy złotych. Może się więc tak zdarzyć, że przejdzie dziesięć projektów "miękkich" i żaden inwestycyjny. Wszystko w rękach mieszkańców - mówi Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego.
Dodaje, że wartość jednego projektu nie może przekroczyć 250 tys. zł, jeśli staramy się o dofinansowanie zadania o charakterze inwestycyjnym i 30. tys. zł, jeśli mamy pomysł o charakterze społeczno-kulturalnym.
Zasady zgłoszenia projektu obywatelskiego nie są trudne. Propozycję musi jednak poprzeć grupa co najmniej 15 mieszkańców Bielska Podlaskiego. Dokonane na formularzu zgłoszenie jest ważne, jeśli dotyczy zgłoszenia jednego projektu, wypełnione są wszystkie pola oznaczone jako obowiązkowe i został złożony przez jedną z osób popierających wniosek.
Każdy mieszkaniec miasta może poprzeć dowolną liczbę projektów podlegających zgłoszeniu. Formularz zgłaszania projektów do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta Bielsk Podlaski oraz w biurze podawczym UM. Wypełnione formularze można składać w wersji pisemnej w biurze podawczym lub przesłać pocztą na adres urzędu.
WORD Bielsk Podlaski. Do Bielska po prawo jazdy kategorii A,...
W późniejszym etapie odbywa się głosowanie. Każdy mieszkaniec może wziąć w nim udział tylko jeden raz i wybrać maksymalnie dwa projekty z listy zweryfikowanych projektów o charakterze inwestycyjnym i maksymalnie dwa projekty z listy zadań społeczno-kulturalnych.
Przypomnijmy, że pierwszy raz budżet obywatelski w Bielsku Podlaskim został wykorzystany w 2014 roku.
Rajsk. Cerkiew pw. świętych apostołów Piotra i Pawła poświęc...
- Już w 2015 roku dzięki temu powstało boisko sportowe. Wciąż korzysta z niego wiele osób i to nie tylko ze szkół. Dzięki dofinansowaniu pomysłów mieszkańców powstał również skate park, siłownia pod chmurką, plac zabaw i wiele innych inwestycji. Dostosowaliśmy też bibliotekę miejską do potrzeb osób niewidzących i niepełnosprawnych. Dodatkowo odbyło się wiele imprez kulturalnych. Jestem pod wrażeniem kreatywności mieszkańców i wierzę, że w tym roku wyłonimy kolejne wspaniałe inicjatywy do zrealizowania- mówi Jarosław Borowski, burmistrz.
Przez sytuację epidemiczną przeciągnęła się z czasie realizacja ubiegłorocznego projektu obywatelskiego. Na etapie planowania pozostaje budowa toru sprawnościowego. Przetarg na realizację wygrała firma z daleka, więc proces jest utrudniony. Burmistrz ma jednak nadzieję, że do końca roku zadanie uda się zrealizować i odbędą się pierwsze zawody w pokonywaniu przeszkód i własnych słabości. Przed mieszkańcami jeszcze festiwal muzyki cerkiewnej, za którego realizacją głosowało w 2019 roku wiele osób.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?