Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOŚP w powiecie ostrowieckim - pokazaliśmy wielkie serce

Anna ŚLEDZIŃSKA, Zbigniew TYCZYŃSKI
Szefowa sztabu Edyta Lenart i Sebastian Jazgier zapraszali do licytowania w Bałtowie.
Szefowa sztabu Edyta Lenart i Sebastian Jazgier zapraszali do licytowania w Bałtowie.
Na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło już ponad 70 tysięcy złotych. Ale będzie więcej.

Oni zebrali do puszek najwięcej w powiecie ostrowieckim

Oni zebrali do puszek najwięcej w powiecie ostrowieckim

Aleksander Darwish - 1837,87 złotego
Bartosz Michalski - 906,30 złotego.
Magdalena Wielgus - 690,41 złotego.
Natalia Smalera 636,20 złotego.
Filip Płatek - 624,55 złotego.

Sprawili się wolontariusze i ostrowiecki sztab miejski, sprawiło się Miejskie Centrum Kultury jako organizator koncertu. Także decyzja o przeniesieniu go z powrotem na Rynek okazała się trafna. Mimo początkowych problemów, tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu i powiecie można uznać za udany.

Na koncie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu, podliczeniu 255 z 300 puszek, jest dokładnie 54.497,65 złotych. Na aukcjach Allegro już zadeklarowano 10.812,68 złotych, a do kupienia jest jeszcze ponad 120 gadżetów.

SZTAB PRACOWAŁ PEŁNĄ PARĄ

W niedzielę Sztab Miejski w Osiedlowym Domu Kultury pracował od godziny 10, zapewniając wolontariuszom harcerski bigos, pączki i ciepłą herbatę.

Pierwszym wolontariuszem, który w Ostrowcu przekroczył próg 600 złotych zebranych do puszki był 10-letni Filip Płatek, który zbierał pieniądze już po raz trzeci. W tym roku towarzyszyły mu mama i siostra Zuzanna - również wolontariuszka. Filip zebrał 624,55 złotego.

- Kwestowałem koło kościoła i Tesco. Udało mi się zebrać więcej niż poprzednim razem - mówił Filip.
Absolutnym rekordzistą okazał się Aleksander Darwish, który do Ostrowca przyjechał na weekend z Krakowa. Najpierw zebrał 842,22 złotego, a potem z drugą puszką kwestował na Rynku. Łącznie zebrał 1837,87 zł

Kolejny rekordzista to Bartosz Michalski, w którego puszce znalazło się aż 906,30 złotych. Magdalena Wielgus uzbierała 690,41 złotego, a Natalia Smalera 636,20 złotego.

- Kwestuję po raz pierwszy, bo lubię udzielać się charytatywnie - mówi Magdalena Wielgus. - To bardzo ważne pomagać dzieciom, szczególnie takim, które mają małe szanse na przeżycie.

Magda razem z koleżanką kwestowały koło Castoramy, gdzie w niedzielę przyjeżdża mnóstwo klientów.
- Ludzie chętnie wrzucają pieniądze do puszek - dodaje Katarzyna Maj. - Wydaje mi się, że w tym roku jest dużo lepiej niż ostatnio.

W tym roku na ostrowieckich ulicach kwestowało aż 300 wolontariuszy. Obyło się bez przykrych incydentów, także dzięki wzmożonej pomocy policji, Straży Miejskiej i aż dwunastu patroli Strzelca.
Pracę sztabu w Osiedlowym Domu Kultury przy ulicy Wspólnej można było obserwować na stronie internetowej portalu InfoNet. Widzowie na bieżąco widzieli informacje o zebranej kwocie, a także wszystkim, co działo się w sali Osiedlowego Domu Kultury, udekorowanej między innymi serduszkami mającymi symbolizować wszystkie dotychczasowe finały orkiestry.

DESZCZ NIE ZNIECHĘCIŁ

W czasie jubileuszowego finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy powróciła na Rynek. To była dobra decyzja, która umożliwiła uczestnictwo w koncertach i Światełku do Nieba wszystkim, którzy chcieli.

Na scenie zagrały Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miejskiego Centrum Kultury oraz zespoły rockowe działające przy centrum: Antropomorfizacja, Pankomat, Forthian, Rian i SDL. Imprezę poprowadzili członkowie Młodzieżowej Rady Miasta.

Przed koncertem gwiazdy, zespołu Upstream z Siedlec rozpoczęto licytację gadżetów, jubileuszowych koszulek i wielu przedmiotów podarowanych przez mieszkańców miasta. Można było kupić sobie orkiestrowy tort, książki i płyty z podpisem Jurka Owsiaka i mnóstwo innych pamiątek. Na licytację trafiły też między innymi Offroadowa przygoda zakończona przy ognisku, z Klubem Miłośników Samochodów Terenowych K.A.T., suknia ślubna, zabiegi pielęgnacyjne, karnety na zajęcia taneczne, zdjęcie przekazane przez Stowarzyszenie Krzywa Kultury - organizatora ubiegłorocznej akcji "Ja, ostrowczanin", a nawet strażacki toporek.

- Mamy oryginalne stroje piłkarskie i kubeczki sportowe, koszulki i kubki ostrowieckiej orkiestry, smycze, koszulki, kalendarze trójdzielne, kalendarze kieszonkowe, kubki termiczne, książkę Jurka Owsiaka, płyty DVD - mówi Dariusz Czupryński, szef sztabu. - Każdy, kto nie zdążył na Rynku, może licytować w Internecie, na stronie Allegro.

Członkowie sztabu miejskiego sami kupili za 200 złotych tort, a zjedli go na afterparty w Tawernie na Końcu Świata.

GRALIŚMY WSZYSCY

Finałowy koncert urozmaiciły pokazy wozu strażackiego, do którego jak zwykle, szczególnie dzieciaki, wskakiwały z radością. Zainteresowanie wzbudził ambulans Pogotowia Ruchu Drogowego, wyposażony we wszystkie urządzenia i narzędzia niezbędne policjantom do pracy przy wypadkach drogowych, kolizjach oraz zdarzeniach o charakterze kryminalnym. Każdy mógł z bliska obejrzeć i poznać sprzęt wykorzystywany przez techników kryminalistyki. Dużym zainteresowaniem cieszył się również policyjny motocykl ostrowieckiej "drogówki". Każde dziecko, które odwiedziło policyjne stoisko otrzymało światełko odblaskowe. Na płycie Rynku zaprezentowano pokaz tresury psa służbowego.

Po raz trzeci w finał włączyli się członkowie Klubu Przyjaciół Pojazdów Dawnych - SINGIEL z Ostrowca. Była więc okazja do obejrzenia zabytkowych motocykli i samochodów, a przy okazji wrzucenia chociaż paru groszy do puszki.

Po raz drugi kwestowali członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Dominika Wodnicka, Agata Adamska, Karolina Tadej, Aneta Lewandowska, Ilona Rdzonek, Ewelina Sadkowska, Mariusz Stajek i Mariusz Szumlak, którzy zebrali 2298,90 zł i 9 euro.

Pieniądze zbierano też przez całe popołudnie na parkingu przy ulicy Żabiej, gdzie właściciele "Nauki Jazdy Aneta i Grzegorz Dul" oferowali jazdę na trolejach. Ostrowiecki Klub OFF-ROAD zaoferował przejażdżki po bezdrożach Ostrowca.

ZJAZDU NIE BYŁO

Pogoda popsuła plany i w Bałtowie nie doszło do pierwszego "Zjazdu za byle co na byle czym" po stoku narciarskim. Nie przeszkodziło to jednak świetnej zabawie i emocjonującej licytacji, na którą wystawiono przeszło 80 przedmiotów. Wcześniej pokaz pierwszej pomocy przeprowadzili Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi, którzy w finały w Bałtowie włączają się co roku.

Kwestujący zebrali do puszek 3309 złotych, natomiast licytacja przyniosła kolejne 8760 złotych.
Wolontariusze z Junior Bałta, Stowarzyszenia Bałt i JuraParku dołączyli do orkiestry po raz siódmy i w tym roku pojechali do Warszawy. Brali udział w telewizyjnych wejściach na żywo ze studia Orkiestry. W tym czasie w Bałtowie wystąpili zespół Mosquito i wokalistka Magdalena Tul. W czasie "Światełka do nieba" wypuszczono 20 lampionów w kształcie serc, a potem na dyskotekę zaprosił DJ J-ZER.

REKORD W WAŚNIOWIE

W Waśniowie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz dwunasty i to na rekordowy wynik 6 tysięcy złotych. Najmłodszym wolontariuszem był 5-letni Jasiek Gajewski, który z ojcem wójtem Krzysztofem Gajewskim, kwestował z puszką, do której zebrał ponad 200 złotych. Dla Orkiestry ponadto zagrali: Angelika Bęben, Justyna Ćwik, Aleksander Gajewski, Kinga Gryszka, Mateusz Hamera, Przemysław Jedlikowski, Klaudia Kłonica, Wiktoria Krawczykowska, Aleksandra Kuchniak, Anna Niewadzia, Maria Nowacka, Jagoda Nowacka, Kinga Pacocha, Daniel Raczyński, Klaudia Sasak, Aleksandra Słapek, Angelika Szelągiewicz, Katarzyna Szeląg, Monika Surowiec, Klaudia Wróblewska i Paulina Smuga z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Amadeusz Gajewski. Wolontariuszom pomagali koledzy: Kinga Adamska, Wiktoria Adamska, Dominik Cichoński, Natalia Duda, Kamila Jedlikowska, Izabela Kobylarz, Dominika Kosiela, Paulina Lipiec, Aleksandra Loranty, Kinga Loranty, Katarzyna Pardak, Paulina Przygoda, Bartosz Sasak i Sandra Wojtachnio. Nad bezpieczeństwem kwestujących uczniów czuwali nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej i funkcjonariusze Komisariatu Policji w Waśniowie. Przebiegiem niedzielnej akcji kierował zlokalizowany w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej ośmioosobowy sztab kierowany przez Jolantę Grzesik. Do akcji włączyli się również nauczyciele i uczniowie ze wszystkich szkół działających na terenie gminy Waśniów oraz pracownicy Urzędu Gminy i Banku Spółdzielczego w Waśniowie.

W niedzielę nie było na waśniowskim Rynku osoby, która nie miałaby czerwonego serduszka, a podczas kwestowania spotykały się trzy pokolenia: dziadkowie, rodzice i ich wnukowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie