Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet państwa na 2020 rok po raz pierwszy bez deficytu

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot. Marek Szawdyn/ Polska Press
Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na przyszły rok. Po raz pierwszy od 1989 roku będzie on zrównoważony, czyli bez deficytu. Jednocześnie wydatki i dochody budżetu będą na rekordowym poziomie. Ekonomiści studzą emocje.

- Budżet jest skrojony bardzo dobrze, na miarę, jest prorozwojowy - przekonywał tuż po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki.

Zarówno wydatki jak i dochody budżetu będą na poziomie 429,5 mld zł. Jak podkreśla rząd, to największe wydatki i dochody od 1989 roku.

Nowy minister finansów podkreślał, że przyszłoroczny budżet jest „skrojony na miarę, na czas”. - Jest budżetem konserwatywnym. Zakładamy w nim, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie 3,7 proc. - wyjaśniał Jerzy Kwieciński.

Jak mówił, w tym roku wzrost gospodarczy może zamknąć się znacząco powyżej 4 proc. PKB. - Ten wzrost w tym roku jest mniej więcej trzy razy większy niż przeciętny wzrost w strefie euro - podkreślał Kwieciński. Mówił on również o ulgach dla przedsiębiorców. - Ulgi, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, może w krótkim okresie będą faktycznie powodowały mniejsze wpływy do budżetu, ale zakładamy, że w średnim i długim okresie one będą pozytywnie wpływały na rozwój kraju i tym samym również wpływy podatkowe do budżetu. Po prostu będziemy szybciej się rozwijać - podsumował Kwieciński.

W budżecie zapewniono finansowanie takich programów jak 500 plus na pierwsze dziecko czy wyprawka 300 plus. Większe środki mają zostać przeznaczone na ochronę zdrowia - po raz pierwszy wydatki na ten cel mają przekroczyć 5 proc. PKB.

W projekcie budżetu na 2020 rok założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł. Przeciwko temu rozwiązaniu protestują przedsiębiorcy i związkowcy, którzy obawiają się, że pracownicy będą np. rezygnowali z etatów na rzecz innych form zatrudnienia. Według nich może to też zniechęcać Polaków do powrotu do kraju z zagranicy, bo w praktyce będzie to oznaczało wyższe opodatkowanie pracy

Eksperci przekonują, że nie możemy mówić o trwałej naprawie finansów państwa. Przede wszystkim dlatego, że przyszłoroczny budżet będzie zbilansowany dzięki jednorazowym wpływom choćby w postaci opłaty przekształceniowej związanej z likwidacją OFE (10 lub 20 mld zł), opłat z tytułu emisji CO2 czy aukcji na częstotliwości telefoniczne (5G).

Pojawiają się głosy, że to „budżet wyborczy”, skrojony na potrzeby kampanii. Ekonomiści nie wykluczają, że będzie on jeszcze nowelizowany w przyszłym roku.

Proekologiczna akcja w KPRM

Przy okazji prezentacji założeń przyszłorocznego budżetu premier zapowiedział zmiany w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i innych instytucjach administracji państwowej. Chodzi o ograniczenie zużywanego plastiku, papieru, wody i energii. W przyszłym roku zużycie plastikowych kubeczków, butelek czy talerzyków w urzędach administracji państwowej ma ulec redukcji o 65 proc., do 14,5 tony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budżet państwa na 2020 rok po raz pierwszy bez deficytu - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna