MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Zambrowa 2018. Będą inwestować, ale kredyt jest konieczny (wideo)

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa
Kazimierz Dąbrowski, burmistrz Zambrowa Archiwum
Takiej sytuacji nie było w mieście od prawie dziesięciu lat.

- Od kiedy jestem burmistrzem budżet miasta Zambrów był budżetem zrównoważonym. W tym roku, po raz pierwszy planujemy kredyt w wysokości 5 milionów złotych. - mówił Kazimierz Dąbrowski podczas piątkowego spotkania z mediami. - Być może będzie to mniejsza kwota, ale poznamy ją dopiero w marcu, gdy podsumujemy ubiegły rok budżetowy - dodał.

W tym roku budżet oparty został na kilku założeniach. Przede wszystkim na braku podwyżek wysokości stawek podatku od nieruchomości i środków transportowych oraz wzroście wynagrodzeń o 5 proc. I choć burmistrz wziął pod uwagę także strategię rozwoju miasta czy planowane kwoty subwencji i dotacji, podkreślił, że jest to budżet niepewny. - Nie znamy dokładnych kwot dofinansowania, więc na pewno będą potrzebne korekty, ale niepokojąca jest także realizacja przetargów, gdzie w ostatnich miesiącach oferty mocno przewyższają kosztorysy miejskie. - tłumaczył włodarz.

Tegoroczny budżet przewiduje dochody w wysokości 87,9 mln zł, a wydatki w kwocie 92,9 mln zł. Najwięcej, bo aż 21,6 proc. wszystkich wydatków stanowią inwestycje i remonty, na które miasto planuje wydać aż 20,18 mln zł.

Przede wszystkim gruntowny remont przejdzie ul. Kościuszki. - To najstarsza ulica, bardzo zdewastowana i choć remont obejmie odcinek zaledwie 200 metrów, pochłonie 800 tysięcy złotych - mówił Dąbrowski.

Miasto zapłaci 700 tys. za grunty, aby zrealizować inwestycję o wartości 1,5 mln zł i połączyć ulicę Ostrowską z ulicą Willową wzdłuż Jabłonki wraz z ciągiem pieszo-rowerowym.

Burmistrz liczy, że w tym roku uda się zrealizować zadanie warte 500 tys. zł, dotyczące budowy kanalizacji deszczowej wraz z budową 28 studni rewizyjnych pomiędzy ul. Podedwornego, Sadową oraz Sienkiewicza. Zadanie, choć od dwóch lat jest planowane w budżecie, nie zostało zrealizowane ze względu na sprzeciwy mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna