Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bug - raj dla turystów. Spływ 500 kajaków na 500 lat województwa podlaskiego

Fot. Jerzy Świerad
Bug to znakomite miejsce na zorganizowanie spływu kajakowego. W okolicy jest mnóstwo atrakcji turystycznych, m.in.: cerkiew na Grabarce i gospodarstwo Ziołowy Zakątek
Bug to znakomite miejsce na zorganizowanie spływu kajakowego. W okolicy jest mnóstwo atrakcji turystycznych, m.in.: cerkiew na Grabarce i gospodarstwo Ziołowy Zakątek Fot. Jerzy Świerad
Jedna z ostatnich dzikich rzek w Polsce, a wokół grodziska, kurhany i miasteczka pełne zabytków. Zapraszamy nad Bug.

Już w tę sobotę, 10 sierpnia, odbędzie się impreza pod hasłem "500 kajaków na 500 lat województwa podlaskiego". To rekreacyjny spływ po jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce - Bugu. Rozpocznie się w Drohiczynie - pierwszej historycznej stolicy Podlasia, a zakończy w miejscowości Granne, historycznej osadzie, w której odbyła się bitwa wojsk polsko-litewskich w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja. Więcej informacji o spływie - na www.500kajakow.pl

Projekt "Bug - rajem dla turysty" jest ciekawą propozycją aktywnego i atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu. Składa się z szeregu miejsc związanych rzeką Bug, łącząc tym samym 7 gmin: Drohiczyn, Korczew, Konstantynów, Mielnik, Siemiatycze, Sarnaki i Perlejewo, położonych w zasięgu trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Główną atrakcją terenów nadbużańskich jest oczywiście szlak wodny. Na Bugu powstały trzy przeprawy promowe, z promami o napędzie ręcznym oraz infrastrukturą kajakową. W okolicy są także pola namiotowe, wiaty grillowe, kompleksy sanitarne. Kolejną atrakcją są nowo powstałe ścieżki rowerowe o nawierzchni żwirowej. Koniecznie trzeba zajrzeć na Górę Zamkową w Drohiczynie, skąd - dzięki tarasom widokowym - można podziwiać piękno nadbużańskiej przyrody. Rodziny odwiedzające to miasto powinny zwiedzić Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy "Bug - pogranicze kultur i religii". W budynku tym prezentowane są najcenniejsze przykłady małej architektury, rzemiosła, a także zbiory archeologiczne. "Bug - rajem dla turysty" otrzymał Wyróżnienie Prezesa PROT za Najlepszy Produkt Turystyczny 2012.

Nadbużańską przyrodę oraz historię można też poznać dzięki Szlakowi Nadbużańskich Grodzisk. To szlak turystyczny w dolinie Bugu, który rozpoczyna się w Drohiczynie, obok Góry Zamkowej. Popularyzuje najstarsze formy terenu: grodziska, kurhany i cmentarzyska. Szlak ma długość 41 km, oznakowany jest kolorem zielonym.

Drohiczyn - historyczna stolica Podlasia - to miasto położone na wysokim brzegu Bugu, na uboczu głównych szlaków. Będąc w Drohiczynie nie sposób ominąć takich atrakcji, jak: grodzisko wczesnośredniowieczne zwane Górą Zamkową, zespół pojezuicki z katedrą Św. Trójcy, kuria biskupia oraz seminarium duchowne, zespół pofranciszkański, w tym kościół Franciszkanów p.w. Wniebowzięcia NMP, klasztor Franciszkanów, kościół Benedyktynek p.w. Wszystkich Świętych, klasztor Benedyktynek oraz cerkiew p.w. Mikołaja Cudotwórcy.

Dalej szlak wiedzie przez miejscowości: Sady, Krupice, Rogawka, Cecele, Skiwy Małe i Duże, Narojki, Miłkowice Paszki i Maćki, Lisowo, Putkowice Nagórne i Nadolne, Wierzchuca Nagórna, Bużyski. Szlak Nadbużańskich Grodzisk otrzymał Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2009. Więcej informacji na www.prohabitat.pl, www.grodziska.com.

Zwiedzając Dolinę Bugu zachęcamy do zatrzymania się w Ziołowym Zakątku. Znajduje się on w małej wiosce Koryciny. Klimat tego miejsca tworzą tradycyjne chaty z bali stojące w bezpośrednim sąsiedztwie Podlaskiego Ogrodu Ziołowego (który w czerwcu 2011 r. otrzymał oficjalnie status ogrodu botanicznego). Rozpoczął tu swoją działalność Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Ziołowego Zakątka, którego zadaniem jest przekazanie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia i tradycji zielarskich. Ośrodek ma do dyspozycji laboratorium wyposażone w nowoczesny sprzęt oraz ogród botaniczny z największą kolekcją roślin użytkowych, tradycyjną wiejską zagrodę z różnymi gatunkami zwierząt hodowlanych, obszar leśny ze stawem. Swoim gościom "Ziołowy Zakątek" zapewnia wiele atrakcji m.in. możliwość samodzielnego komponowania mieszanek ziołowych oraz wykonywania nalewek prozdrowotnych na bazie przygotowanych esencji, bogaty księgozbiór o tematyce zielarskiej, tradycyjną saunę opalaną drewnem, jazdę konną, kuligi i przejażdżki furmanką po malowniczej okolicy, biesiady przy ognisku oraz wiele innych. Poczujemy tu atmosferę dawnej podlaskiej wsi. Możemy skosztować smacznego i zdrowego jadła, przenocować w tradycyjnej wiejskiej chacie, poznać regionalne obrzędy zielarskie i oderwać się od rzeczywistości. Ziołowy Zakątek otrzymał Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2012. Więcej informacji na www.ziolowyzakatek.pl.

Od 2000 roku, zawsze w czerwcu, organizowany jest Promocyjny Spływ Bugiem. Rozpoczyna się w miejscowości Mielnik (woj. podlaskie), a kończy w miejscowości Brok (woj. mazowieckie). Pierwszego dnia przed rozpoczęciem spływu uczestnicy mają okazję zwiedzenia z przewodnikiem okolic historycznego grodu - Mielnika, a także m.in. odkrywkowej kopalni kredy, ruin zamkowego kościoła czy Góry Zamkowej. Po powrocie z wycieczki rozpoczyna się wodowanie kajaków. Po kilku godzinach wiosłowania kajakarze schodzą na ląd w okolicach Turny Małej. Tam na uczestników czeka gorąca strawa: bigos oraz grochówka, a także domowy smalec i ogórki małosolne. Wieczorem wszyscy mają okazję zintegrować się przy ognisku. Drugiego dnia kajaki ruszają w stronę Drohiczyna. Liczne zakola, meandry, mielizny i urocze wysepki porośnięte zaroślami wierzbowymi jednej z najpiękniejszych rzek w Polsce o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych - to wizytówka Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. W planie jest też wycieczka po Drohiczynie (Góra Zamkowa, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy i Muzeum Diecezjalne). Tu niektórzy kończą swój spływ, a ci, którzy chcą płynąć dalej mają jeszcze przed sobą 4 dni na Bugu i zwiedzanie kolejnych punktów. Zmagania z wiosłem zakończą się w Broku. Zapraszamy na Promocyjny Spływ Bugiem w 2014 roku. Więcej na www.siemiatycze.pl, www.bug.pl.

Promocyjny Spływ Bugiem otrzymał Wyróżnienie Prezesa PROT jako Najlepszy Produkt Turystyczny 2009.

Znacznie więcej informacji o atrakcjach turystycznych Doliny Bugu można otrzymać w certyfikowanych punktach informacji turystycznej: MGOK w Drohiczynie tel. +48 85 655 70 69 i na www.drohiczyn.pl oraz w Biurze Promocji Powiatu Siemiatyckiego (tel. +48 85 655 58 56; www.siemiatycze.pl), a także w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku - Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej (tel. +48 85 657 71 00; www.goksir.mielnik.com.pl.)

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna