BULL RUN - wojskowe kolumny na drogach regionu (zdjęcia)

  BULL RUN - wojskowe kolumny na drogach regionu (zdjęcia)

  dd/15bz.wp.mil.pl

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  BULL RUN - wojskowe kolumny na drogach regionu (zdjęcia)
  1/60
  przejdź do galerii

  ©st. kpr. Bartosz Grądkowski, st. szer. Dawid Sofiński

  Na publiczne drogi wyjechały ciężkie pojazdy. Po raz pierwszy na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem zestawów niskopodwoziowych.
  15 Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz Batalionowa Grupa Bojowa NATO, która na co dzień stacjonuje w Bemowie Piskim i działa w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności, zakończyły dwudniowe zajęcia BULL RUN. Głównym celem zajęć było sprawdzenie gotowości pododdziałów do wykonania marszu po wyznaczonej trasie, zapoznanie się z charakterystyką dróg, ukształtowaniem terenu oraz zajęcie rejonu odpowiedzialności (rejon Doliny Rospudy).

  Zobacz galerię

  Zajęcia rozpoczęły się 30 stycznia od alarmowego opuszczenia miejsca stałej dyslokacji pododdziałów, które na sygnał podany przez Taktyczne Centrum Operacyjne 15GBZ rozpoczęły przemieszczenie po drogach północno – wschodniej części Polski. Jest to przedsięwzięcie cykliczne, podczas którego każda zmiana żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej musi wykonać co najmniej dwa razy.

  Na publiczne drogi wyjechały ciężkie pojazdy 15GBZ i wojsk sojuszniczych między innymi Samobieżne Moździerze M120 RAK, Bojowe wozy Piechoty BWP-1, HMMWV, działa przeciwlotnicze Oerlikon GDF-003, bojowe wozy piechoty M2 Bradley czy czołgi M1 Abrams. Żeby nie uszkodzić dróg podczas ćwiczenia pojazdy gąsienicowe przemieszczały się na zestawach niskopodwoziowych, a newralgiczne miejsca pokonywały samodzielnie.

  Po raz pierwszy na tak dużą skalę zrealizowano przemieszczeniem ciężkiego sprzętu z wykorzystaniem zestawów niskopodwoziowych. Była to bardzo skomplikowana operacja, która wymagała dużej koordynacji pod względem operacyjnym i logistycznym. Całość działań pododdziałów NATO i 15GBZ została wcześniej uzgodniona z władzami administracji publicznej i była wspierana przez Policję oraz Żandarmerię Wojskową.

  Dodatkowym utrudnieniem były warunki atmosferyczne, zalegający śnieg stwarzał problemy podczas wykonywania manewrów na wąskich drogach. Całość monitorowana i koordynowana była przez żołnierzy z punktu dowodzenia w Taktycznym Centrum Operacyjnym 15GBZ, którzy mieli możliwość reagowania i współdziałania z innymi służbami podczas wystąpienia ewentualnych zakłóceń.

  Wnioski z tych zajęć posłużą doskonaleniu procedur współdziałania między wojskami NATO i terenowymi organami administracji publicznej, a także pozwolą jeszcze lepiej przygotować pododdziały do kolejnych ćwiczeń zgrywających wyższego szczebla.  Magazyn Informacyjny Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej 31.01.2019

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)