Były duże przemyty i większe wpływy podatkowe. Podlaska skarbówka jest skuteczna i zarabia, mimo pandemii

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Podlaska KAS m.in. wykryła, że jedna ze spółek z branży paliwowejzarejestrowanych na Cyprze nie płaciła należnegopodatku VAT. Firma wystawiała faktury na rzecz tzw.znikających podatników, narażając Skarb Państwa nastratę ponad 230 mln zł. Podlaska KAS
Wyższe wpływy budżetowe, zwiększona liczba decyzji o ulgach dla przedsiębiorców, wykrycie rekordowych przemytów i nowe usługi ułatwiające załatwianie spraw w skarbówce – to wyniki działań podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w 2020 roku.

Mimo pandemii w 2020 r. podlaska Krajowa Administracja Skarbowa koncentrowała się na wykonywaniu zadań, czyli poborze podatków, zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości ekonomicznej, obsłudze podatników oraz ochronie i obsłudze zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Wysokość wpływów budżetowych z PIT, CIT i VAT w województwie podlaskim w 2020 roku wzrosła o 140 mln zł w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 3,67 mld zł (wzrost blisko 4 proc.). Wszystkie wpływy budżetowe obsługiwane przez podlaską KAS wyniosły 4,38 mld zł. Składają się na to wpływy z PIT, CIT, VAT, akcyzy, cła, podatku VAT w imporcie i podatek VAT w nabyciu wewnątrzwspólnotowym.

Jak podkreśla Wojciech Orłowski, dyrektor podlaskiej KAS, ważnym kierunkiem działania KAS związanym ze wspieraniem przedsiębiorców były natomiast decyzje ulgowe (rozłożenia zaległości na raty, odroczenia płatności czy umorzenia). W 2020 roku wydano w tym zakresie 1370 decyzji, które dotyczyły kwoty 111,5 mln zł kwoty należności głównej wraz z odsetkami.

Na podobnym poziomie co rok wcześniej w 2020 r. była utrzymana liczba kontroli celno-skarbowych - było ich 209. W ich wyniku do budżetu wpłynęło ponad 100 mln zł. Przeprowadzono też 529 kontroli podatkowych, a ich efektywność wyniosła 84 proc.

W tym czasie wykryto, że jeden z przedsiębiorców zajmujący się produkcją stolarki aluminiowej, prowadząc nierzetelnie dokumentację księgową, dokonał nienależnych odliczeń w podatku VAT, skutkiem czego mógł narazić Skarb Państwa na stratę ponad 133 mln zł. Inna kontrola wykazała, że jedna ze spółek z branży paliwowej zarejestrowanych na Cyprze nie płaciła należnego podatku VAT. Firma m.in. wystawiała faktury na rzecz tzw. znikających podatników, narażając Skarb Państwa na stratę ponad 230 mln zł.

Podlaska KAS w skoordynowanej w całym kraju akcji rozbiła grupę przestępczą, która naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 150 mln zł. Przestępcy fałszowali dokumentację handlową i faktury VAT, dotyczące sprowadzanych z Azji towarów. W ten sposób zaniżali płacone podatki i cło. Pod koniec sierpnia 130 funkcjonariuszy KAS weszło jednocześnie do 17 wytypowanych miejsc w całej Polsce i zatrzymało 10 członków grupy.

Wojciech Orłowski zwraca uwagę na to, iż pomimo ograniczeń w ruchu osobowym na przejściach granicznych w województwie podlaskim odprawiono blisko 400 tys. samochodów osobowych, ponad 527 tys. samochodów ciężarowych oraz 193 tys. wagonów kolejowych. Ponadto obsłużyliśmy 223 tys. dokumentów TAX Free na kwotę 170 mln zł.

Potencjalne straty Skarbu Państwa, którym zapobiegła podlaska KAS w zakresie akcyzy od wyrobów tytoniowych wyniosły 161 mln zł (w 2019 r. było to 167 mln zł, a w 2018 r. – 154 mln zł). Ujawniono 51,5 mln szt. papierosów bez akcyzy oraz – 41 ton nielegalnego tytoniu. Z takiej ilości można wyprodukować około 53 mln sztuk papierosów.

W 2020 roku wspólnie ze Strażą Graniczną udaremniono na przejściu granicznym w Bobrownikach rekordowy przemyt 875 tys. paczek nielegalnych papierosów o wartość rynkowej ponad 12,3 miliona złotych oraz przechwyciliśmy największy w historii transport nielegalnych papierosów. 1,3 mln paczek papierosów o wartości 18 mln zł ukrytych było w dwóch ciężarówkach zatrzymanych podczas wspólnych działań obu służb w woj. mazowieckim.

Funkcjonariusze także walczyli z bimbrownikami. Zlikwidowano 8 bimbrowni, w których było ponad 7 tysięcy litrów gotowego alkoholu o wartości rynkowej około 167 tys. zł. Na walkę z pandemią przekazaliśmy ponad 16 tys. litrów alkoholu zatrzymanego wcześniej podczas naszych akcji.

Ważne ujawnienia dotyczyły także narkotyków. W 2020 roku zatrzymano m.in. ponad 16 kg marihuany, 6,5 kg amfetaminy i 12,5 litra płynnej amfetaminy. Dzięki pracy podlaskiej KAS narkotyki warte 1,6 mln zł nie trafiły na rynek.

  • Ponadto w 2020 roku zatrzymano m.in.:
  • okazy zwierząt chronionych prawem (skóra wydry, skóra bobra, 8 wysuszonych gruczołów bobra)
  • ponad 8 ton towarów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego podlegających zakazom przewozu przez granicę
  • kradzione dobra kultury, m.in. rzeźba „Czerkiesi na koniach", kindżał, starodruki, zabytki sakralne
  • blisko 20 tys. tabletek i ampułek nielegalnych farmaceutyków

Podlaska KAS dla zwiększenia komfortu, a także bezpieczeństwa podatników opracowała w Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym". Usługa została w listopadzie 2020 r. wdrożona w całym kraju.

Czytaj też:
Nielegalna bimbrownia w gminie Sztabin zlikwidowana (zdjęcia)

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie