Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA: Cezary Cieślukowski złamał ustawę antykorupcyjną. Wniosek o odwołanie

(sj)
Cezary Cieślukowski może zostać odwołany ze stanowiska
Cezary Cieślukowski może zostać odwołany ze stanowiska Archiwum
CBA sprawdzało czy Cezary Cieślukowski przestrzegał przepisów m.in. ustawy antykorupcyjnej. Kontrola zakończyła się wnioskiem o odwołanie.

Agenci CBA kontrolowali Cezarego Cieślukowskiego, członka zarządu województwa podlaskiego, pod kątem przestrzegania ustawy antykorupcyjnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych. Postępowanie obejmowało lata 2011-2012 i trwało od 6 listopada do 21 grudnia 2012 roku.

W trakcie kontroli agenci CBA ustalili, że Cezary Cieślukowski naruszył przepis ustawy o pracownikach samorządowych.

- Chodzi o to, że zawarł umowy o dzieło z lokalnym stowarzyszeniem oraz spółką, na rzecz których następnie podpisał dofinansowanie jako osoba odpowiedzialna za nadzór nad Departamentem Europejskiego Funduszu Społecznego - wyjaśnia wyjaśnia Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Zdaniem agentów CBA, spowodowało to, że znalazł się w sytuacji konfliktu interesów i naruszył tym samym art. 30 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami CBA skierowało do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego wniosek o odwołanie Członka Zarządu z pełnionej funkcji.

- W porównaniu z pracownikami zatrudnionymi w sferze prywatnej, pracownicy samorządowi podlegają pewnym zakazom w zakresie podejmowania zajęć dodatkowych - tłumaczy Jacek Dobrzyński.

Zgodnie z art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych, pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.

Zgodnie z prawem w przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego zakazu pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie rozwiązać z pracownikiem, bez wypowiedzenia z winy pracownika, stosunek pracy lub odwołać go ze stanowiska.

Więcej na ten temat przeczytasz w czwartkowym papierowym wydaniu "Gazety Współczesnej".

Czytaj też: Wielkie kłopoty Roberto Skolmowskiego! Koniec kariery dyrektora?

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna