Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena powoli pnie się w górę

Barbara Kociakowska [email protected]
Jednak do poziomu sprzed żniw jeszcze trochę jej brakuje - mówi Zofia Fiedorczyk, wiceprezes Podlaskich Zakładów Zbożowych. Teraz, według danych Banku Gospodarki Żywnościowej, cena tony pszenicy konsumpcyjnej waha się od 800 do 850 zł/t, w zależności od regionu. Pszenica paszowa kosztuje około 750 zł/t. - Bardzo drogie jest żyto - mówi Izabela Dąbrowska-Kasiewicz, specjalista ds. analiz rynków rolnych BGŻ. - Jego cena jest zróżnicowana w poszczególnych regionach kraju. Ale z pewnością w tym roku żyto jest droższe od pszenicy. Cena żyta paszowego wynosi ok. 689 zł/t, a kukurydzy 760-840 zł/t.

W tym roku zboża nie zabraknie

Jak zauważa Zofia Fiedorczyk, sytuacja na rynku zbóż jest stabilna.
- Zapasy, jak podają różne źródła, są wysokie i będą rosły - tłumaczy. - Według ostatnich prognoz zbiory zbóż na świecie są bardzo dobre. Z pewnością światowe zapasy zbóż zostaną odbudowane.
Już październikowe raporty wykazywały znaczny wzrost światowych zbiorów w porównaniu do tego, co zakładano pierwotnie. Na przykład w raporcie International Grains Council (IGC) podwyższono prognozę zbiorów zbóż na świecie, w tym znacząco pszenicy - z 679 mln ton do 684 mln ton. Jednocześnie podniesiono prognozę zapasów tego gatunku na koniec sezonu - z 193 do 202 mln ton. Oceniono, że zapasy pszenicy będą o 7 proc. wyższe niż na początku sezonu.
Optymistyczne są też prognozy FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), według których zbiory pszenicy na świecie ukształtują się na poziomie 691 mln ton, a zapasy końcowe - 189,7 mln ton.
A co czeka producentów zbóż w najbliższej przyszłości?

Podaż będzie rosła

Zdaniem Izabeli Dąbrowskiej-Kasiewicz, w pierwszym kwartale tego roku jest przestrzeń do spadków cen zbóż. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rosnącą podaż.
- Więcej producentów będzie decydować się na sprzedaż ziarna z ubiegłorocznych zbiorów - tłumaczy specjalista ds. analiz rynków rolnych BGŻ.
Jak tłumaczy, rolnicy będą opróżniać magazyny, by przyszykować miejsce na tegoroczne zbiory. Będę też potrzebować więcej pieniędzy, kiedy ruszy sezon prac polowych.
Inne zdanie na temat ceny ziarna ma Zofia Fiedorczyk.
Wiem, że analitycy uważają, że cena zbóż może spadać w marcu - mówi wiceprezes Podlaskich Zakładów Zbożowych. - Ja jednak sądzę, że nie powinno być dużych spadków cen ziarna.
Specjaliści od rynku zbóż są natomiast bardzo ostrożni, jeśli chodzi o ceny w drugim kwartale.
- Na razie jest zbyt dużo niewiadomych - mówi Izabela Dąbrowska-Kasiewicz. Przede wszystkim nie można jeszcze przewidzieć jaki będzie stan ozimin. Wszelkie informacje dotyczące stanu zbóż i prognoz zbiorów są wielką niewiadomą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna