Nasza Loteria

Cenna kolekcja kogutów i unikatowych dokumentów Pani Zofii trafiła do Muzeum w Bielsku Podlaskim

Donata Żmiejko
Kolorowe figurki i rzeźby kogutów są wykonane z drewna, porcelany, gliny, szkła, masy solnej i metalu
Kolorowe figurki i rzeźby kogutów są wykonane z drewna, porcelany, gliny, szkła, masy solnej i metalu Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Około 200 figurek i i rzeźb kogutów pochodzących z różnych krajów znalazło się na wystawie w Muzeum w Bielsku Podlaskim. Kolekcja należała do Zofii Białynickiej – Biruli, która przez wiele lat była związana z miastem. Są też dokumenty i historyczne zdjęcia dotyczące Bielska Podlaskiego.

Kolekcję kogutów oraz dokumenty i historyczne zdjęcia dotyczące Bielska Podlaskiego, w którym przed laty mieszkała Zofia Białynicka – Birula przekazał do muzeum Lech Pilecki. Zmarła Pani Zofia była jego kuzynką.

Zofia Białynicka – Birula urodziła się w 1926 r. w Nowogródku (teraz w Republice Białoruś) w zamożnej ziemiańskiej rodzinie. Przez lata mieszkała w Bielsku Podlaskim, gdzie po wojnie osiedlili się jej rodzice. Tutaj ukończyła Państwowe Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki, w którym udzielała się w życiu szkoły. Była m.in. harcmistrzem. Potem studiowała w Warszawie. Uzyskała specjalizację do pracy z osobami niepełnosprawnymi i inwalidami. Zofia Białynicka - Birula poza pracą zawodową, miała mnóstwo swoich prywatnych pasji, wśród których najważniejsza była jej miłość do Tatr. Wśród pasji były też podróże po wielu krajach. W ramach swoich wyjazdów zgromadziła unikatową kolekcję kolorowych kogutów. Te kolorowe figurki i rzeźby są wykonane z drewna, porcelany, gliny, szkła, masy solnej i metalu.

- Jesteśmy wdzięczni, że Lech Pilecki przekazał do naszego muzeum tę kolekcję wraz z wieloma historycznymi już zdjęciami i dokumentami dotyczącymi Bielska Podlaskiego sprzed lat - mówi Alina Dębowska, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. - To są cenne dokumenty. W muzeum mieliśmy mało zdjęć z okresu powojennego. Na zdjęciach jest wiele osób i może odwiedzający wystawę pomogą nam izdentyfikować, kto znajduje się na nich. Muzealnicy otrzymali bardzo ciekawe materiały do zbadania.

Wystawa „Lata szkolne Zofii Białynickiej-Biruli” jest dostępna dla zwiedzających.

Czytaj też:
Puszcza Białowieska – najstarsze drzewa. Szlak Dębów Królewskich i Wielkich Książąt Litewskich (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna