Kolekcję kogutów oraz dokumenty i historyczne zdjęcia dotyczące Bielska Podlaskiego, w którym przed laty mieszkała Zofia Białynicka – Birula przekazał do muzeum Lech Pilecki. Zmarła Pani Zofia była jego kuzynką.
Zofia Białynicka – Birula urodziła się w 1926 r. w Nowogródku (teraz w Republice Białoruś) w zamożnej ziemiańskiej rodzinie. Przez lata mieszkała w Bielsku Podlaskim, gdzie po wojnie osiedlili się jej rodzice. Tutaj ukończyła Państwowe Gimnazjum i Liceum im. T. Kościuszki, w którym udzielała się w życiu szkoły. Była m.in. harcmistrzem. Potem studiowała w Warszawie. Uzyskała specjalizację do pracy z osobami niepełnosprawnymi i inwalidami. Zofia Białynicka - Birula poza pracą zawodową, miała mnóstwo swoich prywatnych pasji, wśród których najważniejsza była jej miłość do Tatr. Wśród pasji były też podróże po wielu krajach. W ramach swoich wyjazdów zgromadziła unikatową kolekcję kolorowych kogutów. Te kolorowe figurki i rzeźby są wykonane z drewna, porcelany, gliny, szkła, masy solnej i metalu.
- Jesteśmy wdzięczni, że Lech Pilecki przekazał do naszego muzeum tę kolekcję wraz z wieloma historycznymi już zdjęciami i dokumentami dotyczącymi Bielska Podlaskiego sprzed lat - mówi Alina Dębowska, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. - To są cenne dokumenty. W muzeum mieliśmy mało zdjęć z okresu powojennego. Na zdjęciach jest wiele osób i może odwiedzający wystawę pomogą nam izdentyfikować, kto znajduje się na nich. Muzealnicy otrzymali bardzo ciekawe materiały do zbadania.
Wystawa „Lata szkolne Zofii Białynickiej-Biruli” jest dostępna dla zwiedzających.

NaM - Podlaskie ligawki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?