Otwarcie białostockiego Centrum Psychiatrii
Adam Niedzielski, minister zdrowia, który uczestniczył w oficjalnym otwarciu białostockiego Centrum Psychiatrii, nie ma wątpliwości: - To milowy krok, jeżeli chodzi nie tylko o sytuację psychiatrii w Podlaskiem, ale o sytuację psychiatrii dziecięcej w całym kraju, bo to ostatnia biała plama, jaką likwidujemy w Polsce.
Białystok. Centrum Psychiatrii zaczyna działać. Brakuje tylko specjalistów dziecięcych (zdjęcia)
I tłumaczył: - W ciągu ostatniego półtora roku blisko 300 dzieci z tego regionu było hospitalizowanych w sąsiednich województwach. Ta inwestycja jest fundamentalnym krokiem w systemie krajowym opieki nad dziećmi.
Ważne, by zbudować kadry
A prof. Jan Kochanowicz, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, pod który podlega część dla dorosłych, podkreślał, że również ona ma niebagatelne znaczenie: - Pacjenci wymagają pomocy interdyscyplinarnej. Ci z oddziału psychiatrycznego mają choroby współistniejące, a na innych oddziałach codziennością jest potrzeba konsultacji psychiatrycznych. Dlatego to tak ważne, by wszystkie oddziały były w jednym miejscu. I dlatego cieszymy się, że koledzy psychiatrzy dołączyli do naszego zespołu - podkreślał.
Ordynatorem części dla dorosłych jest prof. Napoleon Waszkiewicz, stworzenia części dziecięcej Centrum podjął się dr Jacek Bida.
- Witamy w XXI wieku - mówił na otwarciu Centrum prof. Waszkiewicz. - Ważne jest, by naszym pacjentom w trakcie kryzysu psychiatrycznego przywrócić poczucie wartości. A to, w jakich warunkach ich przyjmujemy, jest bardzo ważne.
- To bardzo dobrze, że dzieci mogą w końcu otrzymywać pomoc tu, w mieście, gdzie są ich bliscy - dodał dr Jacek Bida.
Mamy już pieniądze na białostocką psychiatrię. Teraz potrzebni są lekarze
Jednak nie ukrywa, że wciąż jest kłopot ze skompletowaniem kadry.
- Ale są dobre wiadomości. Dostaliśmy na psychiatrii dziewięć miejsc rezydenckich. A chętnych było dużo więcej - przekazał prof. Adam Krętowski, rektor UMB.
Bez psychiatrii dziecięcej aż 11 lat
Jeszcze kilkanaście lat temu wszystko działało tak jak trzeba. Jednak - jak opowiada dziś prof. Adam Krętowski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w czasie planowania remontów i przebudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zabrakło pieniędzy na modernizację psychiatrii. A że budynek, gdzie mieścił się oddział, był w złym stanie, psychiatrię z USK przeniesiono w 2007 roku do Choroszczy. Gościny pacjentom i lekarzom użyczył wtedy tamtejszy szpital psychiatryczny. Rozwiązanie miało być tymczasowe. Trwało aż do dziś.
Jeszcze gorzej było z psychiatrią dziecięcą. Jedyny oddział w Podlaskiem został zlikwidowany w 2011 roku. Od tej pory dzieciom trzeba było szukać pomocy właśnie w ośrodkach w innych województwach. Ale - jak mówiła prof. Anna Wasilewska, dyrektorka Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku - jeśli tylko była taka możliwość, pomoc dzieciom udzielana była również w szpitalnym SOR-ze, gdzie spędzały kilka dni, a później były kierowane do oddziału psychiatrycznego, ale dziennego.
- Ale od 1 października ten problem się skończył - podkreśla prof. Wasilewska.
Budynek kosztował 40 mln zł
Centrum Psychiatrii USK i UDSK ma cztery kondygnacje (trzy nadziemne, jedną podziemną) o łącznej powierzchni ponad 5 tys. mkw. Parter podzielony jest na dwie części z osobnymi wejściami: dla dzieci i dla dorosłych. I piętro zarezerwowane jest za to w całości dla małych pacjentów, II – dla pełnoletnich. Dostępnych jest 28 łóżek w Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UDSK oraz 40 w Centrum Psychiatrii Osób Dorosłych USK.
Jak podkreślają lekarze, Centrum jest świetnie wyposażone. W części dla najmłodszych pacjentów są m.in. dwie strefy wypoczynku (dla dzieci do 13. roku życia i dla młodzieży), pokój wyciszeń, sala terapeutyczna, sala terapii zajęciowej, sale terapii ruchowej oraz rehabilitacji psychiatrycznej, sala doświadczenia świata, sala integracji sensorycznej i sala gimnastyczna.
Budowa centrum kosztowała 40 mln zł. Część pieniędzy pochodzi z dotacji z Ministerstwa Zdrowia, część to fundusze europejskie przekazane przez Zarząd Województwa.
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?