MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny masła 2018: Masło znowu będzie droższe. Jaka jest cena kostki masła? Stopniowo do góry. Jakich podwyżek możemy się spodziewać?

js
Ceny masła będą rosnąć w 2018 roku
Ceny masła będą rosnąć w 2018 roku Krzysztof Kapisa
Ceny masła 2018: kostka masła znowu w górę. Przed nami kolejne podwyżki cen masła. Pod koniec ubiegłego roku za jedną kostkę trzeba było zapłacić ponad 6 zł. W ostatnim czasie ceny masła nieco spadły. Tendencja ta nie utrzyma się jednak długo. Ceny masła będą znowu stopniowo rosnąć. Pod koniec 2018 roku może dojść do pobicia rekordu.

CENY MASŁA 2018 – jak duże będą podwyżki?

Eksperci z firmy Hiper-com Poland i Instytutu Badawczego ABR SESTA przewidują, że w 2018 r. na rynek wejdzie zbyt mało kostek masła. Deficyt sprawi, że ceny wzrosną. Ostatnie podwyżki w dużej mierze wynikały z problemów z produkcją odpowiedniej ilości masła. Popyt zdecydowanie przewyższa podaż. Co istotne, nie jest to wyłącznie problem Polski. Z brakiem masła boryka się też Zachód Europy, Stany Zjednoczone i Chiny.

CENY MASŁA 2018 – gdzie tkwi problem?

Przyczyn drożyzny jest dużo. Oprócz kłopotów z produkcją tłuszczu mlecznego duże znaczenie mają unijne zakupy interwencyjne odtłuszczonego mleka w proszku. Pozyskuje się je z tego, co zostanie po wytworzeniu masła. Odtłuszczone mleko w proszku jest obecnie bardzo tanie. Tym samym na rynek nie trafi dużo masła.

CENY MASŁA - wzrost o 8% w skali miesiąca

Według Sebastiana Starzyńskiego, prezesa Instytutu Badawczego ABR SESTA, dynamika średnich cen masła od grudnia 2016 r. wyniosła 54%. Tym samym można mówić o 8% wzroście w skali miesiąca.

Ceny masła będą rosnąć w 2018 roku
Ceny masła będą rosnąć w 2018 roku Tomasz Ho£Od

Monika Rybczak, Business Unit Director w Hiper-com Poland: "W przeciągu dwóch lat nastąpił bardzo duży skok cen. Nawet promowane masło zaczęło wyraźnie drożeć już w listopadzie 2016 roku. Apogeum było w październiku ubiegłego roku. Tak silną dynamikę określa się w mediach jako historyczną. Problem został dodatkowo nagłośniony po ogłoszeniu przez Francję deficytu tego produktu na rynku jesienią 2017 roku. Warto też dodać, że obecnie popyt na tłuszcz mleczny jest nadal bardzo wysoki i sytuacja różnie może się dalej potoczyć."

Ponadto widoczny jest trend wskazujący na powrót do spożywania produktów pełnotłuszczowych i naturalnych. Coraz więcej osób chce kupować masło. Także z tego powodu towar drożeje. To, ile kosztuje masło jest więc wypadkową wielu czynników.

Ceny masła w Lidlu – najtaniej w popularnych dyskontach

Najtańsze masło można znaleźć w Lidlu. To jedyny sklep, w którym cena masła wynosiła mniej niż 3 zł za 200 g. Średnia cena masła oscyluje aktualnie w granicach 4-5 zł za 200g.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Gala Menedżer Roku na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna