Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew ofoliowali, a teraz wpuszczają do niej gaz... [ZDJĘCIA]

A. Laweta
Cerkiew zapakowana jak prezent na święta. To jedyny sposób, by uratować ją od ruiny

Tego jeszcze nie było, cerkiew pw. Archanioła Michała stojąca w centrum Bielska została dokładnie ze wszystkich stron owinięta białą folią od fundamentów aż po krzyże na kopułach.

Jest to bardzo widowiskowe, bo dodatkowo na wysokościach kopuł uwijają się ludzie w strojach alpinistów podwieszeni na sznurach umocowanych przy wysięgniku wielkiego podnośnika.

Mieszkańcy zachodzą w głowę, co może być tego przyczyną?

Najbardziej dowcipni twierdzą, że to jest realizacja pomysłu jakiegoś artysty na opakowanie dla sacrum, inni że pewnie jakieś zabiegi przed malowaniem. Inni powtarzali, że w cerkwi od jakiegoś czasu słychać było jakieś dziwne stukanie i to na pewno ma coś z tym wspólnego.

Ci ostatni mieli poniekąd rację!

Ksiądz dziekan Leoncjusz Tofiluk, proboszcz parafii, jakiś czas temu zauważył w ścianach cerkwi kilkumilimetrowe otwory, z których wysypywał się drobny proszek. Zaniepokoił się, że świątynia jest podjadana przez jakieś szkodniki. Zwrócił się więc o ekspertyzę do specjalistycznej firmy z Warszawy. Eksperci stwierdzili, że w cerkwi szaleją aż dwa gatunki szkodników: kołatka domowa i spuszczel pospolity. Ponoć zaatakowały one także wyposażenie świątyni, a nawet niektóre ikony.

Ta sama firma podjęła się też wytępienia szkodników i zabezpieczenia świątyni na przyszłość przed tego typu owadami.

Proces ich tępienia jest jednak dość skomplikowany. Szkodniki te specjaliści trują gazem, który rozpylili we wnętrzu i na poddaszu świątyni. Wcześniej jednak trzeba było świątynię szczelnie owinąć specjalną folią, która ma zapobiec wydobywaniu się gazu na zewnątrz. Stąd takie zabiegi jak umieszczenie na cerkwi folii.

Są one konieczne, bo bez w ten sposób przeprowadzonej dezynsekcji owady mogłyby w ciągu najbliższych lat zniszczyć konstrukcję cerkwi na tyle, że groziłaby ona zawaleniem.

A co to za owady i skąd się wzięły?

-Kołatek domowy prawdopodobnie do świątyni dotarł z jakimiś nowymi elementami drewnianymi wyposażenia cerkwi - mówi Michał Sławiński, specjalista do zwalczania szkodników drewna z firmy „Corneco”. - Kilka pokoleń kołatków może całkowicie zniszczyć meble i drewniane konstrukcje budowlane. Ten szkodnik osiąga wielkość 2- 4 mm. Lubi chłodne i wilgotne miejsca.

Kołatek podczas żerowania uderza w drewno, stad w cerkwi było słychać ciche stukanie, które niektórzy przypisywali duchom. Zresztą nauka Cerkwi przeczy istnieniu takowych duchów.

- Drugi szkodnik to spuszczel pospolity, przeniósł się sam, bo jest uskrzydlony - dodaje specjalista. - Jest najgroźniejszym szkodnikiem w Europie. Może on jednorazowo złożyć 200 larw i szybko się namnaża. Larwy jego są długowieczne, bo żyją nawet do siedmiu lat (później przeobrażają się w dorosłego owada). To właśnie larwy żerują w martwym i suchym drewnie. W ciągu krótkiego czasu mogłoby dojść nawet do zawalenia poddasza.

- W swojej pracy robiłem różne rzeczy, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem - mówi Tomasz Borowski, operator dźwigu, który asystował alpinistom z Pomorza w foliowaniu świątyni.

Na czas tych prac cerkiew jest zamknięta dla wiernych. Nabożeństwa odbywają się w baptysterium, czyli kaplicy chrzcielnej przy plebani. Świątynia zostanie przywrócona do użytku 23 sierpnia, po uprzednim rozgazowaniu wnętrza i zaimpregnowaniu poddasza.

W Bielsku są jeszcze dwie drewniane świątynie, jedna na starym cmentarzu, a druga przy ul. Jagiellońskiej, ale w obu były niedawno gruntowne remonty. Ich konstrukcje i ściany są zaimpregnowane, a stanowi to skuteczne zabezpieczenie przed szkodnikami.
============05 Tekst sans Bd white (12090374)============
Pierwsze wzmianki o cerkwi prawosławnej pw. Archanioła Michała pochodzą z XV wieku. Była wielokrotnie przebudowywana. Nawa cerkwi w kształcie ośmioboku została zbudowana przed 1789 (wówczas była unicka). Przylegające do cerkwi dzwonnicę i kruchtę dobudowano w 1914 r. Zaś w 1989 dobudowano część ołtarzową. Świątynia została wpisana do rejestru zabytków w 1976 r. Na tyłach cerkwi znajduje się baptysterium zaprojektowane przez wybitnego ikonografa i artystę Jerzego Nowosielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna