MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew Prawosławna. Rekolekcje duchowieństwa okręgu bielskiego oraz Dekanatu Kleszczelowskiego. Zobacz zdjęcia

OPRAC.: Piotr Łozowik
Augustowo - Bielsk Podlaski
Augustowo - Bielsk Podlaski ks. Piotr Trochimczuk
W dniach 22 – 23 grudnia br. odbyły się rekolekcje duchowieństwa Dekanatu Bielskiego z udziałem arcybiskupa bielskiego Grzegorza. Z kolei 23 grudnia odbyły się rekolekcje przed świętem Narodzenia Chrystusa duchowieństwa Dekanatu Kleszczelowskiego, w którym udział wziął biskup siemiatycki Warsonofiusz.

Rekolekcje duchowieństwa okręgu bielskiego w Augustowie

W czwartek (22.12) wieczorem, w cerkwi św. archanioła Michała w Bielsku Podlaskim duchowieństwo przystąpiło do sakramentu spowiedzi. W piątek rano, w cerkwi pw. św. apostoła i ewangelisty Jana Teologa w Augustowie o godz. 7.30 rozpoczęła się jutrznia, a następnie św. Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz.

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii do zebranych zwrócił się ks. prot. Roman Dubiński. Duchowny podkreślił znaczenie sakramentu spowiedzi oraz św. Eucharystii. Kaznodzieja zaznaczył, iż mogą one bezpośrednio oddziaływać na nasze przyszłe życie, jeśli przystępujemy do nich z wiarą, potwierdzając to cytowanymi słowami Zbawiciela z Ewangelii św. Jana:

„Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, ten ma żywot wieczny, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.”

Po św. Liturgii do duchowieństwa zwrócił się arcybiskup bielski Grzegorz, który mówił o rozumieniu przyjmowanych w trakcie św. Liturgii Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa największych Darów, które pozostawił nam Zbawiciel. Hierarcha zaznaczył, iż jest to pokarm nieśmiertelności którego do końca nie jesteśmy w stanie samodzielnie zrozumieć. Kontynuując Jego Ekscelencja podkreślił znaczenie pokajanija przytaczając słowa św. Efrema Syryjczyka: „pokajanije to wielki sakrament miły Bogu”.

Jeśli idziemy drogą pokajanija stajemy się ludźmi Bożymi. Żyjąc w dzisiejszym, jakże trudnym świecie, odciągającym nas od dobrych działań w miłości Bożej, nie odczuwając chęci przemiany swojego życia, bądź jakiejkolwiek skruchy, nie jesteśmy w stanie dążyć do zbawienia. Chrystus wiedząc o tym, pozostawił nam sakrament spowiedzi nazywany przez św. Efrema „sakramentem odnowienia” dzięki, któremu jesteśmy w stanie powrócić na drogę prawego życia w miłości, jeśli prawdziwie żałujemy za swoje złe postępowanie.

Zobacz również: Bielsk Podlaski. Ważny dzień w cerkwi prawosławnej - Święto Opieki Matki Bożej. Wierni licznie stawili się na nabożeństwie [ZDJĘCIA][WIDEO]

Kończąc Jego Ekscelencja arcybiskup Grzegorz podziękował duchowieństwu za przybycie, wspólną modlitwę oraz pozdrowił dziekana okręgu bielskiego, ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka, jednocześnie wyrażając mu wdzięczność za jego trud włożony w posługę spowiednika duchowieństwa Dekanatu Bielskiego.

Rekolekcje duchowieństwa Dekanatu Kleszczelowskiego

W dniu 23 grudnia w cerkwi pw. św. Mikołaja w Kośnej odbyły się tegoroczne rekolekcje przed świętem Narodzenia Chrystusa duchowieństwa Dekanatu Kleszczelowskiego. Przed św. Liturgią zebrane duchowieństwo wysłuchało modlitw przed sakramentem spowiedzi, po czym przystąpiło do sakramentu. Spowiednikami w bieżącym roku byli: ks. mitrat Andrzej Jakimiuk z Dubicz Cerkiewnych oraz ihumen Włodzimierz z monasteru w Sakach.

Przed godziną 9.00 do cerkwi przybył Jego Ekscelencja, biskup siemiatycki Warsonofiusz, który celebrował św. Liturgię w asyście dekanalnego duchowieństwa. Śpiewał kwartet duchownych pod przewodnictwem ks. Mikołaja Biełomyzego z Czeremchy.

Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Marek Drużba z Milejczyc, który podkreślając ważność sakramentów spowiedzi i św. Eucharystii, ich znaczenie dla osiągnięcia życia wiecznego i zbawienia duszy. Po zakończeniu św. Liturgii zebrani wysłuchali modlitwy po przyjęciu św. Eucharystii oraz słowa hierarchy podsumowującego rekolekcje ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich znaczenie dla zbawienia.

Ksiądz Sławomir Jarocewicz, dziekan okręgu kleszczelowskiego skierował słowa podziękowania w stronę Jego Ekscelencji za przybycie, przewodniczenie św. Liturgii i pouczającą homilię. Podziękowano również miejscowemu proboszczowi ks. mitratowi Pawłowi Kononiukowi za przygotowanie rekolekcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna