MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chaos na starcie roku szkolnego: nauczyciele na szkoleniach dopiero po powrocie uczniów

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wrześniu do polskich szkół trafią ukraińscy uczniowie, którzy do tej pory nie korzystali z tej formy edukacji. Pytanie brzmi, czy jesteśmy na to dostatecznie przygotowani. Szkolenia dla nauczycieli będą, ale dopiero w styczniu. Asystenci kulturowi? Także, ale nie przewidziano środków na ich zatrudnienie. Czekamy na fundusz, tymczasem rzeczywistość szkolna rusza już 2 września.

Spis treści

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach

We wrześniu do polskich szkół trafią uczniowie z Ukrainy, jednak liczba tych uczniów pozostaje nieznana. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, od nowego roku szkolnego dzieci uchodźców z Ukrainy (z wyjątkiem tych, którzy będą zdawać ukraińską maturę w roku szkolnym 2024/25) zostaną objęte obowiązkiem nauki w polskim systemie oświaty. Obowiązek ten jest również związany z wypłatą świadczenia 800 plus.

dzieci w klasie
Uczniowie ukraińscy przyjdę do szkoły we wrześniu, nauczyciele będą szkoleni w styczniu freepik.com

Minister edukacji, Barbara Nowacka, przyznaje, że dokładna liczba uczniów, którzy dołączą do polskich szkół, nie jest jeszcze znana. Szacunkowe dane MEN wskazują na liczbę od 20 do 40 tys. uczniów, natomiast według strony ukraińskiej może ich być nawet 160 tys.

– Absolutnie w to nie wierzę – komentuje Nowacka.

Wsparcie dla uczniów i nauczycieli

Dzieci z Ukrainy, objęte obowiązkiem szkolnym, mają prawo do dodatkowych, bezpłatnych zajęć z języka polskiego. Jak zauważa „DGP”, dotychczas z tej możliwości skorzystało jedynie 60% ukraińskich uczniów. Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej, dr Jędrzej Witkowski, podkreśla, że konieczna jest profesjonalizacja nauki języka polskiego jako obcego.

– To obecnie jedyny przedmiot, który nie ma podstawy programowej. W związku z tym nie ma też określonych kwalifikacji nauczycieli, którzy powinni go uczyć, nie ma podręczników dopuszczonych przez MEN i ich finansowania – dodaje Witkowski.

W ramach nowelizacji specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy, od września w szkołach mają pojawić się asystenci międzykulturowi. Jednak, jak zauważa „DGP”, resort edukacji nie przewidział dodatkowych funduszy na ich zatrudnienie. Asystenci zostali po prostu dodani do katalogu stanowisk pracy w projekcie zmian rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych, zakładając, że fundusze na ten cel będą pochodziły z Funduszu Pomocy.

Szkolenia dla nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada dodatkowe szkolenia, a także wsparcie psychologiczne i pedagogiczne dla nauczycieli. Jednak, jak podkreśla „DGP”, plany te nie zostały jeszcze zrealizowane. Dr Jędrzej Witkowski informuje, że szkolenia dla nauczycieli będą organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, a ich rozpoczęcie planowane jest na styczeń.

– Czekamy na szczegółowe informacje i rozwiązania w tej sprawie – dodaje Witkowski.

Warto zauważyć, że na początku sierpnia w banku ofert pracy w oświacie widniało tylko jedno ogłoszenie dotyczące stanowiska asystenta międzykulturowego. Dotychczas zatrudnianiem asystentów zajmowały się głównie organizacje pozarządowe.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna