Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć modny dach, poznaj najnowsze trendy. Postaw na jakość (zdjęcia)

(d)
Dach płaski to jednocześnie dach i strop, stąd nazwa stropodach. Stropodachy pojawiają się często w projektach domów nowoczesnych, coraz chętniej wybieranych przez inwestorów.
Dach płaski to jednocześnie dach i strop, stąd nazwa stropodach. Stropodachy pojawiają się często w projektach domów nowoczesnych, coraz chętniej wybieranych przez inwestorów. Galeco
Osoby budujące dom coraz częściej stawiają na nowoczesne, minimalistyczne i energooszczędne rozwiązania. Chociaż to co modne, zwykle jest najbardziej pożądane, to nie można zapominać o funkcjonalności i bezpieczeństwie technologii i materiałów do budowy dachu. Pamiętajmy też o przepisach prawnych.

Są różne rodzaje dachów do wyboru. Przed podjęciem decyzji, warto dowiedzieć się, czym się one różnią oraz z jakiego materiału powinny być wykonane. Pamiętajmy, że właściwie skonstruowany dach i odpowiednio dobrany do niego system orynnowania są gwarancją ochrony domu przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

Najważniejszymi cechami dachu, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiału pokryciowego dachu, jest jego kształt oraz kąt nachylenia. Wytyczne te są regulowane miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, które określają, jakie warunki muszą spełniać budynki na danym terenie. Należy też pamiętać, że im mniej stromy jest dach, tym szczelniejszym pokryciem powinien być wykończony.

Minimalizm jest trendy

Im dach bardziej jest skomplikowany, tym więcej pracy i precyzji wymaga od dekarza. W przypadku dachów dwuspadowych praca wykonywana jest głównie na gotowych modułach materiału i docinana na krańcach dachu. W przypadku dachów wielospadowych bądź posiadających wypustki w postaci okapu, wielu okien, praca np. z blachą wymaga większej precyzji. Detale te wykonywane są głównie na ziemi i wiążą się z ponownym odmierzaniem odległości na dachu, wprowadzaniem zmian w projekcie i licznymi przycinkami materiału.

Może się wydawać, że moda nie dotyczy branży dekarskiej. Co prawda, trendy nie zmieniają się tak często i nie są tak zauważalne, jak np. w branży odzieżowej, ale i tak widzimy domy, których bryły są bardziej nowoczesne od innych.

– Inwestorzy coraz częściej stawiają na budynki minimalistyczne, które wymagają dopasowanych do nich równie nieskomplikowanych w estetyce komponentów. W ciągu ostatnich lat zauważamy znaczące zainteresowanie wśród inwestorów budownictwem typu „stodoła” lub budynków w całości lub częściowo pokrytych dachem płaskim. W przypadku dwuspadzistego dachu i prostej bryły należy postawić na dopasowany do tego typu budownictwa system odprowadzania wody. Jest on w całości ukryty w elewacji budynku, dzięki czemu na zewnątrz nie widać jego komponentów, a całość zyskuje jednolity i niezwykle minimalistyczny charakter. Dachy płaskie również wymagają specjalistycznego, przeznaczonego do tego typu konstrukcji orynnowania. Wybór rynien i całych systemów odwadniania jest naprawdę szeroki, a oferty producentów dopasowują się nie tylko do panujących trendów, ale także do oczekiwań najbardziej wymagających inwestorów – radzi Tomasz Madej, ekspert Galeco, producenta systemów rynnowych.

Modny dach w 2019 roku

Jak zauważa Tomasz Madej, rok 2019 to rok dachów płaskich, które spotkać będzie można przede wszystkim w miastach i ich okolicach. Świetnie sprawdzają się one w gęstej zabudowie, w której próżno szukać terenów zielonych. Dachy płaskie bowiem, stwarzają możliwość zaaranżowania swojej powierzchni, np. na ogród, przemycając do miasta odrobinę sielskiego charakteru. Dachy skośne natomiast, będą przybierać bardzo minimalistyczny charakter. Im powierzchnia pokrycia dachowego będzie bardziej jednolita i surowa, tym lepiej.

Pokrycie dachu zwykle determinuje wybór barwy i materiału, którym będzie wykończona elewacja oraz pozostałe elementy bryły naszego domu.

Istnieje wiele zasad stosowanych przez architektów, dzięki którym można mieć pewność, że nasz dom będzie wyglądał po prostu dobrze. Jak mówi Ewa Tarnowska-Wrona z biura projektów MTM STYL, kolor dachówki powinien pasować zarówno do kształtu dachu, jak również współgrać z elewacją oraz najbliższym otoczeniem. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy już na etapie projektowania architekt uwzględni wszystkie nasze estetyczne oczekiwania oraz specyfikę przestrzeni wokół przyszłego domu.

Niezmiennie najpopularniejszym w zakresie ciężkich pokryć dachowych są płaskie dachówki w kolorze szarym. Wszędzie, gdzie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego możemy sięgnąć po to najmodniejsze obecnie rozwiązanie. Siła szarego dachu tkwi w jego uniwersalności. Taki kolor pasuje do prawie wszystkich barw i rodzajów elewacji – nawet do elementów drewnianych lub płyt klinkierowych. Wiele możliwości daje także czerń, która ciągle zachwyca zwolenników minimalizmu. Płaska dachówka w czarnym kolorze będzie świetnie pasowała do dwuspadowych dachów w nowoczesnej stylistyce. Tu do wyboru mamy najczęściej wariant z powierzchnią błyszczącą – glazurowaną lub matową – angobowaną.

Dach a elewacja budynku

Do wykończenia dachu w którymś z modnych odcieni – od szarości, przez kolor łupka, antracytu do zawsze modnej, głębokiej czerni – pasują elewacje w niemal wszystkich kolorach. Najczęściej spotykane są fasady śnieżnobiałe, jasnoszare lub w jednym z odcieni „off white”, czyli bieli złamanej jedną z pastelowych barw. Taka kompozycja sprawdza się dobrze na nowoczesnych bryłach pozbawionych zbędnych ozdobników architektonicznych. To zestawienie stanowi kwintesencję minimalizmu i nowoczesności. Miłośnicy industrialnych przestrzeni, którzy lubują się w wykończeniach z betonu, stali lub szkła zdecydują się połączyć czarną dachówkę z ciemną elewacją. Tylko tak można najlepiej nawiązać do klimatów fabrycznego loftu.

Szukaj kompetentnych fachowców

Koszt to jeden z głównych kryteriów, jakim kierujemy się robiąc zakupy czy wybierając usługodawców. W przypadku budowy domu, w tym zakupu pokrycia dachowego i systemu rynnowego, ten czynnik często powinien zejść na dalszy plan.

– O ile zawsze warto porównywać ceny materiałów oferowanych przez różnych producentów i poszukiwać tej najkorzystniejszej, o tyle w przypadku wyboru ekipy dekarzy – niekoniecznie. Należy zastanowić się, czy zaniżone koszty nie będą szły w parze z brakiem doświadczenia. Na cenę usług dekarskich wpływ ma wiele czynników. Są nimi m.in.: projekt i stopień skomplikowania, materiał czy ilość osób zaangażowanych w pracę – mówi Anna Góral, ekspert marki Galeco.

https://poranny.pl/koszt-budowy-domu-2019-kosztorys-wycena-kalkulator-ile-kosztuje-budowa-domu/ar/c3-13813630

Tu oglądasz: Zysk dla budżetu dzięki nowym oznaczeniom energooszczędności. W co zamieni się A+++?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna