Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz uprawiać konopie włókniste czy mak, złóż wniosek do gminy. Zobacz, która gmina jest zagłębiem konopi w tym roku

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Która gmina była w tym roku zagłębiem konopi włóknistych? Zobacz na kolejnych slajdach
Która gmina była w tym roku zagłębiem konopi włóknistych? Zobacz na kolejnych slajdach Archiwum
W listopadzie rolnicy zainteresowani uprawą konopi włóknistych czy maku muszą złożyć stosowne wnioski do urzędów gmin. Na tej podstawie Sejmik Województwa Podlaskiego określi powierzchnie przeznaczone pod uprawy. W tym roku mieszkańcy Podlasia posiadali zgodę na uprawę ponad 393 hektarów konopi oraz ponad hektar maku

Konopie włókniste pochodzą z Azji Środkowej, ale coraz chętniej uprawiane są też przez rolników mieszkających w naszym kraju, a także województwie podlaskim. Zainteresowanie tą rośliną bierze się stąd, że ma ona niewielkie wymagania klimatyczne i glebowe.

W Polsce można uprawiać konopie włókniste wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych, a ostatnio medycznego. Ale zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii na plantację należy uzyskać zgodę. Procedura jest taka, że rolnicy zgłaszają chęć uprawy do urzędu gminy, a ten do Urzędu Marszałkowskiego. Ostateczną decyzję na początku każdego roku podejmuje Sejmik. W uchwale określa jaką powierzchnię mogą zajmować plantacje na terenie poszczególnej gminy. Rolnicy zainteresowani uprawą konopi włóknistych muszą też podpisać umowę z odbiorcą posiadającym zezwolenie Urzędu Marszałkowskiego oraz kupować kwalifikowane nasiona.

W 2018 roku w województwie podlaskim zgodę na uprawę konopi miały wszystkie gminy. W tym roku tylko 18, a ogólna powierzchnia upraw nie mogła przekroczyć 393,0712 hektara. Najmniejsze plantacje znajdowały się na terenie gmin Dobrzyniewo Duże (2,981 ha), Siemiatycze (2,9802 ha), Czarna Białostocka (1,94 ha), Janów (1ha) i Milejczyce (1 ha). Śladowe ilości uprawiano w gminach Juchnowiec Kościelny (0,01 ha), Łapy (0,05 ha), Sztabin (0,03 ha) czy Filipów (0,002 ha).

A która gmina była w tym roku zagłębiem konopi włóknistych? Zobacz na kolejnych slajdach

Zezwolenia wymaga też uprawa maku, ale zainteresowanie tą rośliną jest niewielkie. W tym roku Sejmik Województwa Podlaskiego wydał zgodę na plantacje tylko w 2 gminach - Milejczyce (1 hektar) oraz Filipów (0,002 ha).

Rolnicy zainteresowani uprawą konopi włóknistych czy maku w przyszłym roku muszą w tym miesiącu zgłosić ten fakt do urzędu gminy.

Dodajmy, że za nielegalną uprawę konopi czy maku grozi do 8 lat więzienia.

Przeczytaj też: Akcja CBŚP. Samochód dostawczy był wypełniony marihuaną

Rewolucja w zasiłkach chorobowych

Jak zachować się, gdy zaatakuje Cię pies?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna