Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chciała sprzedać dziecięce krzesełko za 150 złotych, zamiast tego straciła 40 tysięcy. Ofiarą 42-latka z Łomży

Red.
Chciała sprzedać dziecięce krzesełko za 150 złotych, zamiast tego straciła 40 tysięcy.
Chciała sprzedać dziecięce krzesełko za 150 złotych, zamiast tego straciła 40 tysięcy. freepik.com
Do kolejnego internetowego oszustwa doszło w regionie. 42-letnia mieszkanka Łomży chciała sprzedać dziecięce krzesło do karmienia za 150 złotych na jednym z portali aukcyjnych. W wyniku działań oszustów i swojej nieostrożności straciła 40 tysięcy złotych. Kobieta podała swoje dane wrażliwe na stronie internetowej łudząco podobnej do bankowości elektronicznej jej banku.

W czwartek, 13 kwietnia do łomżyńskiej komendy policji zgłosiła się 42-letnia mieszkanka Łomży, która padła ofiarą oszustwa w internecie.

Oszustwo w Łomży na 40 tysięcy złotych

Kobieta zamieszkująca Łomżę na jednym z portali aukcyjnych w internecie wystawiła ogłoszenie sprzedaży dziecięcego krzesełka do karmienia. Za przedmiot oczekiwała 150 złotych.

Już chwilę później za pośrednictwem komunikatora otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej zakupem. Wynikało z niej, że kupująca zamówiła już kuriera na jej adres i opłaciła zakup. Aby potwierdzić tę transakcję 42-latka kliknęła w przesłany jej link. Łomżanka została przekierowana na stronę łudząco podobną do bankowości elektronicznej jej banku. Tam wpisała hasło i login potrzebne do logowania, a następnie w przesłany jej kod dostawy. Chwilę później otrzymała informację z systemu, że na jej konto loguje się inne urządzenie niż te, które ma przypisane. Wtedy 42-latka zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta. Ponownie zalogowała się na swoje konto, gdzie okazało się, że z jej rachunku zniknęło 40 tysięcy złotych - czytamy w informacji podanej na stronie łomżyńskiej policji.

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów w internecie?

  • Nie klikaj w nieznajome linki do stron.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę.
  • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
  • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna