Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chciała sprzedać w internecie kurtkę z futra afrykańskiego serwala. 48-latka z Łomży z zarzutami. Ale prawdopodobnie bez procesu

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Serwal to dziko żyjący kot afrykański. W naturze można go spotkać głównie Afryce subsaharyjskiej. Zwierzę objęte jest ochroną w większości krajów
Serwal to dziko żyjący kot afrykański. W naturze można go spotkać głównie Afryce subsaharyjskiej. Zwierzę objęte jest ochroną w większości krajów fot. iStock
Kobieta jest podejrzana o przestępstwo z ustawy o ochronie przyrody. Groziło jej nawet 5 lat więzienia. Prokuratura skierowała jednak do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

Choć podejrzaną jest 48-letnia mieszkanka Łomży, to białostoccy śledczy ujawnili przestępstwo, wszczęli postępowanie w tej sprawie i postawili zarzuty.

- Kobieta podejrzana była o to, że w okresie od nieustalonego dnia listopada do 16 grudnia 2021 roku w Białymstoku i Łomży - działając wspólnie w porozumieniu z inną osobą - naruszyła przepisy Unii Europejskiej dotyczące ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez oferowanie do zbycia w celach zarobkowych - to jest umieszczenie w sieci internetowej na aukcji portalu OLX - okazu chronionego zwierzęcia w postaci futra wykonanego ze skóry serwala z rodziny kotowatych, uwzględnionego w załączniku nr 2 Konwencji Waszyngtońskiej z dnia 13 marca 1973 roku o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, implementowanej przez rozporządzenie Rady z dnia 9 grudnia 1996 roku w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu Niemiec - szczegółowo opisuje prokurator Wojciech Zalesko, szef Prokuratury Rejonowej Białystok-Południe.

Czytaj też:

W skrócie chodzi o przestępstwo z artykułu ustawy o ochronie przyrody. Zagrożone jest karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Podejrzana przyznała się do winy.

- Mając na uwadze postawę podejrzanej oraz całokształt okoliczności sprawy, które nie budzą wątpliwości, skierowaliśmy do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wobec kobiety na okres 1 roku oraz orzeczenie świadczenia pieniężnego w wysokości 2 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - ujawnia prokurator Wojciech Zalesko.

Wniosek trafił do Sądu Rejonowego w Białymstoku. Jeśli go uwzględni, kobieta uniknie procesu.

W sprawie drugiej osoby wymienionej w zarzucie, z którą miała współdziałać 48-latka, wciąż toczy się postępowanie karne.

Zobacz także:

Niestety łamanie przepisów ustawy o ochronie przyrody to nie rzadkość. Funkcjonariusze podlaskiej KAS w ciągu ostatnich kilku lat wielokrotnie udaremniali na granicy próby przemytu wyrobów lub spreparowanych zwierząt objętych całkowitą lub częściową ochroną gatunkową. Przykładem są motyle, skóry krokodyla, gruczoły bobra europejskiego, wyroby z kości słoniowej i koralowców. Część z nich, po przekazaniu przez KAS, można obejrzeć na ekspozycji Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego mieszczącego się w budynku kampusu UwB przy ul. Ciołkowskiego w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna