Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba duszy

Agnieszka Zalewska
Nie zawsze są znane przyczyny depresji. Czasem pojawia się ona po śmierci bliskiej osoby.
Nie zawsze są znane przyczyny depresji. Czasem pojawia się ona po śmierci bliskiej osoby.
Depresja towarzyszy ludziom od czasów najdawniejszych, niemal zawsze towarzyszy jej zaburzenie rytmów życiowych.

Objawy depresji

Objawy depresji

Podstawową cechą depresji, jest bardziej lub mniej gruntowna zmiana nastroju. Smutek w depresji jest stanem ciągłym, przenikającym całe życie wewnętrzne człowieka i jest widoczny w każdym elemencie jego zachowania. Najczęściej jest on niekontrolowany, całkowicie odporny na logiczne argumenty i próby pocieszenia osoby chorej ze strony jej otoczenia. Smutek może być ukrywany, dławiony, może wyrażać się też w wyglądzie chorego, w jego monotonnym głosie, ociężałych ruchach. Ponadto jest on obecny również w pesymistycznej wizji samego siebie i całego, zewnętrznego świata, w poczuciu klęski i całkowitej bezradności.

Chorzy tracą apetyt, część przestaje odczuwać różnicę między potrawami wcześniej lubianymi i nie lubianymi. Prawie zawsze pojawiają się zaburzenia snu. Osoby z depresją mają wielkie trudności z zasypianiem, wielokrotnie budzą się w nocy i wstają o świcie.

Czasem zdarzają się też takie osoby, które cierpią z powodu nadmiernego wydłużenia snu, po którym jednak wcale nie czują się wypoczęte. Regułą jest też spadek popędu płciowego, który jest wyrazem utraty wszelkich zainteresowań i rezygnacji z pragnień.

Silne uporczywe bóle głowy, bóle mięśni i kości, szum w uszach, nieostre widzenie, to w przypadku depresji objawy mocnej dolegliwości psychicznej. Chorym często dokucza poczucie "pustki w głowie", czasem koncentrują się oni na jakimś temacie i nieustannie go roztrząsają. Mają problemy z kojarzeniem i myśleniem logicznym.
Kto może wpaść w depresję?

Z badań wynika, że kobiety dwukrotnie częściej borykają się z problemem depresji niż mężczyźni. Skłonność do depresji wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej depresja pojawia się u osób między sześćdziesiątym a osiemdziesiątym rokiem życia.

Wiąże się to z silnym poczuciem izolacji w tym wieku. Ryzyko depresji jest niższe u osób pozostających w związku, niż u osób samotnych. Wśród osób rozwiedzionych i będących w separacji prawdopodobieństwo wystąpienia nastrojów depresyjnych jest wyższe, niż u osób pozostających w związku lub samotnych. Ostatnie badania dowodzą, że depresja dotyka w równym stopniu wszystkich środowisk, zarówno osób lepiej, jak i słabo sytuowanych, ludzi z wyższym i podstawowym wykształceniem.

U niektórych pacjentów trudno jest wskazać przyczynę. Zdarza się, że epizody tej choroby wywoływane są przez jakieś zmiany życiowe. Stany depresyjne pojawiają się w związku ze stratą, frustracją, upokorzeniem lub przeciwnie - wiążą się z realizacją długo oczekiwanego celu, z osiągnięciem upragnionego sukcesu.

Konieczne leczenie

Choć w leczeniu depresji, zastosowanie środków farmakologicznych jest konieczne, to na dłuższą metę bywa niewystarczające. Terapii farmakologicznej powinna towarzyszyć odpowiednia terapia psychologiczna.

Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż depresja może być chorobą nawracającą. Nawet wyleczona może pozostawić po sobie powikłania. Między kolejnymi atakami, część pacjentów powraca do normalnego trybu życia prowadzonego przed chorobą, u wielu utrzymują się jednak słabe symptomy depresji. Jednym z głównych zagrożeń w przypadku depresji, jest jej przejście w stan przewlekły, dlatego tak ważne jest kontynuowanie leczenia pod opieką doświadczonego specjalisty jeszcze przez jakiś czas po ustąpieniu objawów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna