Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby wątroby - jak ich unikać?

Głos Koszaliński
Każdego dnia wysyłasz wątrobę na poligon. W pośpiechu zapominasz o umyciu rąk, na lunch jesz surowe jabłko, po pracy biegniesz do dentysty - za każdym razem możesz zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby (WZW), popularnie zwanym żółtaczką.

Ryzykujesz także, kiedy przekłuwasz sobie uszy czy dzielisz z kimś przybory toaletowe (np. szczoteczkę do zębów, cążki do skórek).

Wątrobę obciążają też nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Kieliszek wytrawnego wina do obiadu nie jest niczym złym, ale to nie przypadek, że we Francji, winiarskiej stolicy świata, znajdują się najlepsze kliniki hepatologiczne. Podobnie w Czechach, gdzie najchętniej pijamy piwo. W krajach tych odnotowano najwięcej w Europie przypadków marskości wątroby.

Żyjesz w biegu? Frytki są stale obecne w Twoim jadłospisie? Pomyśl o skutkach. Jednym z nich może być stłuszczenie wątroby. Jeśli nie masz wyjścia: czeka Cię pilne spotkanie, gonią Cię terminy (sesja na studiach, zamknięcie roku finansowego w korporacji) - zjedz, ale pamiętaj o tym, żeby nie zostawić wątroby bez opieki.

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które zwiększają tolerancję na tłuste i ciężkostrawne potrawy. Warto wypróbować te naturalne, dobrze tolerowane przez organizm, działające łagodnie i skutecznie, nie powodujące skutków ubocznych. Takim preparatem jest Galstena. Jest lekiem pochodzenia roślinnego, może być stosowana także w długotrwałej terapii,

gdyż nie powoduje ryzyka uszkodzeń wątroby, które występuje, kiedy długo przyjmujemy preparaty chemiczne.

Jak pracuje wątroba?

Do zadań wątroby, poza wieloma innymi, należy produkcja bilirubiny - substancji odpowiedzialnej za usuwanie z organizmu zużytych czerwonych ciałek krwi. Kiedy wątroba funkcjonuje prawidłowo, bilirubina jest wydalana wraz z produkowaną przez wątrobę żółcią.

W stanach zapalnych wątroby bilirubina krąży z krwią po całym organizmie i odkłada się w tkankach, powodując widoczne zażółcenie skóry i białek oczu. Także mocz zmienia swą barwę na ciemnożółtą. Żółtaczka to najbardziej charakterystyczny objaw WZW (Wirusowego Zapalenia Wątroby) i choć występuje tylko przy WZW A i B, tak potocznie nazywa się tę chorobę.

Wirusowe zapalenie wątroby uznawane jest za najpoważniejszą z chorób wątroby poza marskością i rakiem, do których w wielu wypadkach prowadzi.

"Alfabet hepatologiczny"

Istnieje wiele odmian wirusa, który prowadzi do wirusowego zapalenia wątroby. "Alfabet hepatologiczny", począwszy od roku 1947, kiedy zaproponowano pojęcia hepatilis A i hepatilis B, dla rozróżnienia zapalenia wątroby szerzącego się drogą pokarmową od typu "wszczepiennego", wydłuża się co parę lat. Obecnie znamy 7 wirusów hepatotropowych wywołujących WZW. Zwyczajowo określa się je kolejnymi literami alfabetu od A do G.

Skróty nazw tych wirusów (HAV, HBV, HCV) tworzone są od ich nazw łacińskich (np. Hepatitis A Virus - HAV). Badania wykazują, że na zakażenie wirusem WZW typu A w Polsce jest odpornych jedynie 7% dzieci do 15. roku życia i 30% dorosłych do 25. roku życia. Zapadalność na ostre WZW typu B w chwili obecnej nadal należy do wysokich i wynosi 4/100 tys. mieszkańców. 20-30% z nich ma ryzyko rozwoju marskości wątroby, wszyscy mogą zachorować na raka pierwotnego wątroby.
Ochronę przed WZW gwarantuje szczepionka.

Gdy wątroba niedomaga

Przy zaburzeniach pracy wątroby (np. w związku z zatruciem alkoholowym), pogarszają się wartości wszystkich prawie składników krwi, a przy tym organizm jest zatruwany przez wiele substancji, które normalnie są z niego szybko usuwane. Nadużywanie alkoholu, wysokotłuszczowa dieta są przyczyną poważnych stanów zapalnych wątroby, które pozostawione same sobie, prowadzą do często już nieodwracalnych zmian chorobowych (w momencie, w którym komórki
wątroby tracą zdolność regeneracji, mówi się o marskości). Warto reagować już wtedy, gdy zauważymy pierwsze niepokojące symptomy: niestrawność, bóle w podżebrzu, uczucie ciężkości.

Na te dolegliwości pomaga Galstena - preparat, który charakteryzuje się dużą skutecznością w profilaktyce chorób wątroby. Działa ochronnie i przeciwzapalnie. Szybko eliminuje ból (ból kolkowy, bóle w podżebrzu).

Galstena pomoże także w stanach zapalnych wątroby o przewlekłym bądź ostrym przebiegu oraz przy marskości wątroby. Preparat, produkowany całkowicie na bazie naturalnych składników, powoduje redukcję rozpadu komórek wątroby i
zapobiega tworzeniu się złogów. W widoczny sposób poprawia wszystkie wskaźniki krwi, w tym bilirubiny (o 31%) . Na początku choroby i w celu szybkiego złagodzenia objawów można przyjmować lek co 30 min. - 1 godz. aż do osiągnięcia poprawy, ale nie więcej niż 8 razy dziennie. Potem powinno się przyjmować lek 3 razy dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna