MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choroszcz. Burmistrz wyjaśnia, jak to było z losowaniem grantów na fotowoltaikę, ale nie wszystko... [zdjęcia]

Andrzej Matys
Andrzej Matys
- Dokumentację zdjęciową losowania dołączam do listu i jeszcze raz chcę przypomnieć, że informacja o losowaniu wraz z całym regulaminem była dostępna na miesiąc przed formalnym uruchomieniem naboru wniosków - zapewnia burmistrz Choroszczy. Nie tłumaczy jednak, dlaczego w czwartek 29 kwietnia zarządził, że losowanie odbędzie się w piątek 30 kwietnia, czyli na dzień przed majowym długim weekendem.
- Dokumentację zdjęciową losowania dołączam do listu i jeszcze raz chcę przypomnieć, że informacja o losowaniu wraz z całym regulaminem była dostępna na miesiąc przed formalnym uruchomieniem naboru wniosków - zapewnia burmistrz Choroszczy. Nie tłumaczy jednak, dlaczego w czwartek 29 kwietnia zarządził, że losowanie odbędzie się w piątek 30 kwietnia, czyli na dzień przed majowym długim weekendem. UM Choroszcz
W Choroszczy odbyło się losowanie grantów na montaż instalacji fotowoltaicznych. Mieszkańców zbulwersowały dwie rzeczy. Wyniki losowania, bowiem co trzeci grant otrzymali przedstawiciele władzy, samorządu i miejscowych VIPów. I samo losowanie, które odbyło się w zaciszu urzędowej sali. Poprosiliśmy więc burmistrza Roberta Wardzińskiego o wyjaśnienia. Otrzymaliśmy je po dwóch dniach, ale nie są one przekonujące.

Burmistrz potwierdza to, co wszyscy uczestnicy konkursu i redakcja wiedzieli, czyli że dzięki podpisaniu 26 marca umowy z Zarządem Województwa Podlaskiego jeszcze tego samego dnia gmina Choroszcz otworzyła nabór wniosków do konkursu na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Z kolei na ponad miesiąc wcześniej, poinformowała na swoich stronach internetowych mieszkańców o programie, by mogli poznać regulamin, zasady programu i przygotować się do konkursu.

- Nabór wniosków, zgodnie z regulaminem, trwał od 26 marca do 26 kwietnia 2021 roku. Ponieważ zainteresowanie programem było duże, pracownicy magistratu starali się na bieżąco weryfikować napływające do programu wnioski – trzeba to mocno podkreślić: na wyraźne prośby mieszkańców. Choroszczanie tłumaczyli, że im szybciej wnioski zostaną zweryfikowane, a następnie jednoznacznie rozstrzygnięte, grantobiorcy jeszcze tego lata będą mogli skorzystać z dofinansowania, uruchomić swoje instalacje i jeszcze w tym roku odczuć oszczędności z tego tytułu - informuje Robert Wardziński.

Burmistrz potwierdza również, że po losowaniu na liście podstawowej znalazło się 65 osób, które granty dostały, a 195 choroszczan trafiło na listę rezerwową. Jak zapewnia, każdy z wniosków przeszedł ocenę formalną.

Czytaj również: Choroszcz. Wyniki konkursu na granty na fotowoltaikę podzieliły mieszkańców gminy. Rezerwowi i ci co wygrali

- Żaden nie był traktowany w sposób wyjątkowy. Wszystkie wnioski poddane były ustalonej i zwyczajowo przyjętej procedurze losowania. Nie rozumiemy więc tworzenia podziałów ludzi na VIPów i nie-VIPów. Idąc tym tropem - w naszej ocenie - każdy mieszkaniec jest VIPem, ponieważ ze względu na mieszkańców i dla mieszkańców gmina się rozwija i powstają gminie programy wsparcia czy rozmaite inne udogodnienia, w tym infrastrukturalne - informuje burmistrz Choroszczy.

Niestety, dlaczego żadnego z VIPów nie ma na liście rezerwowej, a wszyscy są na podstawowej, burmistrz Wardziński nie wyjaśnia. Nie wyjaśnia też, dlaczego 29 kwietnia zarządził, że losowanie odbędzie się 30 kwietnia. Tak krótki termin oznacza, że zanim mieszkańcy przeczytali tę informację losowanie już się odbyło.

- Jeśli chodzi o sam tryb losowania grantów, odbył się on zgodnie z regulaminem (podkreślmy, przedstawionym mieszkańcom dużo wcześniej, zanim formalnie rozpoczął się proces naboru wniosków), a losowanie odbyło się w sposób zwyczajowo przyjęty. Przez wybór nazwisk z puli, tak samo, jak inne tego typu procedury w innych podobnych konkursach - stwierdza Robert Wardziński.

Zapewnia też, że gmina nie miała sygnałów od mieszkańców, by kwestionowali dotychczasowe losowania i aby w konkursie na granty na fotowoltaikę "była potrzeba innego procedowania".

- Aby w procesie losowania w jak najlepszy sposób zapewnić reprezentację społeczeństwa, komisja konkursowa, która ze względu na ograniczenia pandemiczne, liczyła trzech członków, składała się jedynie z przedstawicieli z organizacji pozarządowych - tłumaczy burmistrz i dodaje, że celowo z prac komisji zostali wyłączeni pracownicy urzędu i instytucji gminnych.

Tymczasem my pytaliśmy, dlaczego pracy komisji nie mogli oglądać przedstawiciele mieszkańców (choć o to pytali)? Dlaczego gmina Choroszcz nie zorganizowała internetowej transmisji losowania (co, jak dowiodła gmina Mszana przy losowaniu dotacji na wymianę pieców, a ostatnio Wasilków przy losowaniu samochodu, jest możliwe) - burmistrz Wardziński nie tłumaczy. Dostaliśmy za to zdjęcia z losowania, które niczego nie wyjaśniają, a których gmina Choroszcz na swoich stronach nie zamieściła. Dlaczego?

Nie udało nam się rozmawiać z żadnym z członków komisji losującej granty. Rzeczniczka burmistrza zapewniła nas jedynie, że: "zostali oni wskazani przez własne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, jako osoby reprezentujące dany podmiot".

Robert Wardziński przyznaje, że widzi wielkie jest rozgoryczenie mieszkańców i rozumie tych, którzy dofinansowania do montażu instalacji fotowoltaicznych nie otrzymali. Dlatego zapowiada kolejne konkursy, "by kolejnym – dziś niezadowolonym wnioskodawcom – zapewnić środki na działania prośrodowiskowe w zakresie OZE".

- Dodatkowo, z naszych obliczeń wynika, że w ramach przyznanych środków mogą powstać oszczędności, zatem możemy się spodziewać, że dodatkowych 10-15 gospodarstw otrzyma grantowe wsparcie. I aby nie było żadnych wątpliwości wobec procedury losowania, jeśli tylko obostrzenia pandemiczne pozwolą, zaprosimy wszystkich zainteresowanych do osobistego udziału w procedurze losowania - zapewnia burmistrz Choroszczy.

Nam w wypowiedziach burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego zabrakło jednego - rezygnacji z grantu, który w procedurze losowania otrzymał Robert Wardziński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna