MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Choroszcz: Mieszkańcy gminy za odbiór odpadów zapłacą dużo więcej, ale nie wszyscy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Archiwum
Ustawa o czystości i porządku w gminie przewiduje górne granice opłat za śmieci. Maksymalna stawka - przy rozliczeniu od osoby - to 38,38 zł. W Choroszczy mieszkańcy będą płacić 37 zł. Nowe stawki będą obowiązywały od 1 czerwca 2021 roku, są jednymi z najwyższych w Polsce, ale gmina przewidziała zniżki.

Mieszkańców gminy Choroszcz czeka zmiana systemu naliczania opłat i podwyżki stawek za odbiór śmieci. Uchwałę w tej sprawie przyjęli 16 kwietnia miejscy radni. Powodem podwyżki w Choroszczy są decyzje, jakie w końcu zeszłego roku podjęła rada Białymstoku.

Tyle mieszkańcy Podlaskiego płacą w swoich miastach i gminac...

- Chodzi o 55-procentową podwyżkę cennika za przyjęcie odpadów do zagospodarowania. Przez kilka najbliższych lat, nasze odpady będą trafiały (tak jak i obecnie) do zagospodarowania do instalacji białostockich. Dlatego podwyżka, którą wprowadziło miasto Białystok musiała uderzyć bezpośrednio i w mieszkańców gminy Choroszcz, i mieszkańców innych okołobiałostockich gmin - mówi burmistrz Robert Wardziński.

Czytaj również: Wasilków. Opłaty za śmieci. Radni podnieśli stawkę za śmieci, ale nie na tyle by zbilansować system. Około 1 mln zł nadal brakuje

W Choroszczy zmienił się nie tylko cennik, ale i sposób naliczania opłat za śmieci. Dotychczas podstawą była powierzchnia mieszkania: 35 zł - za lokal do 40 mkw. oraz 45 zł powyżej 40 mkw. Jednak poprzedni system i opłaty nie rekompensowały kosztów jakie musi ponosić gmina Choroszcz, po podwyżce wprowadzonej przez białostockich radnych. Stąd podwyżka opłat za śmieci w Choroszczy, ale jak zapewnia burmistrz, z prospołecznym akcentem.

Groźba zamknięcia spalarni mówiło się na początku czerwca, gdy marszałek województwa rozpoczął procedurę cofnięcia  pozwolenia zintegrowanego. Było to pokłosiem kontroli krzyżowych (czyli nie tylko w spółce Lech, ale też w firmach, które dostarczały odpady do spalarni - przyp. red.) przeprowadzonych w spalarni przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Sąd uchylił zarządzenia, które WIOŚ wydał po kontroli w biał...

- Wprowadziliśmy system opłat od mieszkańca. Nowa stawka to 37 zł od osoby, ale płacą ją tylko dorośli. Czyli w 4-osobowej rodzinie opłata za odpady wynosi 74 zł, bo dzieci nic nie płacą. Czy to dużo? Na pierwszy rzut oka może i tak, ale jeśli w innych gminach stawka wynosi 25 zł to 4-osobowa rodzina zapłaci 100 zł, czyli więcej niż nasi mieszkańcy. My postanowiliśmy, że nie będziemy nadmiernie obciążać rodzin z dziećmi i tak tę sprawę rozwiązaliśmy - tłumaczy burmistrz Robert Wardziński.

Czytaj również: Radni Michałowa zakończyli rok podwyżką stawek za odbiór odpadów komunalnych

Jak dodaje burmistrz, na zniżki mogą liczyć osoby, które kompostują odpady albo są emerytami, np. w trudnej sytuacji materialnej. W przypadku kompostownika:

  • dwuosobowa rodzina zapłaci za odbiór śmieci 69 zł/miesiąc (o 5 zł mniej),
  • osoba samotna o 4 zł mniej (33 zł/miesiąc).

Natomiast seniorzy-emeryci w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą liczyć:

  • na 50-procentową ulgę w opłatach przy selektywnej zbiórce - 18,5 zł (osoby samotne)
  • lub 25 proc. przy selektywnej zbiórce - 55,5 zł (gospodarstwo dwuosobowe).
Białystok. Spalarnia śmieci, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych uruchomiony

Białystok. Spalarnia śmieci przy Andersa uruchomiona (zdjęcia, wideo)

- Musieliśmy dokonać podwyżki, bo po decyzji białostockich radnych brakowało nam w systemie około miliona złotych. Jednak jej ostateczna skala sięga około 30 proc. Jednak najdziwniejsze w decyzji Rady Miasta Białystok jest to, że odpady zwykle zmieszane są tańsze od segregowanych. Jak więc namawiać ludzi do segregowania plastiku czy butelek skoro to jest droższe: odpad zmieszany to koszt nieco ponad 300 zł, a segregowany ponad 400 zł - tłumaczył burmistrz Choroszczy.

Czytaj również: Za śmieci jak za wodę. Czy nowy sposób uchroni białostoczan przed podwyżkami opłat? Miały być od 1.04.2021, ale odłożono je na półkę

Jak podał na koniec marca Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na osobę wyniósł 1919 zł. Oznacza to wzrost maksymalnych stawek za odbiór i gospodarowanie odpadami. Maksymalna stawka od osoby, jaką mogą obecnie ustalać gminy to 38,38 zł, czyli o 2 zł więcej. Dodajmy, że w 2019 roku stawka wynosiła 33,86 zł.

Według zapisów ustawy o czystości i porządku w gminie, maksymalna stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zależy właśnie od miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę ogółem za rok poprzedni. W przypadku opłaty od osoby jej górna granica to 2 proc. tego dochodu.

Dla porównania, w Warszawie nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami obowiązują od 1 kwietnia i zależą od ilości zużytej wody. Przy założeniu, że średnie zużycie na osobę to 2,5 m sześć. miesięczna opłata sięgnie od niemal 32 zł (w gospodarstwie 1-osobowym) do około 159 zł (rodzina 5-osobowa). Przy zużyciu 4 m sześć. wody jedna osoba w lokalu zapłaci prawie 51 zł.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Choroszcz: Mieszkańcy gminy za odbiór odpadów zapłacą dużo więcej, ale nie wszyscy - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna